سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۳
۰

واکنش نمایندگان مجلس به حقوق نجومی دو مدیر یک پتروشیمی

چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، در واکنش به افشای حقوق نجومی دو عضو هیئت مدیره یک شرکت پتروشمی گفت: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات، باید به بحث دریافتی این افراد ورود کنند.
واکنش نمایندگان مجلس به حقوق نجومی دو مدیر یک پتروشیمی
به گزارش خدمت؛ دو عضو موظف هیئت مدیره یک شرکت پتروشیمی در برنامه تلویزیونی پایش این هفته واکنش‌های را در پی داشته است.

مجری این برنامه در مورد حقوق نجومی دو مدیر یک پتروشیمی گفت: دو عضو موظف هیئت مدیره پتروشیمی فن‌آوران هر کدام ماهانه بیش از 17 میلیون تومان حقوق می‌گیرند و در تهران نشسته‌اند و به محل کارخانه نمی‌روند، چرا وضعیت این‌گونه است.

گفته‌هایی که تایید مرتضی لطفی مدیر عامل شستا را در پی داشت. لطفی با تایید دریافتی و دورکاری این دو عضو هیئت مدیره گفت: مدیر عامل این شرکت مقیم خوزستان است ودریافتی‌اش کم است، اما در حال تغییر دو عضو هیئت مدیره پتروشیمی فن آوران هستیم و به زودی این افراد برکنار می‌شوند و وضعیت حقوقی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

حمیدرضا حاج بابایی، عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بحث حقوق‌های نجومی، یک بحث بسیار مهم و تعیین‌کننده است و یکی از مواردی که بنده بارها به آن پرداخته‌ام و در برنامه ششم ما ماده 38 را مصوب کردیم، این ماده 38 به دلایلی در واقع به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت که دولت در آنجا اعلام کرد که اگر این ماده مصوب شود، ممکن است اشکالاتی به‌وجود بیاید و ما به‌زودی این موضوع را تحت عنوان لایحه مدیریت خدمات کشوری، به مجلس خواهیم آورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: این موضوع را اسفند سال گذشته گفتند و اکنون چیزی حدود 10 ماه از این موضوع گذشته است؛ ماده 38 حذف شد تا دولت لایحه جدید بیاورد و الان ده‌ماه گذشته و این لایحه نیامده؛ در طول یک‌سال گذشته، نجومی‌بگیران کاملا با قلبی مطمئن و روحیه‌ای باز، مشغول نجومی گرفتن خود هستند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر، در برنامه ششم مصوب کردیم که دیوان محاسبات و سازمان بازرسی موظف‌اند میزان حقوق‌ها و پاداش های مدیران را به‌صورت کامل به مجلس گزارش دهند و آن‌ها را برای عموم منتشر کنند. دیوان محاسبات و سازمان بازرسی، نه تنها در پرونده حقوق مدیران پتروشیمی فن‌آوران، بلکه در افشای حقوق سایر مدیران نیز تا کنون اهمال کرده‌اند.

حاجی بابایی اظهار داشت: حاج بابایی با اشاره به حقوق نجومی دو عضو هیئت مدیره پتروشیمی فن آوران گفت: در بحث حقوق نجومی و عدم حضور در کارخانه این افراد دستگاه‌های نظارتی شستا و خود وزیر کوتاهی کرده است؛ وزیر باید ماهانه گزارش دریافتی و حقوق تمام مدیران زیرمجموعه‌های خود را کنترل کند.

وی در پایان گفت: اکنون فصل بررسی بودجه در مجلس است؛ در یکی-دو ماه گذشته، بحث‌های زیادی شد که چگونه یارانه 45 هزار تومانی را برای یک قطع کنیم یا نکنیم، اما یک دقیقه بحث نشد که ماده در بودجه سال 97 چکار کنیم که حقوق نجومی و پاداش میلیاردی نداشته باشیم؛ توقع مردم از نمایندگان این است که در بودجه 97، حقوق‌های نجومی و پاداش‌ها را تعیین تکلیف کنند.

تبعیض در نظام حقوق دستمزدها از دغدغه های معترضان است
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: در ارتباط با حقوق‌های نجومی، به‌طور کلی و حقوق این افراد به‌طور اخص باید توجه داشت، در جاهایی که قانون تصریح کرده که یک فرد چه میزان حقوق باید بگیرد، قانون باید اجرا شود و اگر کوتاهی، استنکاف و یا عدم اجرای صحیح قانون بوده، باید نهادهای نظارتی و مراجع ذی‌صلاح این موضوع را بررسی و گزارش دهند؛ مجلس و دیوان محاسبات هم به‌عنوان نهادهای نظارتی، حتما به این موضوع ورود می‌کنند.

حمیدرضا فولادگر ادامه داد : شرکت‌های وابسته به شستا، به ظاهر خصوصی هستند؛ ولی سازمان تامین اجتماعی و مجموعه شستا، این‌ها یک نهاد عمومی غیر دولتی هستند و دولت به نحوی در آن‌ها نقش دارد. متاسفانه در نظام پرداخت حقوق و دستمزد، شاهد تبعیض زیادی هستیم؛ یکی از مسائلی که در حال حاضر نارضایتی مردم را در پی داشته، همین بحث تبعیض در نظام پرداخت حقوق و دستمزد است.

وی افزود: در برنامه ششم و قانون مدیریت خدمات کشوری، بحث ساماندهی حقوق و دستمزدها وجود دارد؛ ولی متاسفانه تا کنون هیچ اقدامی نشده و تفاوت فاحشی در حقوق وجود دارد؛ در شرایطی که وضعیت اقتصادی سخت است، چگونه فردی بیش از 17 میلیون حقوق می‌گیرد و حتی در شرکت حضور هم پیدا نمی‌کند؟ در حالی‌که فردی دیگر، فقط ماهانه یک میلیون حقوق می‌گیرد.

منبع: مشرق
کد مطلب: 84207
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند
حمید موریان
Iran, Islamic Republic of
آقای حاج بابایی نماینده محترم مردم همدان در مجلس شورای اسلامی
شما میگویید که نهادهای نظارتی مثل دیوان محاسبات وسازمان بازرسی در گزارش حقوقهای مدیران اهمال مینمایند! بله باید اهمال نمایند وبهترین دلیل آن این است که:
دو نهاد مذکور که خودشان در رأس امور ورؤساشان فعال لمایشاء درکل مملکت هستند با لابیگری که اعمال مینمایند نهادهای تحت امر خودشان را از کلیه قوانین ومقررات حاکم در کشور مستثنی نموده اند و مصداق این مدعا این است که وقتی از رئیس دیوان محاسبات در مورد مبلغ دریافتی ایشان سؤال میشود خود را موظف به جواب دادن به هیچ کس حتی به نمایندگان مجلس نمیداند ومصداق دیگرآن است که وقتی از ایشان خواسته شده در قضیه حقوقهای نجومی وارد شده و گزارشی در این زمینه به مجلس ارائه نماید اولاٌ به جای اینکه معیارتشخیص حقوقهای متعارف از نامتعارف را آنچه که در قانون مدیریت خدمات کشوری( که مصوب مجلس شورای اسلامی بوده است) قرار دهد! معیار مورد نظر را به صورت من درآوردی مبلغ 20 میلیون تومان قرارداده وآن بدین علت بوده که اولاٌ خودش ودار ودسته اش را از توی این مخمسه نجات دهد وثانیاٌ آمار نجومی بگیران را به مراتب کمتر وکمتر از واقعیات موجود نشان دهد ومتاسفانه با توجیهات غیرقانونی ومن درآوردی توانست نمایندگان مجلس ودیگر دست اندر کاران این قضیه را متقاعد و نیات سوء خودش را اعمال بکند وازبین هزاران هزار نجومی بگیر فقط 376 نفر ( آن هم کسانی بوده اند که دیگر عمرکاری خودشان را گذرانده وبه هرآنچه را که میخواسته اند رسیده بوده اند ) را در گزارش بی سر وته خودشان آورده اند که آخرش هم معلوم نیست از کجا سر در آورده است.
شما میگویید که در لایحه بودجه 97 از همه چیز سخن بمیان آمده ولی در مورد حقوقهای نجومی کسی نفسش درنیامده است.
بله قطعاٌ باید همانگونه باشد واصلاٌ هدف همیشه این بوده که هیچ احدی نباید در معرض مزاحمت نجومی بگیران قرارگیرد زیراکه:
همه آنهایی که در این خصوص باید صحبت کنند خودشان نجومی بگیرهای این مجموعه ها هستند واز قدیم وندیم گفته اند که « چاقو هیچ موقع دست خودش را نمی برد»
شما میگویید که لایحه مدیریت خدمات کشوری را قرار بود از اسفند 95 جهت اصلاح ودایمی شدن تقدیم صحن مجلس نمایند ودر این مدت نجومی بگیران با خیال راحت وبدون هیچ دقدقه ای به نجومی های خودشان مشغول هستند! بله اصلاٌ هدف از اول همین بوده است به این دلیل که:
1- ماده 38 که در برنامه ششم توسعه وبه منظور ایجاد محدودیت در حقوقهای نجومی توسط نمایندگان مجلس تصویب شده بود با لابی گری و لطلیف الحیل توانستند که شورای نگهبان وشورای مصلحت نظام را دور زده وماده مذکور را از متن مصوبه حذف نمایند وبرای همیشه فعال لمایشاء باشند ودر نتیجه ادامه این بیعدالتی همان شد که نباید بشود وشعله های آتش اعتراضات مردمی اینک شعله ور شده ودارد تما رشته ها را پنبه مینماید.
2- رئیس سازمان امور اداری و استخدامی با چراغ قوه در میان سطور قوانین مصوب مجلس میگردد که مگرجایی ویرگولی(کامایی) جا بجا شده را بیابد واز آن جهت نجومیتر کردن نجومیها استفاده نماید کما اینکه در متن قانون بودجه سال 96 این چنین اتفاقی افتاده که به اعتراف یکی از نمایندگان محترم مجلس این جابجایی ویرگول که به اشتباه مبلغ تفاوت تطبیق در حکم کارمندان را به عنوان حقوق ثابت تلقی نموده بود با بخشنامه های ایضایی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی وریاست برنامه وبودجه مبلغ مورد ذکر به عنوان حقوق ثابت شناخته ودر مزایایی مثل اضافه کاری، حق ماموریت، فوق العاده ویژه ماده 68 مدیریت خدمات کشوری، افزایش65% کمک هزینه های دریافتی ماده 52 برنامه پنجم توسعه ودر نهایت مشمول کسورات بیمه وبازنشستگی و احتساب در میزان مستمری بازنشستگان گردیده است
اسدیان
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای بابایی عزیز
با عرض سلام وادب واحترام مخصوصاٌ به شخص جنابعالی که همیشه از زبانتان صدای برقراری عدالت بلند شده ،گرچه تا به حال هیچگونه اقدام تاثیرگذاری انجام نگرفته است اما بازهم خدارا شکر که توی این مملکت کسانی وجود دارند که پیگیر مسائل مربوط به تبعیض وبیعدالتی هستند واین تاحدودی مایه امیدواری است.
اما جناب حاجی از قدیم وندیم گفته اند که "چاقو هیچ وقت دسته خود را نمی برد" وقتی که ماده 38 در برنامه ششم توسعه بمیان آمد، مجموعه دولتیها که تا سالهای متمادی به دریافت حقوقهای کلان عادت کرده بوده اند وقتی مشاهده کرده اند که با تصویب ماده مذکور ممکن است راههای دریافت این مبالغ کلان را در مقابل خود بسته ببینند به تکاپو افتاده وبا اعمال نفوذ درنهادهایی چون شورای نکهبان وشورای مصلحت نظام ( قطعاٌ کسانی هم دراین دو نهاد وجود دارند که با تصویب ماده مذکور منافعشان به خطر خواهد افتاد) با لطایف الحیل وبهانه های واهی وبا ادعای اینکه تصویب ماده 38 در برنامه ششم مخالف ماده قانونی موجود در قانون اساسی بوده وباید در لایحه اصلاح ودایمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری که قرار بوده اسفند ماه سال 95 تقدیم مجلس شورای اسلامی گردد و با سلمبه قلمبه های دیگر ازتصویب ماده مذکور ممانعت بوجود آورده اند ودرنتیجه لایحه مدیریت خدمات کشوری علیرغم ادعای جناب آقای انصاری معاون محترم ریاست جمهوری و رئیس سازمان امور اداری واستخدامی که (هرچند وقت یک بار لایحه مذکور را با دست راست گرفته وآن را درحال بردن به صحن مجلس نشان میدهد اما بعد ازمدتی معلوم میشود که آن را به قفسه های بایگانی برده بود) تا به حال به صحن مجلس نرفته وقطعاٌ هم تا ابد نخواهد رفت .
نتیجه حاصل این شد که همه چیز به بوته فراموشی سپرده گردد و نجومی بگیران تا ابد نجومی بگیرتر, پاداشها چند برابر, تبعیض وبیعدالتیها تا فلک الافلاک قد کشیده ونتیجه کلی آن همین آتشی است که سراسر مملکت را فرا گرفته و دارد تر وخشک را میسوزاند ومعلوم نیست که به کجا خواهد انجامید.
اسدی
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای نماینده محترم
روزی روزگاری شخصی در بیابان ایستاده ودست خود را بلند کرده بود، یک شخص دیگری که از کنار آن در حال گذر بود وقتی این وضعیت را دید از آن شخص پرسید که توی این بیابان برای چه اینجا ایستاده ودست بلند کرده ای؟ آن شخص گفت که بنده منتظرم قراره پرنده ای بیاد وروی دستم بشیند وآن را بگیرم! شخص رهگذر ذوق زده شد ومقداری پول از جیب خود درآورد وبه عنوان پیش پرداخت به وی داد که هر وقت موفق شد پرنده را بگیرد پرَ پرنده را به ایشان بدهد در همین اثنا یک شخص دیگری از راه رسید وباز همان سؤال را از آن شخص مورد نظر کرد وباز همان جواب را از ایشان شنید واین دفعه شخص تازه از را رسیده به ایشان گفت که تو خیلی ساده لوح هستی زیرا این چیزی که تو به انتظارش نشسته ای اصلاٌ شدنی نیست! شخص مورد نظر در جوابش گفت پس بدان که از من کسی ساده لوحتر هم وجود دارد و اشاره کرد به ان شخصی که اول بابت پرَ به ایشان پول داده بود.
نتیجه این است که آقای نماینده محترمی که به انتظار لایحه مدیریت خدمات کشوری نشسته اید از ما بشنوید که این قبری که دارید برایش فاتحه میخوانید هیچ مرده ای توش نیست ومطمئن باشید که لایحه مذکور به این لحاظ که دارای محدودیتی برای دریافتیهای نجومی است تا ابد الدهر وارد صحن مجلس نخواهد شد.