جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - 23 Mar 2018
۰

زاگرس به سمت زلزله‌های بزرگ حرکت نمی‌کند

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵
رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گفت: تیمی از پژوهشگاه به محل زمین‌لرزه کرمانشاه فرستاده شده تا به تطبیق اطلاعات و فرابینی پس‌لرزه‌ها اقدام کنند.
زاگرس به سمت زلزله‌های بزرگ حرکت نمی‌کند
به گزارش خدمت؛ دکتر محمد مختاری گفت: همیشه زاگرس جزو منطقه‌ای است که زلزله‌خیز است؛ ولی با بزرگای خیلی کم؛ به‌طوری‌ که بالاترین بزرگی آن ۷.۱ دهم ریشتر است.

وی با بیان این‌که در منطقه البرز، زلزله کم می‌آید ولی با بزرگای  زیاد، خاطر نشان کرد: زمین‌لرزه‌ای که در منطقه ازگله کرمانشاه رخ داده، ۷.۳ ریشتر بود که این تقریبا به منطقه زاگرس نمی‌خورد و رقم آن بزرگتر از زلزله‌هایی است که در زاگرس اتفاق می‌افتد؛ بنابراین نمی‌توان گفت زاگرس به سمت زلزله‌های بزرگ حرکت می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که کارشناسان معتقدند دور از واقعیت است که زاگرس به سمت زلزله‌های بزرگ‌تر می‌رود، اظهار کرد: همه‌جای ایران زلزله‌خیز است که این موضوع همیشه گفته می‌شود؛ ولی نمی‌توان گفت ما باید در انتظار زلزله باشیم؛ زیرا زلزله به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست؛ به همین دلیل است که به طرق مختلف هشدار می‌دهیم.

مختاری افزود: بعد از زلزله‌ای که در کرمانشاه رخ داد، تیم تحقیقاتی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، به محل فرستاده شده تا با دستگاه لرزه‌نگاری دقت و وسعت گسل اندازه‌گیری شود.

رئیس مرکز پیش‌بینی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، با بیان این‌که به این واسطه، پس‌لرزه‌ها را برای مطالعات اطراف منطقه مورد بررسی قرار می‌دهیم، ادامه داد: تطبیق اطلاعات موجود و فرابینی پس‌لرزه‌ها، از جمله اقدامات تیم پژوهشگاه زلزله است تا اطلاعات ما درمورد این زلزله به روز شود و به‌صورت دقیق، مکان، گسل و... و همچنین پس‌لرزه‌های آن را مشخص کنیم.

مختاری تاکید کرد: اطلاعاتی که ما داریم، بر اساس حدس‌ و گمان بوده، از این‌رو چنین بررسی‌هایی در منطقه لازم است.

منبع: مهر
 
کد مطلب: 81928
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند