چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 18 Oct 2017
۲۱
۰

آخرین خبرها از قانون جدید نظام وظیفه

دوشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۷
اجرا نشدن معافیت 2برادری، منتفی شدن افزایش حقوق سربازان، الزام داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت وام بانکی، اعلام مدت مجاز تحصیل در دانشگاه‌ها برای مشمولان و آخرين وضعيت معافيت‌ها از مهم‌ترین خبرهای عنوان شده از سوی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران بود.

سردار موسی کمالی اظهار داشت: طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی در 84 ماده در مهرماه سال 88 در مجلس تهیه و تصویب شد، شورای نگهبان در آبان‌ماه همان سال موضوع را بررسی کرد و ورود به اختیارات مقام معظم رهبری، بار مالی این طرح و ایراد شکلی به برخی مواد را 3 ایراد آن دانست.وی ادامه داد: مجلس در اسفندماه 88 این مواد را اصلاح کرد اما شورا در 25 اسفند همان سال مجددا 2 ایراد برطرف شده را وارد ندانست، مجلس بار دیگر در 22 آبان امسال 2 اصلاح انجام داد که امیدواریم با هماهنگی‌های شورا این دو اصلاح پذیرفته شود.جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مجلس در بند 9 ماده 44 معافیت 2 برادری را تصویب کرد و در موادی نیز بار مالی وجود داشت که شورا به این 2 موضوع ایراد گرفته بود.
 
مجلس برای رفع این ایراد تصمیم گرفت معافیت 2 برادری بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح باشد اما در حال حاضر به موجب مصوبه، قانون معافیت 3برادری تا سال 91 ادامه دارد.سردار کمالی تاکید کرد: طرح معافیت 2برادری چنانچه ستاد کل نیروهای مسلح با مشمول مازاد مواجه شد، اجرایی می‌شود. البته با توجه به اینکه 430 هزار نفر از معافیت 3برادری استفاده کرده و معاف شده‌اند و معافیت 2برادری در صورت اجرا شامل 500 هزار نفر در مرحله اول می‌شود که ستاد کل نیروهای مسلح این مصوبه را اجرا نمی‌کند. به گزارش مهر، وی خطاب به برخی مشمولان که در انتظار اجرای این مصوبه مرتکب غیبت شده‌اند، گفت: از آنها می‌خواهیم منتظر اجرای این بند از قانون نمانند و هرچه زودتر خود را معرفی کنند.

حقوق سربازان افزایش نمی‌یابد

وی با اشاره به عدم افزایش حقوق سربازان تصریح کرد: تبلیغات گسترده‌ای در گذشته انجام شد که حقوق سربازان افزایش می‌یابد، با توجه به بار مالی‌ای که این طرح داشت مجلس تصمیم گرفت موادی که دارای بار مالی است در سال‌های بعد در صورت داشتن اعتبار اجرایی شود. بر این اساس ماده‌های 30، 38، 40، 74، 78 و 81 که دارای بار مالی هستند اجرایی نمی‌شوند که نتیجه آن افزایش نیافتن حقوق سربازان است. همچنین حقوق ویژه‌ای نیز برای مناطق عملیاتی و محروم و آموزش سربازان در اوقات فراغت در نظر گرفته نمی‌شود.

مدت خدمت سربازی 18 ماه است

جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، درباره مدت خدمت وظیفه عمومی گفت: بر اساس قانون مجلس خدمت سربازی باید 24 ماه باشد و در صورتی که ستاد کل با کسری یا مازاد سرباز روبه‌رو شود، اجازه کاهش یا افزایش سربازی را دارد، در این باره تصمیم گرفته شده خدمت سربازی 18 ماه باقی بماند که این زمان در مناطق عملیاتی 16 و بد آب و هوا 17 ماه است. همچنین مشمولان دارای مدرک کارشناسی یک ماه، کارشناسی‌ارشد 2 ماه، و دکترا از 3 ماه کسر خدمت بهره‌مند می شوند. سردار کمالی با اشاره به مصوبه مجلس در مورد زمان تحصیل در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: مدت تحصیل در رشته کاردانی بر اساس مصوبه جدید 5/2 سال، کارشناسی پیوسته 5 سال، کارشناسی‌ارشد 6 سال، دکترای پزشکی 8 سال و دکترای تخصصی 6 سال است.وی ادامه داد: همچنین دانش‌آموزان در قانون قدیم می‌توانستند تا 25 سالگی در مدرسه درس بخوانند اما در قانون جدید این مدت به 20 سال کاهش یافته است. اگر در این مدت درس فرد تمام نشده و او وارد 21 سالگی شود غایب محسوب می‌شود.

ثبت اسناد نیاز به کارت پایان خدمت ندارد

جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به ماده 10 قانون جدید خدمت وظیفه اشاره و تاکید کرد: بر اساس این ماده با اجرای قانون جدید دیگر برای ثبت اسناد رسمی نیاز به تعیین وضعیت سربازی نیست، این در حالی است که بانک‌ها ملزم شده‌اند برای پرداخت هرگونه وام آخرین وضعیت سربازی ذکور وام‌گیرنده را مشخص کنند. بنابراین با ابلاغ این قانون افراد غایب و فاقد کارت پایان خدمت نمی‌توانند وام بگیرند.وی از دستگیری و محاکمه سربازان فراری در قانون جدید خبر داد و تاکید کرد: براساس قانون جدید سربازی که تا

3 ماه مرتکب غیبت شود از 3 ماه اضافه خدمت برخوردار می‌شود، همچنین اگر مدت غیبت بیشتر از یک سال شود فرد غایب در صورت مراجعه و دستگیری به محاکم قضایی معرفی می‌شود. این در حالی است که بر اساس قانون فعلی مشمولان غایب هم‌اکنون تنها با 3 ماه اضافه خدمت معرفی می‌شوند.

معافيت‌هايي كه حذف شد

سردار کمالی از جریمه صاحبان مشاغل در صورت استفاده از سربازان غایب خبر داد و تاکید کرد: به‌کارگیری مشمولان غایب در کارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌ها و مراکز آموزشی خصوصی و آزاد ممنوع است و نیروی انتظامی، وزارت بازرگانی و وزارت کار موظفند این مراکز را کنترل کنند. اگر افراد از سرباز غایب استفاده کنند، بار اول هزینه یک سرباز معادل 950 هزار تومان و بار دوم هزینه 3 سرباز را باید بپردازد.وی در پایان به برخی مواد اصلاح شده درباره معافیت اشاره کرد و گفت: در قانون جدید تنها فرزند ذکور و بالای 18 سال که دارای پدر بالای 59 سال است در صورت نیاز پدر به مراقبت می‌تواند معاف شود. همچنین مادران فاقد شوهر که در گذشته تنها فرزند ذکور آنها معاف می‌شد در قانون جدید 30 ماه از قانون معافیت موقت استفاده کرده تا مشخص شود طلاق صوری نیست. در این 30 ماه نیز پدر و مادر نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. همچنین در قانون معافیت ازدواج با همسر معلول نیز تغییراتی صورت گرفت که مشمولانی که پس از ازدواج همسر آنها دچار معلولیت شوند در شمول معافیت قرار می‌گیرند.کمالی افزود: در قانون جدید مجلس 6 ماه به وزارت دفاع مهلت داده است تا پس از ابلاغ قانون دستورالعمل‌های لازم را تهیه و پس از تایید ستاد کل برای هیات‌دولت ارسال کند. هم‌اکنون در فرصت پیش آمده برخی از این دستورالعمل‌ها تهیه شده است
کد مطلب: 8309
نام شما

آدرس ايميل شما

ناگفته‌های عمیق‌ترین چاه در فلک الافلاک؛ راز سفال‌های تاریخی برملا شد
عروس و دامادها! شما این اشتباهات را مرتکب نشوید
8 راهکار برای افزایش تمرکز
سیاوش دسترس
Germany
آیا معافیت دو برادری چرا اجرا. نمی شود
آیا در ایام الله دهه فجر به خاطر 35سال گرد پیروزی
انقلاب اسلامیایران از سوی رهبراسلامایران
ویا از طرف ستاد کل نیروهای مسلح اعلام خواهد شد.با سپاس فراوان
غلامرضا معافی
Iran, Islamic Republic of
تک فرزند معاف میشود
عسکر میرزایی
من سال 84
بد
مصطفی
سلام؛خواهش میکنم این قانون ۲برادری رو زود اجراکنید بقرآن بلاتکلیف موندم
محمد
این اخبار مال چه تاریخیه مال چه سالیه
سلام
طرح دو برادری باید اجرای شود.
طرح دوبرادری اگه اجرا نشه در حق بعض
طرح دو برادری باید اجرای شود.
طرح دوبرادری اگه اجرا نشه در حق بعضا ظلم شده
ریاض عباسی زاده
خیلی اطلاعات مفیدی بود
باسلام من متولد1355/12/9هستم ایادرسال 93
شامل معافیت میشوم
عباس جاسمی زرگانی
بدر من 65 سال سن دارد و ما 2 برادر هستیم برادر بزرگ من خدمت سربازی رفته است و اکنون در باش بلاتین و فشنگ است و در خانه دیگری زندگی میکند و بدر من داراد بیماری قند است و انسولین تزریق میکند و نیاز به مراقبت دارد ایا من معافم
اکبر
سلام من در تاریخ پنجم شهریور وارد ۱۸سالگی میشم. اگه امسال در دانشگاه قبول نشدم میتونم یک سال دیگه هم کنکور بدم یا نه؟ لطفا راهنمایی بکنید.
امید
قانون فرارازخطمت
امید
قانون فرارازخطمت'ده ساله نرفتم کسی هم حتی در استان جواب ندادند چکارکنم
سعیدهستم
باسلام؛چراخدمت سربازی ۱۲ماه نمیکنین تاهمه بتوانندبروند
احمدرضا مومنی پدر سربازان
دوفرزند من دوقلو هستند ازاصفهان اعزام شدند ایمان مومنی کرمانشاه رضا مومنی مشهد هر دوهم هوانیروز
رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام من ۲۳سالمه اما دفترجه پست نکردم و سربازی نرفتم چند ماه اضافه خدمت دارم ؟؟
علی
سلام معافیت 3برادری برداشته شده
محمدجارده
سلام تاریخ اعزام من 88/6/19است ازخدمت فرارکردم بعدخودم رامعرفی کردم درسال 94/7/21وحین خدمت هستم خودم متاهل هستم 21ماه هم خدمت کردم بعدمنابع نیروانسانی میگه خدمت الان 21ماه است من چندماه دیگه خدمت کنم خودم اضافه دارم200روز3ماهش دادگاه زده و110روزاضافه است
محمدجارده
سلام من درتاریخ اعزام ۱۳۸۸/۶به خدمت رفتم الان خدمت شده ۲۱ماه خوب من باید۱۸ماه خدمت کنم یا۲۱ ماه