چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

افزایش مبتلایان جنسی ایدز در ایران

دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵
تا کنون ۳۶ هزار نفر مبتلا به HIV تشخیص داده شده‌اند که ۸۴ درصد آن‌ها مرد و ۱۶ درصد آن‌ها زن هستند و تخمین زده می‌شود که تعداد مبتلایان در کشور، بیش از ۶۶ هزار نفر باشد.
افزایش مبتلایان جنسی ایدز در ایران
به گزارش خدمت؛ دکتر پروین افسر کازرونی گفت: ۳۶ هزار فرد مبتلا به HIV تشخیص داده شده است که ۸۴ درصد آن‌ها مرد و ۱۶ درصد زن هستند. از نظر راه انتقال این ویروس، ۶۶ درصد اعتیاد تزریقی و ۱۹.۶ درصد از راه جنسی انتقال یافته است. از این تعداد بیش از ۲۶ هزار نفر در مراکز مربوطه تشکیل پرونده داده‌اند که حدود ۱۲ هزار نفر آن‌ها به‌صورت مرتب تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت عنوان کرد: تخمین مبتلایان زنده ما بیش از ۶۶ هزار نفر است که حدوداً ۶۰ درصد آن‌ها از بیماری خود آگاهی ندارند.

کازرونی اظهار داشت: تشخیص زودهنگام و شروع درمان، به وضعیت بیمار کمک می‌کند. ایدز اگر چه درمان قطعی ندارد و بیماران می‌بایست به‌صورت مادام العمر دارو مصرف کنند؛ اما از زمان تشخیص بیماری در هر فرد، ۶۰ سال عمر مفید برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.

ابتلای زنان به HIV در حال رشد است
وی همچنین تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند از جهت ترغیب مردم جامعه برای آزمایش و آگاه‌سازی مردم در این حوزه، بسیار کاربردی عمل کنند. در جامعه‌ای مثل ایران که ۶۰ درصد مبتلایان از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند، از شاخص‌های دیگری برای بررسی استفاده می‌کنیم. روند ابتلای زنان به این بیماری، رو به رشد است؛ به‌طوری که در افراد تازه تشخیص داده شده، بیش از ۳۵ درصد آنان زن هستند.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: هم‌اکنون، انتقال ویروس HIV از طریق روابط جنسی، از اعتیاد تزریقی پیشی گرفته است. در موارد جدید شناسایی، ۴۲ درصد از طریق انتقال جنسی و ۳۷ درصد از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

کازرونی ادامه داد: از ۵ هزار زنی که مبتلا به ویروس HIV هستند، بیش از ۵۰ درصد آن‌ها زنان متعهد و متأهل بوده‌اند که بیماری را از همسران خود گرفته‌اند و دلیل آن، ناآگاهی همسران از این بیماری بوده است.

وی گفت: مدتی پیش، فراخوانی دادیم که زنانی که همسرانشان اعتیاد داشته‌اند و یا به این دلیل از همسران خود جدا شده‌اند، برای آزمایش به مراکز مربوطه مراجعه کنند. از ۴۰۰ موردی که مراجعه کرده بودند، ۷ نفر به این بیماری مبتلا شده بودند.

۹۳ درصد کودکان متولد شده از مادران بیمار، پاک بوده‌اند
کازرونی در مورد برنامه پیشگیری انتقال از مادر به کودک اظهار داشت: این برنامه در سال ۹۳ کلید خورد و هدف آن این بود که تا سال ۲۰۳۰، دیگر کودکی از این طریق به HIV مبتلا نشود. طبق آخرین آمار، ۹۳ درصد نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به ایدز، از ویروس HIV پاک بوده‌اند.

منبع: مهر
کد مطلب: 81643
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها