چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

درخواست مقام ارشد سازمان ملل از عربستان

سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۹
یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در امور رسیدگی به مسئله یمن، از ائتلاف تحت رهبری ریاض خواست که هر چه سریع‌تر تمامی بنادر دریایی یمن را باز کند؛ زیرا در غیر این صورت مبارزه با وبا و قحطی در یمن با مشکل مواجه می‌شود.
درخواست مقام ارشد سازمان ملل از عربستان
به گزارش خدمت؛ یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در امور یمن، از ائتلاف تحت رهبری ریاض خواست تا هر چه سریع‌تر تمامی بنادر دریایی یمن را باز کند و هشدار داد که بسته بودن این بنادر، مبارزه با وبا و قحطی در این کشور فقیر را با مشکل مواجه می‌کند.

هماهنگ‌کننده ارشد سازمان ملل هشدار داد که زندگی میلیون‌ها نفر در یمن در معرض خطر قرار دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، «جمی مک گلدریک» در این خصوص گفت که شمال یمن، برای ۲۰ روز ذخیره سوخت دیزل داشت که برای پمپاژ آب و مبارزه با شیوع وبا ضروری است و برای ۱۰ روز ذخیره بنزین دارد و چشم‌اندازی برای تأمین سوخت مجدد وجود ندارد.

مک گلدریک توضیح داد: «۲۱ میلیون نفر به کمک نیاز دارند و هفت میلیون نفر از آن‌ها در اوضاع قحطی هستند و کاملاً به کمک‌های غذایی نیاز دارند».

وی ادامه داد: «ادامه بسته بودن بنادر و فرودگاه‌های مهم، اوضاع انسانی بسیار وخیم(در یمن) را تشدید می‌کند. من فکر می‌کنم که این امر تهدید مهمی برای زندگی میلیون‌ها نفری است که برای بقا دست و پنجه می‌زنند».

مک گلدریک با خبرنگاران ژنو از طریق تلفن از «امان» گفت‌وگو می‌کرد؛ زیرا می‌گفت که پرواز‌ها به صنعا مسدود شده است.

وی توضیح داد: «تأثیر انسانی آن‌چه در حال حاضر در حال رخ دادن است، غیر قابل تصور است».

ائتلاف سعودی گفته است که بندر «الحدیده»، تا زمان بازبینی برنامه راستی‌آزمایی سازمان ملل برای اطمینان حاصل کردن از این‌که هیچ سلاحی در اختیار انصارالله قرار نمی‌گیرد، بسته خواهد بود.

مک گلدریک ادامه داد که طرح سعودی‌ها برای تأمین نیازهای مردم یمن از طریق بندر سعودی جیزان در شمال و عدن در جنوب، بسیار پیچیده، خطرناک، کند و پر هزینه است و هر تن محموله ۳۰ دلار هزینه خواهد داشت.

این نماینده سازمان ملل این‌گونه ادامه داد: «ما از ائتلاف می‌خواهیم که تمامی بنادر دریایی را هر چه سریع‌تر باز کند و اجازه انتقال کمک‌های انسان‌دوستانه و دیگر تدارکات و همچنین اجازه رفت و آمد امدادگران را بدهد».

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل، اوایل روز دوشنبه(دیروز) اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض، بازگشایی فرودگاه‌ها و بنادر دریایی در یمن را آغاز می‌کند.

در بیانیه نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل آمده بود: «گام اول در این پروسه، ظرف ۲۴ ساعت برداشته می‌شود و شامل بازگشایی تمامی بنادر مناطق تحت کنترل» دولت مستعفی یمن می‌شود.

در این بیانیه آمده است که این بنادر در «عدن»، «المخا» و «مکلی» می‌باشند.

عربستان سعودی اعلام کرد که تمامی بنادر یمن را بعد از حمله موشک بالستیک ۴ نوامبر انصارالله به ریاض در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی این کشور تعطیل کرده است.

عربستان سعودی و آمریکا مدعی شدند که ایران، موشک بالستیک مورد استفاده قرار گرفته در این حمله را در اختیار انصارالله قرار داده است که انصارالله این ادعا را رد کرده است.

منبع: دانشجو
کد مطلب: 81739
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها