جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

در عربستان چه خبر است؟

دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۷
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه 81 ساله عربستان، از پیچیدگی‌های سیاسی نقشه‌های غرب در منطقه سر در نمی‌آورد. او تخت و تاج خود را از یک پادشاه 90 ساله گرفته و به‌زودی به جایی خواهد رفت که اسلاف سعودی‌اش رفتند.
در عربستان چه خبر است؟
به گزارش خدمت؛ محمد کاظم انبارلویی، در یادداشتی با عنوان "در عربستان چه خبر است؟" نوشت:

1- اولین روز سال 1400 هجری قمری، مصادف با 20 نوامبر 1979، یک گروه چریکی به رهبری یک واعظ سعودی، با حمله و اشغال مسجد الحرام و گروگانگیری حجاج اعلام کرد، حکام سعودی مسلمان نیستند؛ آنها مشتی فاسد، شرابخوار و زن‌باره هستند. آن هنگام ملک خالد پادشاه عربستان بود. دربار به کمک یک گروه کماندویی فرانسوی، شورش را سرکوب کرد. در این حادثه، 127 تن از نیروهای امنیتی سعودی و 250 تن از نیروهای شورشی کشته شدند.

این حادثه، درست 16 روز پس از تصرف لانه جاسوسی آمریکا در تهران، در آبان 58 توسط دانشجویان پیرو خط امام خمینی(ره) صورت گرفته بود و موج اسلام‌خواهی در ایران و منطقه، همانند یک توفان عمل می‌کرد. حکام عربستان پس از حادثه تصرف مسجدالحرام شروع کردند قرآن چاپ کردن، مسجد ساختن و مدرسه دینی بنا کردن و این‌کار را در گستره وسیعی از جهان اسلام انجام دادند.

آن‌ها یک سیاست دینی را در کشور برای کسب مشروعیت، حاکم کردند و این سیاست مبتنی بر قرائت وهابیت از اسلام بود. محصول این سیاست، ظهور القاعده بود. غرب از چنین قرائتی سود می‌برد و آن را به‌ویژه در افغانستان برای مقابله با اشغال افغانستان توسط شوروی لازم می‌دید؛ اما پس از فروپاشی شوروی و به‌ویژه پایان جنگ هشت‌ساله صدام علیه ایران، گروه‌های چریکی وهابی روی دست آمریکایی‌ها ماندند و نمی‌دانستند با آن چه‌کار کنند.

حادثه 11 سپتامبر باعث شد آمریکایی‌ها با حمله به عراق و افغانستان و برپا کردن زندان‌های وسیعی در جهان اسلام و حتی در اروپا، چریک‌های متمرد از فرمان واشنگتن را به دار و درفش بکشند و از باقی‌مانده آن‌ها جماعتی بسازند که رودرروی بیداری اسلامی در جهان اسلام بایستند و با خشن‌‌ترین برخوردها، از زنده‌‌سوزی گرفته تا سربریدن‌ها و اعمال شکنجه‌های قرون وسطایی، تصویر زشتی از اسلام را به نمایش بگذارند. بدین نحو بود که گروه‌هایی مثل داعش و النصره پدید آمدند و مأموریت آن‌ها تجزیه کشورهای اسلامی منطقه و جبران شکست آمریکا و رژیم صهیونیستی در پدیداری خاورمیانه بزرگ بود!

سر نخ این اعمال تروریستی، در تل‌آویو و ریاض بود. اکنون این «پروژه» که قرار بود آن را «پروسه» بنامند، شکست خورده است.

آمریکایی‌‌ها در معرکه‌گیری خود در غرب آسیا برای سرگرم کردن مردم منطقه و دور کردن آن‌ها از بیداری اسلامی، از جعبه مارگیری خود، داعش و النصره را بیرون آوردند و تروریسم را به جان ملت‌های مسلمان انداختند. آن‌ها اکنون به این ادراک رسیده‌اند که این مارها و افعی‌ها، حال مبارزه با اسلام حقیقی را ندارند و از سد نیروهای مقاومت نمی‌توانند عبور کنند و گاهی هم خود آن‌ها را نیش می‌زنند و لذا از این ترفند خود هم نتیجه‌‌ای نگرفتند.

2- این روزها در ریاض خبرهایی است. تحلیل چند و چون آن مهم است. سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه 81 ساله عربستان، از پیچیدگی‌های سیاسی نقشه‌های غرب در منطقه سر در نمی‌آورد. او تخت و تاج خود را از یک پادشاه 90 ساله گرفته و به‌زودی به جایی خواهد رفت که اسلاف سعودی‌اش به آنجا رفتند. محمد بن سلمان، پسر 32 ساله، او عملاً همه‌کاره عربستان است و  قدرت را با مدیریت یک سرویس امنیتی انگلیسی، اسرائیلی و آمریکایی در دست دارد. محمد بن سلمان، هفته گذشته 500 شاهزاده سعودی را به بهانه فساد، توی گونی کرد و فرستاد زندان! در میان آن‌ها، جمعی از وزرا و بزرگان آل سعود دیده می‌شوند. صاحبان سه شبکه تلویزیونی خصوصی هم در میان بازداشت‌شدگان هستند. گونه‌شناسی بازداشت شدگان نشان می‌دهد که چینش قدرت در عربستان از حالت ائتلافی هفت خانواده سعودی خارج و تبدیل به یک خانواده شده است.

از این پس، عربستان «سعودی» را باید عربستان «سلمانی» خواند. قرار است پادشاه جوان، به‌زودی جای پدر را بگیرد و این سلمانی شروع کند به اصلاح سر «قدرت» در سرزمین حجاز! ماموریت پادشاه جوان، تا ژاندارمی منطقه هم ارتفاء داده شده است. عربستان با اقدامات «بی‌ثبات ساز» در منطقه، مأموریت دارد نیروهای مقاومت را در عراق، لبنان، سوریه و یمن سرگرم کند تا مبادا به فکر ضربه به اسرائیل بیفتند.

غرب مشکل پیرسالاری در عربستان را با پر و بال دادن به «بن سلمان» دارد حل می‌کند و قصد دارد با حمایت از او، حداقل نیم‌قرن حاکمیت خود را در عربستان و آینده منطقه تضمین کند.

منبع: مشرق
کد مطلب: 81615
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین