جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

قیمت منطقی هر دانه تخم‌مرغ چقدر است؟

دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار گفت: دولت تا کنون هیچ اقدامی برای حل مشکل مرغداران انجام نداده است و تلفات مرغداری‌ها همچنان ادامه دارد.
قیمت منطقی هر دانه تخم‌مرغ چقدر است؟
به گزارش خدمت؛ دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار، در خصوص وضعیت بازار پس از گرانی تخم مرغ اظهار کرد: با اقدامات دولت برای کاهش قیمت تخم‌مرغ، این محصول درب مرغداری‌ها کاهش هزار تومانی داشته است.

سید فرزاد طلاکش افزود: اما هنوز نظارتی برای ثبات قیمت اعلام شده در خرده فروشی‌ها نیست و بعضا مغازه‌داران به هر قیمت که دوست دارند این محصول را به فروش می‌رسانند.

وی ادامه داد: قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری، از ۷ هزار و صد تومان، به میانگین ۶ هزار تومان رسیده است و احتمال کاهش این قیمت وجود دارد؛ اما این کاهش هنوز توسط مردم احساس نشده که به‌خاطر عدم نظارت کافی است.

طلاکش گفت: تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۲هزار و ۶۰۰ تومان نمی‌تواند عملیاتی و موفق باشد. قیمت منطقی که همه بتوانند کارشان را درست انجام دهند، هر عدد تخم‌مرغ ۵۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: این مبلغ فعلی برای تخم‌مرغ خریداری شده از ترکیه است و مربوط به تخم‌مرغ داخلی نیست.

طلاکش در ادامه تصریح کرد: این تخم‌مرغ وارداتی از نوع کاملا معمولی و فله‌ای است که با قیمت هر شانه ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار عرضه شده است.

وی گفت: اگر قرار باشد قیمت هر شانه تخم‌مرغ به ۶ هزار تومان برسد، باید تا پایان سال فاتحه مرغداران را خواند.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار، با اشاره به منطقی بودن قیمت دانه‌ای تخم‌مرغ با مبلغ ۵۰۰ تومان اذعان داشت: قیمت تمام شده تخم‌مرغ، با سود معقول مرغدار، در شرایط عادی و بدون بیماری آنفولانزا و نبود کمبود در مرکز، حداقل هر کیلو ۴ هزار و ۶۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر که ۶ هزار تومان است، با در نظر گرفتن سود ۲۳ درصدی فروش در خرده‌فروشی‌ها، این مبلغ به ۷ هزار و ۳۸۰ که تقسیم بر ۱۶، ۴۶۲ تومان می‌شود که ما اگر آن را ۵۰۰ تومان هم در نظر بگیریم، منطقی به‌نظر می‌رسد.

طلاکش افزود: واحد تخم مرغ شانه نیست و ملاک اصلی باید عدد باشد. نمی‌شود با شانه تخم‌مرغ، ملاک گرانی و ارزانی را ارزیابی کرد. دانه‌ای ۵۰۰ تومان هم منطقی است و هم جو روانی شدیدی ندارد.

طلاکش در رابطه با وضعیت مرغداری‌ها خاطر نشان کرد: استان اصفهان و قم هم به‌تازگی درگیر آنفولانزا شده‌اند و تعداد تلفات را افزایش دادند و آمار تا حدود ۱۷ میلیون افزایش تلفات داشته‌ایم.

وی افزود: دولت برای مرغداری‌ها هیچ کاری انجام نداده است و تنها برای واردات تخم‌مرغ و مشکل مصرف‌کنندگان اقدام کرده‌اند و معلوم نیست مشکل مرغداری‌ها چه زمانی حل خواهد شد.

منبع: تجارت
کد مطلب: 84059
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند