جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

ضرورت ایجاد بانک شیر مادر در تمامی استان‌های کشور

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۷
دبیر اجرایی چهارمین کنگره سلامت نوزادان ایران، ضرورت ایجاد بانک شیر ماد تاکید کرد و گفت: تلاش جهت راه‌اندازی بانک شیر در این کنگره مد نظر قرار گرفته است.
ضرورت ایجاد بانک شیر مادر در تمامی استان‌های کشور
به گزارش خدمت؛ دکتر پریسا محققی، در افتتاحیه چهارمین کنگره سلامت نوزادان ایران اظهار داشت: نوزادان ایرانی سلامت‌ آن‌ها نسبت به زمان‌های گذشته بهبود مشخصی یافته است و شاخص‌های مرگ و میر کمتر شده که این شاخص‌ها در کنگره نیز ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که کیفیت مراقبت از نوزادان تغییر کرده است، گفت: این موضوع سبب کاهش مرگ و میر نوزادان شده است. همچنین در چهارمین کنگره سلامت نوزادان، موضوعاتی همچون نوزادان نارس و تغذیه آن‌ها مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

دبیر اجرایی چهارمین کنگره سلامت نوزادان ایران ادامه داد: نوزادان نارس، تغذیه آن‌ها بسیار اهمیت دارد؛ چرا که دستگاه گوارش آن‌ها تکامل کامل نیافته و اصولاً کم‌وزن هستند و از جمله روش‌های تغذیه‌ای برای آن‌ها، تغذیه وریدی است که بهترین روش‌های تغذیه وریدی و مطمئن‌ترین آن‌ها در چهارمین کنگره سلامت نوزادان ارائه می‌شود.

محققی گفت: تغذیه با شیر مادر نیز به‌صورت سخنرانی و کارگاه عملی ارائه خواهد شد و بانک شیر نیز اقدام به برگزاری غرفه‌ای در حاشیه این کنگره کرده است.

این فوق تخصص نوزادان گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، پیشرو در موضوع بانک شیر بوده و مادران داوطلب می‌توانند شیر خود را برای سایر این نوزادان، به این بانک تحویل دهند که به این منظور، بانک شیر یکی از نیروهای خود را برای دریافت شیر مادر، به درب خانه مادر شیرده اعزام می‌کند.

وی گفت: البته این مادر از نظر بیماری‌های عفونی بررسی می‌شود که سلامت شیر آن مورد تأیید قرار گیرد. البته بانک شیر هنوز در تهران و سایر استان‌ها راه‌اندازی نشده و تلاش جهت راه‌اندازی آن در این کنگره مد نظر قرار گرفته است.

دبیر اجرایی چهارمین کنگره سلامت نوزادان ایران، با اشاره به موضوع زردی نوزادان گفت: ۶۰ درصد نوزادانی که به‌موقع متولد می‌شوند و ۸۰ درصد نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند، دارای زردی بوده و عدم توجه به این مشکل در نوزادان می‌تواند گاهی منجر به عقب‌افتادگی ذهنی در آن‌ها شود؛ بنابراین این مسئله نیز در چهارمین کنگره سلامت نوزادان مد نظر قرار دارد.

محققی اضافه کرد: کارگاه‌های جانبی، همچون احیای نوزادان و مراقبت‌های خانواده‌محور نیز در این کنگره در حال برگزاری است. چهارمین کنگره سلامت نوزادان ایران، تا ۲۶ آبان، در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

منبع: مهر
کد مطلب: 81966
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند