چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۲
۰

ادعای جدید ربیعی؛ یارانه نقدی فقر را دامن زد!/ حساب بانکی متقاضیان یارانه چک می‎شود

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اعلام این‌که حساب بانکی کسانی که متقاضی یارانه هستند، بررسی می‌شود، گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان پول یارانه را به افرادی دادیم که تفاوتی در زندگی آن‌ها ایجاد نکرده و با این‌کار بی‌عدالتی و فقر بین نسلی را دامن زده‌ایم.
ادعای جدید ربیعی؛ یارانه نقدی فقر را دامن زد!/ حساب بانکی متقاضیان یارانه چک می‎شود
به گزارش خدمت؛ علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با حضور در گفتگوی ویژه خبری گفت: نیازمندان از دریافت یارانه حذف نمی‌شوند.

ربیعی افزود: طبق تعریف بانک جهانی، ایران دارای فقر مطلق نیست. فقر مفهوم ذهنی است و احساس فقر با این موضوع متفاوت است و در مجموع، فقرای شهری با فشار بیشتری موضوع فقر را تحمل می‌کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: فقر در حقیقت پایه‌های مادی و مقایسه‌ای دارد و در دنیا با شاخص‌های مختلف فقر را اندازه‌گیری می‌کنند. باید به این نکته توجه کنیم که فقر شدید و فقر مطلق، دو موضوع متفاوت هستند. اگر سفره‌ها از کالری تهی باشند، در واقع فقر شدید اتفاق افتاده است. در کنار فقر درآمدی، فقر چند بعدی را مد نظر قرار داده‌ایم و در برخی نقاط، فقر زیرساختی نیز داریم و شاید نتوانسته‌ایم زیرساخت را به رفاه گره بزنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به این‌که در خصوص شناسایی افراد نیازمند، مجموعه‌ای از توانایی‌های افراد را اندازه‌گیری می‌کنیم، گفت: ما در گذشته سیاست‌های رفاهی هدفمند نداشته‌ایم و در کنار آن سیاست‌های رفاهی مصرفانه را در دستور کار قرار دادیم و در بخشی از این اقدام‌ها، 40 هزار میلیارد تومان پول هدفمندی را به افرادی دادیم که تفاوتی در زندگی آن‌ها ایجاد نکرده و اثرگذاری معنی‌داری نداشته است. با این‌کار، بی‌عدالتی و فقر بین نسلی را دامن زده‌ایم.

 وی اظهار کرد: در بودجه امسال، برنامه‌های حوزه فقر و اشتغال را گنجانده‌ایم و باید بگوییم که به حوزه محدود کردن فقر مطلق با اجرای این برنامه‌ها نزدیک خواهیم شد. در حال حاضر اطلاعات رفاهی ایرانیان برای ارزیابی افراد به‌صورت شفاف در اختیار ما قرار گرفته است.

 وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه‌های حوزه کاهش فقر مبتنی بر سه لایه است؛ لایه اول شامل افرادی است که هیچ‌وقت توانمند نمی‌شوند و به حمایت مداوم نیاز دارند. در لایه دوم، افراد به‌طور مکمل مورد حمایت قرار می‌گیرند. در لایه پایانی، مبنای کار، ایجاد فرصت اشتغال و توانمندسازی افراد است.

وی ادامه داد: در لایه اول حداقل دستمزد فرد شاخص قرار می‌گیرد و از آن به‌عنوان حمایت کف اجتماعی یاد خواهد شد؛ به گونه‌ای که یک خانواده 5 نفره در این لایحه حدوداً 700 هزار تومان دریافت می‌کنند. در لایه دوم تا کف اجتماعی، افراد مورد حمایت قرار می‌گیرند و در لایه سوم همان‌گونه که گفته شد، افراد را با مباحث اشتغال به توانمندسازی نزدیک کرده و به مرور از لایه‌بندی خارج می‌کنیم.

 وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که بر اساس نظریه توانمند سازی در حوزه فقر پیش می‌رویم، اظهار کرد: افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و زنان سرپرست خانوار و برخی افراد در دهستان‌ها، بیماران خاص، گروه‌های نیازمند برای دریافت یارانه مورد شناسایی قرار خواهند گرفت.

ربیعی گفت: اگر امروز حرف از هر اقدامی در جهت کسب منافع بیشتر از هدفمندی می‌زنیم، مردم باید بدانند که نه تنها افراد نیازمند از هدفمندی حذف نخواهند شد، بلکه توانمندی این افراد در لایه‌های یاد شده در دستور کار قرار می‌گیرد. در بخشی از این طرح‌ها، کودکانی که در هزار روز ابتدای زندگی آن پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند، مورد رصد و حمایت قرار خواهد گرفت.

 وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی گفت: میزان افراد حذف شده از یارانه ها با هماهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی و اعلام خواهد شد. با توجه به این‌که برنامه نظام سلامت دهک‌های میانی را در برنامه حمایتی قرار داده است، قطعاً ادامه طرح تحول سلامت به‌دلیل این‌که اراده دولت است ادامه پیدا خواهد کرد.

 وی افزود: در برنامه طبقه‌بندی انجام شده در طبقه میانی فاصله‌ها پر می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این برنامه‌ها کاملاً قابل اجرا است. پایگاه رفاهی اطلاعات ایرانیان، ابزار مناسبی است و می‌توان در جهت شناسایی افراد طبقات مختلف برنامه حذف فقر از داده‌های این پایگاه کمک گرفت.

ربیعی گفت: در شناسایی افراد، در ابتدا به سراغ حساب‌های بانکی آن‌ها نمی‌رویم و این تأکید رئیس‌جمهور محترم است؛ اما ممکن است، حساب بانکی کسانی که درخواست دریافت یارانه داشته باشند، مورد بررسی قرار گیرد. در بسیاری از استان‌ها در حوزه فقر آموزشی بسیار عالی عمل شده است.

*صندوق رفاه اجتماعی صرفا توزیع‌کننده پول نخواهد بود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بخشی دیگر گفت: سازمان هدفمندی یارانه در واقع سازمان توزیع منابع بود؛ ولی در صندوق رفاه اجتماعی که در آینده نزدیک شکل خواهد گرفت، سیاست‌های فقرزدایی اجرایی می‌شود و همه منابع رفاهی در این محل تجمیع و بر اساس سیاست‌های فقرزدایی هزینه خواهد شد.

ربیعی اعلام کرد: این سیاست‌های رفاهی و فقرزدایی هستند که بیش از هر چیز دیگری در این صندوق‌ها مورد توجه قرار خواهند گرفت. به شرط تصویب تشکیل صندوق رفاه اجتماعی، معاونت رفاه و امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ساختارهای موجود در حوزه رفاه ترکیب و صندوق رفاه اجتماعی به‌وجود خواهد آمد.

*برنامه دولت برای اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر
 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برنامه‌های اشتغال دولت گفت: اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر را در برنامه ها به‌طور جدی مد نظر قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: مبالغ مورد نظر در حوزه حمل و نقل، بافت‌های فرسوده و سایر حوزه‌های اشتغال‌زا صرف خواهد شد. اشتغال‌زایی در حوزه حمل و نقل ضمن این‌که گرایش رفاهی دارد و با توسعه حمل و نقل شهری، رفاه شهروندان نیز افزایش می‌یابد، گرایش محیط زیستی هم دارد و موجب تلطیف هوای شهرها و بهبود محیط زیست می‌شود.

 ربیعی تاکید کرد: ما معتقدیم، با پاشیدن پول اشتغال ایجاد نمی‌شود. در برخی دیدگاه‌های سنتی، باور این است که اگر رونق تولید را داشته باشیم، افزایش اشتغال را تجربه خواهیم کرد؛ اما تجربه دنیا نقاط ضعف این دیدگاه را نشان داده است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: برای بهبود فضای کسب و کار باید سیاست‌های مداخله هدفمند در بازار اشتغال همانند تجربیات دیگر کشورها را مورد استفاده قرار دهیم. باید برای هر رسته کاری و شغلی یک خروجی صادرات و در مجموع 10 شرکت صادرات ایجاد کنیم. در حوزه بهداشت و درمان در سال جاری حدود 50 هزار شغل ایجاد کرده‌ایم و همچنین در حوزه آی سی تی حدود 140 هزار شغل را در کارنامه داریم.

ربیعی یادآور شد: در دوران پس از رکود مشاغل غیررسمی افزایش پیدا کرده است، به‌ گونه‌ای که تا پایان شهریور 350 هزار دفترچه اول تامین اجتماعی را صادر کردیم. تا کنون حدود 45 کارشناس بین‌المللی در حوزه مباحث اشتغال را به ایران آورده و از تجربیات و دانش آن‌ها در حوزه برنامه‌ریزی اشتغال استفاده کردیم.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح‌های اشتغال حمایتی که در آن‌ها دولت بخشی از دستمزد یا حق بیمه سهم کارفرما را تقبل می‌کند، گفت: طرح کارورزی که مورد نقد غیر منصفانه واقع شد، یکی از همین طرح‌های حمایتی اشتغال بود. در این طرح، فردی کارورز پس از فراگیری مهارت‌های شغلی بعد از مدتی معین وارد بازار کار می‌شود و این طرح به مباحثه حق بیمه و اشتغال دایم متصل می‌شود.

 * با ادغام صندوق‌ها مخالفم
ربیعی با اعلام این‌که مشکلات صندوق‌های بازنشستگی صرفا مختص ایران نیست، گفت: طی سال‌های گذشته تحولات جمعیتی، افزایش امید به زندگی و سالمندی جمعیتی را داشته‌ایم. در همین حال، در سالیان متمادی سیاست‌های حمایتی را با سیاست‌های بیمه‌ای پیوند زدیم که این خود عاملی برای دامن زدن به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی در کشور بوده است. بنا به این دلایل، نسبت جمعیت شاغل به مستمری‌بگیر کاهش یافته و تعادل منابع و مصارف تامین اجتماعی به‌هم خورده است. در این میان، فقط سازمان تامین اجتماعی در چنین شرایطی قرار ندارد.

 ربیعی تصریح کزد: باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که با درایت لازم و با برنامه‌ریزی‌های تخصصی در حوزه رفاه و صندوق‌های بیمه‌ای، این مشکلات قابل حل خواهد بود. در مجموع با ادغام صندوق‌های بازنشستگی مخالف هستم و بنده ایده 4 صندوق را مطرح می‌کنم، در فرصتی مقتضی تشریح خواهم کرد.

 وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان این‌که بسیاری به جای تحلیل‌گری، تحلیل بری می‌کنند، گفت: دولت‌ها تمایل ندارند صندوق‌ها را اصلاح کنند؛ چون اتخاذ چنین تصمیم‌هایی تلخ است؛ اما دولت آقای روحانی وارد این حوزه‌ها شده است. به همین دلیل، باید عملکرد دولت‌های دوازدهم را در طولانی مدت تحلیل و قضاوت کرد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 83825
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها
Iran, Islamic Republic of
چیکار کردین واسه کشور که ادعاتون تا آسمون میره؟
5 سال کمه که وعده طولانی مدت میدین؟
احمد
Iran, Islamic Republic of
چرا پس اولش خیلی از مردم از یارانه راضی بودن؟
قیمت ها رو 100 برابر کردین و یارانه همون 45 تومن مونده
میخواین تغییر تو زندگی مردم ایجاد شه؟؟
تا کی میخواین دروغ بگین به ملت؟