جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

چاره سرماخوردگی، آنتی‌بیوتیک نیست

سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰
کارشناس کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: در سرماخوردگی معمولی، مصرف آنتی‌بیوتیک هیچ‌گونه اثری ندارد و علاوه بر آن، در صورت تجویز دارو برای بیمار، باید دوره مصرف را کامل کرد.
چاره سرماخوردگی، آنتی‌بیوتیک نیست
به گزارش خدمت؛ نوشین محمد حسینی، به مناسبت هفته جهانی آگاه‌سازی آنتی‌بیوتیک -از 22 آبان به‌مدت یک‌هفته- افزود: مصرف دارو در ایران دارای دو مشکل مصرف خودسرانه و مصرف غیر منطقی است؛ در مورد مصرف خودسرانه دارو، برخی داروها اصلا نباید استفاده شود؛ به‌طور مثال، در سرماخوردگی ساده، مصرف آنتی‌بیوتیک هیچ‌گونه اثری ندارد و مصرف آن کاملا غیر منطقی است.

وی اضافه کرد: در مورد مصرف غیر منطقی دارو، هنگامی که برای یک عفونت بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود، بیمار دوره درمان خود را کامل نمی‌کند.

وی در ادامه به داروهای کاهش دهنده قند خون، فشار خون و اعصاب و روان اشاره کرد و گفت: درباره مصرف این داروها، نه‌تنها مصرف اضافه‌ای نداریم، بلکه در برخی موارد، بیماران اصلا اطلاعی از بیماری خود ندارند و یا این‌که یک‌بار که به پزشک مراجعه می‌کنند، همان‌طور درمان خود را ادامه می‌دهند؛ بدون این‌که مراجعه دیگری داشته باشند؛ در حالی‌که ممکن است به داروهای بیشتری داشته نیاز باشند.

کارشناس کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو، تصریح کرد: مبتلایان به فشار خون، دیابت و بیماری‌های اعصاب و روان، در بسیاری از موارد، کمتر از حد اصلی دارو مصرف می‌کنند.

محمدحسینی افزود: خوشبختانه در بحث تجویز و مصف منطقی دارو، چند سالی است که آموزش‌های مختلف شروع شده، اما یک سازمان به‌تنهایی نمی‌تواند در این زمینه اقدام موثری انجام دهد، بلکه سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف باید با برنامه‌ریزی‌های لازم، این آموزش‌ها را به‌صورت مستمر داشته باشند تا نتایج مثبتی در فرهنگ مصرف دارو در جامعه شاهد باشیم.

وی اظهار داشت: برنامه‌های مختلفی را برای فرهنگ‌سازی با همکاری سازمان‌های مختلف، از جمله صداوسیما و آموزش‌وپرورش داریم که باید این همکاری‌ها تقویت شود تا آگاهی مردم در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو افزایش یابد.

وی گفت: سازمان غذا و دارو، برای برخی داروها، با همکاری بیمه‌ها و معاونت درمان، پروتکل دارویی تهیه کرده است تا به‌راحتی تجویز و مصرف نشوند.

منبع: ایرنا
کد مطلب: 81722
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین