چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۱
۰

حال دهقان فداکار وخیم است

دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۱
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تبریز گفت: ریزعلی خواجوی یا همان دهقان فداکار معروف، با 87 سال سن، مستعد عفونت‌های ریوی شده است.
حال دهقان فداکار وخیم است
به گزارش خدمت؛ محمدحسین صومی، امشب در خصوص وضعیت جسمانی دهقان فداکار اظهار کرد: ریزعلی خواجوی یا همان دهقان فداکار معروف، با 87 سال سن، مستعد عفونت‌های ریوی شده است که از این بابت در بیمارستان بستری شد. 

وی با بیان این‌که دهقان فداکار در 23 آبان، با بیماری عفونت در بیمارستان میانه بستری شد، افزود: خوشبختانه بیماری ریوی و مشکلات جانبی ایجاد شده در کلیه کنترل شده بود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تبریز ابراز کرد: با بررسی انجام‌ شده در اندام تحتانی و با این دیدگاه که در تبریز رسیدگی بهتر خواهد بود و با درخواست مسؤولان و خانواده وی، ایشان را به تبریز انتقال دادند.

وی ادامه داد: در حال حاضر دهقان فداکار در آی.سی.یو بستری بوده و هوشیاری او به‌خاطر بیماری‌اش در حد خواب‌آلودگی است.

صومی با اشاره به کنترل عفونت ریوی و اختلالات انعقادی ایجاد شده، گفت: البته دهقان فداکار علاوه بر بیماری ریوی، دیابت و مشکلات اندام تحتانی نیز دارند که در حال کنترل است و مشکلی وجود ندارد. 

ریزعلی خواجوی در سن 32 سالگی، هنگام شب، در حالی‌که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به‌علت ریزش کوه شد.متن داستان ریزعلی، نوستالوژی جالبی برای نسل گذشته است که خواندن مجدد آن خالی از لطف نیست:

غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود، خورشید در پشت کوه‌های پر برف یکی از روستاهای آذربایجان فرو رفته بود. کار روزانه دهقانان پایان یافته بود.

ریزعلی هم دست از کار کشیده بود و به ده خود باز می‌گشت. در آن شب سرد و تاریک، نور لرزان فانوس کوچکی راه او را روشن می‌کرد، دهی که ریزعلی در آن زندگی می‌کرد نزدیک راه‌آهن بود و ریزعلی هر شب از کنار راه‌آهن می‌گذشت تا به خانه‌اش برسد.

آن شب، ناگهان صدای غرش ترسناکی از کوه برخاست، سنگ‌های بسیاری از کوه فرو ریخت و راه‌آهن را مسدود کرد.

ریزعلی می‌دانست که تا چند دقیقه دیگر، قطار مسافربری به آن جا خواهد رسید. با خود اندیشید که اگر قطار با توده‌های سنگ برخورد کند واژگون خواهد شد و از این اندیشه سخت مضطرب شد و نمی‌دانست در آن بیابان دورافتاده چگونه راننده قطار را از خطر آگاه کند و در همین حال، صدای سوت قطار از پشت کوه شنیده شد که نزدیک شدن آن را خبر داد.

ریزعلی روزهایی را که به تماشای قطار می‌رفت به یاد آورد، صورت خندان مسافران را به یاد آورد که از درون قطار برای او دست تکان می‌دادند.

از اندیشه حادثه خطرناکی که در پیش بود، قلبش سخت به تپش افتاد. در جستجوی چاره‌ای بود تا بتواند جان مسافران را نجات بدهد. ناگهان، چاره‌ای به خاطرش رسید. با وجود سوز و سرمای شدید، به‌سرعت لباس‌های خود را از تن درآورد و بر چوب‌دست خود بست، نفت فانوس را بر لباس‌ها ریخت و آن را آتش زد.

ریزعلی در حالی‌که مشعل را بالا نگاه داشته بود، به طرف قطار شروع به دویدن کرد، راننده قطار از دیدن آتش دانست که خطری در پیش است. ترمز را کشید. قطار پس از تکان‌های شدید، از حرکت باز ایستاد.

راننده و مسافران سراسیمه از قطار بیرون ریختند و از دیدن ریزش کوه و مشعل ریزعلی که با بدن برهنه در آنجا ایستاده بود، دانستند که فداکاری این مرد آن‌ها را از چه خطر بزرگی نجات داده است.

"ریزعلی خواجوی" نام‌آشنای همه ایرانیان است و داستان فداکاری وی در کتاب‌های سال سوم دبستان، سال‌هاست که ‌منتشر می‌شود و فداکاری‌ای که در یک شب سرد سال 1341، جان صدها نفر را نجات داد و به‌رغم کتک خوردن آن شب، از این ماجرا به‌عنوان بهترین خاطره زندگیش یاد می‌کند.

ریزعلی در سال 1309 در روستای "قالاچق" از توابع شهرستان "میانه" به دنیا آمده است.

منبع: مشرق
کد مطلب: 82368
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها
باقر رمزی باصر
Iran, Islamic Republic of
سلام . تقریبا سه ماه پیش من به میانه رفتم و از آنجا به روستای قهرمانلو برای دستبوسی خدمت قهرمان سالهای کودکی ام رسیدم . درمسیری که میرفتم اینقدر جاده خراب و دست انداز و گودال داشت که من به یکی از اهالی روستا گله مند شدم که چرا اقدام نمی کنید برای ساخت جاده ایشان گفتند که خیلی اقدام کردیم فایده ای ندارد ( من از خانواده خواجویها و مردم و دوستداران این قهرمان پوزش مطلبم ) عمر دست خداست و اگر روزی این قهرمان کشور از میان ما رفت مطمئنم که جاده درست میشود و بقعه ای هم برای این اسطوره میسازند . چرا ؟ چرا نام او را از کتابها حذف کردند ؟ چرا جاده را در زمان حیات وی نساختند ؟ چرا وی را به حال خود رها کردند ؟ چرا تحویلش نگرفتند ؟ من مولف کتاب ( چوپان فداکار دهقان دروغگو ) هستم بعد از اینکه متوجه شدم نام این بزرگوار از کتب درسی حذف گردیده اقدام به چاپ کتاب حاضر کردم و خودم تعدادی برای ایشان به روستا بردم و به دستبوسی ایشان افتخار میکنم
باقر رمزی باصر