پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 22 Feb 2018
۰

علل شایع سردرد و راه‌های رفع آن‌ها

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۲
سردرد یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که اغلب ما آن را تجربه می‌کنیم. علل رایج سردرد، از قبیل استرس، کم‌خوابی و سرماخوردگی و... بر همه آشکار است؛ اما منابع دیگری هم هستند که باعث تجربه این نوع درد می‌شوند.
علل شایع سردرد و راه‌های رفع آن‌ها
به گزارش خدمت؛ تحقیقات نشان می‌دهد که فقط یک درصد افرادی که به‌دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند، دچار یک مشکل جدی و خطرناک هستند. با این‌حال برخی علت‌های سردرد و راه‌های مراقبت در برابر آن‌ها از این قرارند:

سردرد آخر هفته
باور بر این است که سردردهای آخر هفته، به‌دلیل زیاد خوابیدن در روزهای تعطیل ظاهر می‌‌شود. این سردرد خصوصا در میان افرادی که هفته‌ای پر استرس و خواب نامنظم و ناکافی در طول هفته دارند، رایج است. بهترین راه پیشگیری از آن این است که تا جایی که امکان دارد، در طول هفته برنامه خواب منظم داشته باشید. خواب بیش از ۸ ساعت در روزهای آخر هفته را کلا فراموش کنید.

سردرد ناشی از خشم
هنگامی که عصبانی هستید، عضلات پشت گردن و پوست سر شما تحت فشار هستند. این نشانه‌ای از شروع یک سردرد تنشی است. هنگامی که احساس خشم در شما شروع می‌شود، تنفس عمیق داشته باشید؛ تنفس از طریق بینی و خارج کردن آن از دهان، به‌همراه شل کردن عضلات سر و گردن، از این سردرد پیشگیری می‌کند.

وضعیت قرارگیری بد
کم‌تحرکی و ماندن در یک وضعیت، موجب تنش در پشت گردن و شانه‌ها می‌شود و سردرد را به‌همراه دارد. اجتناب از حالت نشسته یا ایستاده برای مدت طولانی، مفید است. صاف بنشینید؛ به‌طوری که کمر شما تحت حمایت باشد. اگر قرار است به‌مدت طولانی از تلفن همراه استفاده کنید، بهتر است هدست به‌همراه داشته باشید. قرار دادن گوشی بین سر و شانه، عضلات را تحت فشار قرار داده و باعث سردرد می‌شود.

عطر
پاک کننده‌های خانگی، حاوی رایحه و در برخی از افراد استفاده از عطرها منجر به بروز سردرد می‌شود. اگر شما مستعد ابتلا به سردرد هستید، از عطرهای سنگین، صابون‌های با بوی قوی، شامپو و تهویه مطبوع اجتناب کنید. استفاده از تهویه بدون عطر هوا و باز نگه داشتن درب و پنجره به‌منظور خروج هوای آغشته به بو، مفید است.

آب و هوای بد
اگر شما مستعد سردرد هستید، رطوبت هوا، هوای آلوده، افزایش دما و گرد و خاک برایتان سردرد به ارمغان می‌آورد. تغییرات فشار آب و هوا نیز منجر به تغییرات شیمیایی در مغز می‌شود که تحریک اعصاب و سردرد را به‌همراه دارد. راهی برای تغییر دادن آب و هوا نیست، اما استفاده از مسکن برای کاهش این سردردها مفید است.

دندان قروچه
دندان قروچه ناشی از ساییده شده دندان‌های آسیاب در هنگام خواب، باعث سردرد می‌شود. دندان‌پزشک می‌تواند با تجویز نایت گارد و محافظ های دندان و دهان، به شما برای پیشگیری از این سردردها و سالم ماندن دندان‌ها کمک کند.

چراغ روشن
چراغ‌های روشن و تابش خیره‌کننده، می‌تواند میگرن را تشدید کند. استفاده از عینک‌های آفتابی در هنگام شدت نور، به کاهش تابش خیره‌کننده کمک می‌کند. در محل کار تنظیم نور مانیتور کامپیوتر مفید است.

محرک‌های غذایی
برخی غذاهای آماده، حاوی مواد شیمیایی نگه‌دارنده است که می‌تواند تشدیدکننده میگرن باشد. نوشابه‌های گازدار و گوشت‌های فرآوری شده، مجرمان دیگر شروع این سردردها هستند. دوری از مصرف این غذاها، تجربه چنین سردردهایی را کاهش می‌دهد.

سردرد بستنی
سردردهای بستنی، به‌دلیل خوردن غذاهای منجمد، مانند بستنی ایجاد می‌شوند و تنها مرهم آن، آهسته خوردن و یا توقف خوردن تا یک دقیقه است؛ یا می‌توانید دهان‌تان را با آب گرم شستشو دهید.

سردرد کافئینی
اگر عاشق قهوه هستید و در طول روز، زیاد از آن می‌نوشید، مغز شما به همان مقدار روزانه از کافئین عادت می‌کند و اگر به هر علتی، قهوه معمول‌تان را ننوشید، مغزتان به مشکل برخواهد خورد و در نهایت با یک سردرد ناگوار مواجه خواهید بود. تنها دو راه ‌حل برایش وجود دارد: یا مقدار کافئین همیشگی‌تان را در ساعت معمول بنوشید و یا کلا این عادت را ترک کنید.

منبع: بهداشت
کد مطلب: 84999
نام شما

آدرس ايميل شما

دلایل كم شدن ناگهانی شير مادر
9 دلیل حساس شدن دندان‌‌ها
سواحل فنلاند، پذیرای خانم‌های گردشگر خواهد بود + تصاویر