جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

حذف سری جدید از یارانه بگیران توسط مجلس

يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: منتظر پیشنهاد دولت در بودجه سال آینده برای حذف سری جدید از یارانه بگیران هستیم و اگر پیشنهادی از سوی دولت مطرح نشود مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد.
حذف سری جدید از یارانه بگیران توسط مجلس
به گزارش خدمت؛ قانون هدفمندی یارانه‌ها، از سال 89 آغاز و هر ماه حدود 75 میلیون نفر مشمول دریافت یارانه 45 هزار و 500 تومانی می‌شوند که با گذشت حدود 7 سال، با توجه به صحبت‌های ریاست جمهور، تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.
 
به علاوه، هزینه واریز یارانه در هر ماه برای 70 میلیون نفر، حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان خواهد بود که دولت در هر سال بیش از 42 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده است که این رقم نسبت به بودجه هدفمندی یارانه‌ها نیز بیشتر است و دولت همواره برای واریز یارانه نقدی، با کسری بودجه مواجه است.
 
همچنین با توجه به این‌که قرار بود دهک‌های پردرآمد از گردونه دریافت یارانه حذف شوند، این امر نیز محقق نشد و مسئولین اعلام کردند که برنامه‌ای برای حذف سری جدید از یارانه‌بگیران ندارند؛ زیرا باید افراد غیر نیازمند از این میان شناسایی و حذف شوند که شناسایی این افراد کار ساده‌ای نیست و زمان زیادی می‌طلبد و باید انتظار اعتراض‌های فراوانی مبنی بر حذف یارانه را نیز داشت؛ با این اوصاف، عدم تغییر در میزان واریز یارانه و کسری بودجه در هر ماه دور از انتظار نیست.
 
بر اساس آخرین آماری که از گزارش عملکرد هدفمندی یارانه‌ها تا پایان نیمه اول امسال منتشر شده، از جمعیت نزدیک به ۸۰ میلیونی کشور، بیش از ۹۵ درصد، یعنی حدود ۷۶ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر، یارانه نقدی دریافت می‌کنند و حدود 3 میلیون نفر در سه‌سال گذشته از گردونه دریافت یارانه حذف شده‌اند و در مجموع 77 میلیون نفر در لیست دریافت یارانه قرار دارند که از این میان، تعداد بسیاری، جزو دهک‌های کم‌درآمد محسوب نمی‌شوند.
 
این در حالی است که برای افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی، اگر قرار باشد محل افزایش منابع رشد نکند، یعنی حامل‌های انرژی گران نشود، تنها یک راه برای دولت باقی می‌ماند و آن‌هم حذف یارانه‌بگیران نیازمند است. در بودجه، ۵۰ درصد از منابع ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به توزیع نقدی و غیر نقدی بین خانوارها، ۳۰ درصد برای بخش‌های تولیدی و رفاه اجتماعی و ۲۰ درصد برای تامین هزینه‌های دولت اختصاص داده شده است.
 
 در این رابطه، موسوی لارگانی -نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس- گفت: دولت هنوز برنامه‌ای برای حذف دهک‌های پر درآمد از لیست دریافت یارانه ندارد و مجلس نیز در انتظار پیشنهاد دولت در بودجه سال آینده است.
 
وی در ادامه افزود: در گذشته، دولت به موضوع حذف یارانه دهک‌های پردرآمد ورود کرد و قرار بود تا سرپرستان خانوار دارای درآمد بیش از 3 میلیون و 500 هزار تومان در ماه از دریافت یارانه حذف شوند که متاسفانه دولت این امر را اجرایی نکرد.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در سال اخیر تعدادی افرادی از لیست دریافت یارانه حذف شدند که علی‌رغم بررسی‌ها جزو دهک‌های کم‌درآمد جامعه بوده‌اند و تا به امروز نیز مجددا به لیست دریافت یارانه بازنگشته‌اند.
 
لارگانی تاکید کرد: در سال جاری، منتظر پیشنهاد دولت برای حذف سری جدید از یارانه‌بگیران هستیم و اگر پیشنهادی از سوی دولت مطرح نشود، مجلس به این موضوع برای حذف دهک‌های پردرآمد ورود خواهد کرد.
 
گفتنی است، در یک‌سال، 33 میلیارد تومان از محل افزایش حامل‌های انرژی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یابد که این رقم با احتساب 10 هزار میلیارد تومان برداشت از خزانه دولت، به سختی کفاف پرداخت یارانه نقدی 77 میلیون نفر را در ماه خواهد داد.

منبع: افکار
کد مطلب: 82766
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند