جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

پشت پرده گرانی تخم مرغ در کشور/ رفتار انحصاری یک فرد و سوال از حجتی

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تشریح پشت پرده گرانی تخم مرغ در کشور، از رفتار انحصاری یک فرد سخن گفت و افزود: محمود حجتی -وزیر جهاد کشاورزی- باید با حضور در مجلس، در این زمینه پاسخگو باشد.
پشت پرده گرانی تخم مرغ در کشور/ رفتار انحصاری یک فرد و سوال از حجتی
به گزارش خدمت؛ جواد کریمی قدوسی -نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی- از عدم نظارت بر دستگاه‌های دولتی انتقاد کرد و افزود: چرا یک‌شبه قیمت هر کیلو تخم مرغ به 75 هزار ریال افزایش یابد؟ چرا وزارت جهاد کشاورزی جلوی فردی که در این زمینه انحصاری رفتار می‌کند را نمی‌گیرد؟ فردی که 95 درصد انحصار واردات ذرت و سویا در کشور را در اختیار دارد. 

وی خراسان رضوی را از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده تخم مرغ در کشور دانست و اظهار کرد: دو ماه قبل مرغداران مشهدی خبر افزایش قیمت تخم مرغ را پیش‌بینی کرده و تاکید کردند که یک فرد انحصار همه این محصول را در دست دارد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به افزایش قیمت اندک اندک نهاده‌های دامی بدون افزایش جهانی آن در کشور تصریح کرد: این فرد با این اقدام در طی شش‌ماه قیمت این نهاده‌ها را دو برابر کرد و مرغدار نیز مجبور به افزایش قیمت تخم مرغ شد و این‌گونه تخم مرغ تبدیل به پاشنه آشیل نا آرامی‌های اخیر گردید.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: علاوه بر مسائل یاد شده، آنفلوانزا نیز در واحدهای مرغداری کشور شیوع یافت؛ به‌طوری‌ که موجب تلف شدن 10 میلیون قطعه مرغ تخمگذار از 30 میلیون قطعه مرغ تخم گذار کشور شد. 

وی ادامه داد: چرا وزارت کشاورزی قبل از بروز این مشکل به وارد کنندگان اعلام نکرده بود تا با پیش‌بینی واردات مناسب، از افزایش قیمت جلوگیری کنند؟ آیا عملکرد یک فرد انحصار کننده با یک نظارت ساده بارنامه‌های او قابل کنترل نیست؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر بنده این‌ها عمدا رها شد و همه این مسائل از آقای حجتی از تریبون مجلس سوال می‌شود و وی باید با حضور در مجلس پاسخگو باشد.

کریمی قدوسی، در ادامه، با بیان این‌که مشکلات، مفاسد و گرفتاری‌های کشور و انقلاب اسلامی تنها با انتقاد و استفاده از ظرفیت قانونی امر به معروف و نهی از منکر حل می‌شود، گفت: انقلاب اسلامی با نقد و اعتراض به وضع موجود آن زمان شروع شد و تمام تلاش امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری این بوده است که روحیه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تعطیل نشود که اگر این واجب متوقف شود، همه‌چیز انقلاب از بین می‌رود.

وی اساس امر به معروف را نقد حاکمان و مسئولین دانست و عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان نقد می‌شوند، بدون این‌که مکدر شوند و در حقیقت هدف از این دعوت‌ها و دیدارهای نقادانه دانشجویان با رهبری، حفظ روحیه نقد در جامعه است. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نقد و اعتراض حق مردم است؛ اما وقتی دشمن ساختار را برای حرمت‌شکنی فراهم کرده و کشته‌سازی می‌کنند، مردم باید دقت کنند تا این اقدامات تعطیل شود و دشمنان و آشوبگران تنها مانده و شناسایی شوند. 

کریمی قدوسی با اشاره به اغشاشات روزهای گذشته در شهرهای مختلف گفت: کسانی که بانک و پرچم کشورشان را آتش می‌زنند، به مقدسات توهین کرده و کشته‌سازی را در ردیف اهداف خود قرار می‌دهند، از مردم نیستند. 

وی خطاب به دولت بیان داشت: بنده به‌عنوان نماینده، جز نطق و موضع‌گیری چیزی ندارم؛ آیا به من نماینده حق می‌دهید نقد کنم و نطق داشته باشم و یا نسبت به نفوذ، کم‌کاری و یا با توجه به اطلاعاتی که به‌دست می آورم، اعتراض نمایم؟

این نماینده اصولگرای مجلس، به قانون جامع حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب دی‌ماه 1394 مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: در این قانون، به مردم اجازه داده شده است که در چارچوب ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد و به روش قانونی، اعتراضات خود را مطرح کنند. 

کریمی قدوسی گفت: بر اساس قانون، تاسیس یک سازمان مردم‌نهاد، نباید بیش از یک‌ماه به طول انجامد و اگر بیش از این مدت به طول انجامید، استانداری مربوطه باید پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: در این قانون، حق تظاهرات با مجوز، همراه با تعیین مکان و موضوع مشخص برای تجمع پیش‌بینی شده است. همچنین این سازمان‌ها می‌توانند اطلاعیه منتشر کرده و مطابق قانون، پلیس باید از تظاهرکنندگان حمایت کند.

به گفته نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، این در حالی است که آقای روحانی -رییس‌جمهور- نسبت به تصویب به این قانون، کاملا اعتراض داشت.
 
منبع: افکار
کد مطلب: 84609
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند