دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰
رابرت آینهورن خبر داد؛

مذاکرات هسته‌ای آمریکا و عربستان به زودی آغاز می‌شود

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
مشاور وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و باراک اوباما، از آغاز قریب الوقوع مذاکرات هسته ای واشنگتن و ریاض خبر داد.
مذاکرات هسته‌ای آمریکا و عربستان به زودی آغاز می‌شود
به گزارش خدمت؛ «رابرت آینهورن» مشاور وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون و باراک اوباما و از اعضای فعلی اندیشکده بروکینگر در یادداشتی با اشاره به تلاش های عربستان برای هسته ای شدن می نویسد: بعد از یک وقفه طولانی مذاکرات عربستان و آمریکا برای رسیدن به توافق برای انجام همکاری های هسته ای به زودی آغاز می شود.
 
به نوشته آینهورن، قرارداد هسته ای آمریکا و عربستان تحت عنوان «توافقنامه ۱۲۳» به امضای طرفین خواهد رسید. دلیل انتخاب این نام آن است که قانونی تحت این عنوان برای همکاری هسته ای با سایر کشورها به شرکت های آمریکایی این اجازه را می دهد تا در برنامه های هسته ای عربستان شرکت کرده و در ساخت راکتور های هسته ای در این کشور مشارکت داشته باشند.

به نوشته آینهورن، مذاکرات قبلی آمریکا و عربستان در خصوص همکاری های هسته ای به دلیل اختلافاتی که ۲ طرف در خصوص غنی سازی داشتند متوقف شده بود.

آمریکا خواستار آن بود که عربستان تعهداتی را در خصوص پرهیز از غنی سازی و بازفرآوری پلوتونیوم به آمریکا بدهد اما ریاض با این توجیه که این موارد مربوط به حاکمیت عربستان است و واشنگتن قصد مداخله در آن را دارد از پذیرفتن این تعهدات خودداری کرده بود.

آینهورن در ادامه به دولت آمریکا پیشنهاد می دهد که در مذاکرات هسته ای آمریکا با عربستان سعودی -که با استقبال گسترده صنایع هسته ای امریکا مواجه شده است- پیشنهاد می شود دولت آمریکا تولید سوخت هسته ای توسط عربستان و در داخل خاک آن کشور را (بطور محدود) بپذیرد.
کد مطلب: 84975
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند