چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

مصوبه‌ای که اجرا نشد و تلفات زلزله را بالا برد

سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به‌دلیل عملیاتی نشدن سیاست‌های کلی مقابله با سوانح طبیعی عذرخواهی کرد.
مصوبه‌ای که اجرا نشد و تلفات زلزله را بالا برد
به گزارش خدمت؛ سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در یادداشتی درباره زلزله غرب کشور نوشت که سیاست‌هاى کلى مقابله با سوانح، پس از 12 سال هنوز عملیاتی نشده است و اداره کشور صرفا با ابراز تأسف و عاطفه انجام نمی‌شود.

متن یادداشت مصطفی میرسلیم به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله هموطنان متعهد، دولتمردان و نیروهاى مسلح و سازمان‌هاى امدادى به کمک زلزله زدگان شتافته‌اند و تا کنون قدمهاى مؤثرى برداشته‌اند که امیدوارم به کاهش فورى آلام مصیبت زدگان بینجامد.

من شخصا خود را موظف مى‌دانم از هم میهنان عزیز، به‌ویژه زلزله‌زدگان عذرخواهى کنم؛ چرا که سیاست‌هاى کلى مقابله با سوانح طبیعى، به‌ویژه زلزله، در ١٣٨٤ تدوین و ابلاغ شده است و اکنون دوازده سال از آن تاریخ مى‌گذرد و قدم شایسته‌اى براى عملیاتى کردن آن مصوبه انجام نگرفته است. 

عذرخواهى من به مناسبت عضویتم در کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام است که هشدار لازم را به‌موقع درباره عدم اهتمام مجریان نسبت به این موضوع اساسى، نداده‌ام و امروز باید فقط ابراز تأسف و تسلیت و شرمندگى کنیم از بلایى که بر سرمان آمده است.

کشور ما در نوار زلزله‌خیز قرار گرفته و آنچه در غرب کشور با زلزله اخیر رخ داد، نه اولین مورد بوده و نه آخرین مورد خواهد بود؛ البته پیش‌بینى زلزله هنوز روش قاطع و مطمئنى ندارد، اما پهنه‌بندى کشور از نظر خطر زلزله میسر است تا بر آن مبنا، متناسب با حساسیت هر منطقه، قواعد ساخت و ساز و مقاوم‌سازى تدوین و از اجراى آن با همیارى مردم حمایت شود. هزینه آن قطعا از خسارت‌هایى جانى و مالى که به‌ویژه مردم با هر سانحه متحمل مى‌شوند، کمتر است.

براى فرهنگ‌سازى و اطلاع‌رسانى درباره اقداماتى که باید قبل از سوانح طبیعى و بعد از وقوع آن انجام گیرد تا خسارات و ضایعات به کمترین مقدار برسد و امدادرسانى و بازسازى به سریع‌ترین و مؤثرترین وجه صورت پذیرد، على‌رغم تأکیدات مصوبه بر پیشبرد اهداف تعیین شده در مدت ده‌سال و دست‌یابى به نتایج مشخص در برنامه پنجم توسعه، اقدام ثمربخشى نشده است.

اداره کشور صرفاً با ابراز تأسف و عاطفه انجام نمى‌گیرد. اهتمام بر اجراى داهیانه و هوشمندانه و دلسوزانه و به‌موقع مصوبات و تصمیمات ناشى از اسناد بالادستى، نظیر سیاست‌هاى کلى لازم است. براى دولت دوازدهم آرزوى موفقیت مى‌کنم.»

منبع: تسنیم
کد مطلب: 81735
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها