جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

«رسانه بحران» نداریم، ولی «بحران رسانه» چرا

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه در هفته گذشته، یکی از خبرسازترین اتفاقاتی بود که تلخی آن به کام بسیاری از مردم ایران نشست. سیل کمک‌های مردمی بعد از این اتفاق نشان می‌داد که افکار عمومی غالب مردم از این حادثه متاثر شد.
«رسانه بحران» نداریم، ولی «بحران رسانه» چرا
به گزارش خدمت؛ شور عواطف و احساسات، باعث حضور مردم با خودروهای شخصی در منطقه شد. شبکه‌های اجتماعی این موضوع را گسترش داد و بخش زیادی از مردم عادی حتی تلاش کردند با حضور میدانی در منطقه، به حل مشکلات زلزله‌زدگان بپردازند؛ اما به واقع خود مشکل‌ساز شدند. توضیح برخی از موارد اقدامات مسئولین امر ساده بود.

اما تلاشی که در شبکه‌های اجتماعی به‌واسطه رویکرد مغرضانه برخی شبکه‌ها و بی‌اطلاعی مردم و اپوزوسیون‌نمایی برخی مدعیان حزب‌اللهی‌گری صورت گرفت، باعث شد اقدامات گسترده ارتش، سپاه و هلال احمر نادیده گرفته شود. اگر فقط می‌شد برای مردم توضیح داد که توزیع چند صد هزار چادر و آواربرداری از چند صد روستا، طبیعتا دستگاه و نهادی فراتر از «کمک‌های مردمی» می‌خواهد، شاید این وضعیت آشفته در شبکه‌های اجتماعی نسبت به دستگاه‌های مسئول اتفاق نمی‌افتاد.

اما نابلدی رسانه‌های جمهوری اسلامی در موضوع «افکار عمومی» و نداشتن «رسانه بحران»، برای بار هزارم آشکار شد و شرایط را به گونه‌ای علیه نهادهایی که همه بار زلزله روی دوش آن‌ها است، مغلوبه کرد که «بیا و درستش کن».

طوری که حالا حاشیه‌ها و بحرانی که رسانه درست کرده، فراگیرتر از متن زلزله است. حال آن‌که فردا که این کمک‌های مقطعی و احساسات خیر، مورد احترام، زیبا و دوست‌داشتنی مردم و حتی گروه‌های فعال فروکش کند، آیا کسی و نهادی جز سپاه و ارتش، در شرایط سخت امنیتی نوار مرزی، ساخت مسکن و تامین نیازهای مردم زلزله‌زده را به عهده خواهد گرفت؟

منبع: دانشجو
کد مطلب: 81957
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند