سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 19 Oct 2021
۰

بنزین 400 تومانی 1000 تومان شد؛ اما چرا یارانه یک ریال اضافه نشد؟

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بنزین 400 تومانی 1000 تومان شد، ولی به یارانه یک ریال اضافه نشد. الان هم با بنزین 1500 تومانی و گرانی دیگر حامل‌های انرژی، ۱۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شود، سهم مردم از این درآمد چقدر است؟
بنزین 400 تومانی 1000 تومان شد؛ اما چرا یارانه یک ریال اضافه نشد؟
به گزارش خدمت؛ حسینعلی حاجی​ دلیگانی افزود: زمانی که دولت می‌خواست بنزین را از 100 تومان به 400 تومان افزایش دهد، برای مردم حساب مشخص کرد و در آن مبلغی را واریز و از درآمد حاصل از افزایش نرخ حامل‌های انرژی، 45 هزار و 500 تومان برای آنان واریز کرد و این در میان مردم اعتماد ایجاد کرد که می‌توانند منابع مالی خود را برای نخستین‌بار مدیریت کنند.

وی گفت: اما پس از آن، نرخ بنزین از 400 تومان به هزار تومان افزایش یافت؛ اما چیزی به مردم اضافه نشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: دولت بر اساس برنامه پنجم، در واقعی کردن نرخ حامل‌های انرژی عمل نکرده و تخلف داشته است.

حاجی دلیگانی گفت: در مرحله نخست افزایش نرخ حامل‌های انرژی، 38 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد شد که 45 هزار و 500 تومان برای مردم از این محل پول واریز شد؛ اما پس از گران شدن بنزین از 400 تومان به هزار تومان، حدود 80 هزار میلیارد تومان درآمد دولت افزایش یافت؛ اما به مبلغ یارانه‌ها اضافه نشد.

وی افزود: حتی مازاد مبلغ یارانه‌ها نیز در سال 96 به خزانه ریخته نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:​ دولت در لایحه بودجه سال 97، افزایش قیمت حامل‌های انرژی را در نظر گرفته که درآمد حاصل از آن 110 هزار میلیارد تومان است؛ اما به‌جز 17 هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال در نظر گرفته است، طرح توزیعی شفافی در این زمینه اعلام نکرده است.

حاجی دلیگانی افزود: البته بخشی از این 17 هزار میلیارد تومان نیز به‌عنوان تسهیلات پرداخت می‌شود که آن هم مجددا به دولت بازمی‌گردد.

وی گفت:​ در قوانین مشخص شده است که دولت برای هر بخش از محل درآمد افزایش قیمت حامل‌های انرژی چقدر باید هزینه کند؛ اما دولت این کار را انجام نداده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی‌که دولت در لایحه بودجه آورده است که می‌خواهد تورم را 9.9 دهم درصد نگه دارد، اما خود با افزایش 25 درصدی قیمت حامل‌های انرژی، ناقض این موضوع عمل می‌کند.

حاجی دلیگانی گفت: اگر قیمت‌ها را افزایش می‌دهیم، باید کاری کنیم که این افزیش قیمت را برای مردم جبران کنیم؛ نه اینکه شرایط برای آن‌ها سخت‌تر شود.

وی افزود: بر اساس لایحه بودجه سال آینده، هم قیمت حامل‌های انرژی و هم قیمت‌های دیگر افزایش می‌یابد و هم یارانه بخش زیادی از مردم حذف می‌شود که این موضوع تبعات اقتصادی به‌همراه خواهد داشت.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 83170
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟