جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

مدیران در برخورد با آسیب‌های اجتماعی شجاع نیستند

يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۸
مدیرکل امور آسیب‌دیدگان بهزیستی کشور، ضمن بیان این‌که مدیران در حوزه برخورد با آسیب‌های اجتماعی شجاع نیستند، گفت: گذشته از این خصلت، مدیران عموما با یکدیگر تعارف دارند و در جلسات با تعارفات با یکدیگر صحبت می‌کنند و خیلی واقعیت‌های اجتماعی را مطرح نمی‌کنند.
مدیران در برخورد با آسیب‌های اجتماعی شجاع نیستند
به گزارش خدمت؛ دکتر درخشان‌نیا در خصوص چرایی پراکندگی مسئولیت و فقدان عزم ملی در حوزه برخورد با آسیب‌های اجتماعی، با بیان این‌که در تحلیل مسائل و حوزه‌های اجتماعی، ساختارها جایگاه ویژه‌ای دارند، گفت: یکی از پارادایم‌های بسیار مهم، پارادایم واقعیت اجتماعی است که معتقد است مسائل اجتماعی محصول کج کارکردی ساختارهای کلان است.

وی اضافه کرد: در ایران نیز مشاهده می‌کنیم به مقدار زیادی مسائل اجتماعی به ساختارهای کلان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مربوط است. البته در پارادایم اجتماعی، نقش خود فرد نیز بسیار اهمیت دارد که یقینا یکی از ساختارهای بسیار مهمی که می‌تواند در تکمیل شخصیت شهروندان فعال نقش داشته باشد، نهاد آموزش و پرورش است.

مدیر کل امور آسیب‌دیدگان بهزیستی کشور، با تصریح بر این‌که با واژه آسیب‌های اجتماعی موافق نیستم، عنوان کرد: در این واژه، یک رویکرد پاتولوژیک پزشکی وجود دارد؛ در حالی‌که مسائل اجتماعی را در دنیا از نظر ترمینولوژی مطرح می‌کنند و این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که این واژه‌ها رویکردها را نیز تغییر می‌دهند.

وی در بیان راه‌های رفع آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: برای این هدف باید با عوامل زیرساز و زمینه بروز این مسائل اجتماعی، مقابله شود و پیشگیری را بر درمان اولویت دهیم.

درخشان‌نیا که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، ضمن بیان این‌که مدیران در حوزه برخورد با آسیب‌های اجتماعی شجاع نیستند، عنوان کرد: گذشته این خصلت، مدیران عموما با یکدیگر تعارف دارند و در جلسات با تعارفات با یکدیگر صحبت می‌کنند و حتی در گزارشی که به مقام معظم رهبری ارائه می‌شود نیز این تعارفات وجود دارد و خیلی واقعیت‌های اجتماعی را مطرح نمی‌کنند.

وی با تصریح بر این موضوع که به برنامه‌های توسعه خیلی کم پرداخته می‌شود، اظهار کرد: دستگاه‌های حوزه اجتماعی خیلی تعهد نداشتند که برنامه‌هایی که از مراحل قانون‌گذاری طی شده است را اجرایی کنند. در برنامه ششم نظام جامع کنترل و کاهش آسیب‌ها را داریم که باید مصوب شود و در دستگاه‌ها اجرایی شود، اما با وجود گذشت یک‌سال از برنامه، اجرا نشده و حتی جلسه‌ای هم در این‌باره برگزار نشده است.

دکتر سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این برنامه گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی، نمی‌توانیم با مدیران محتاط حرکت کنیم؛ این مدیران توانایی برنامه جدید، قدرت و جسارت تصمیم‌گیری برای یک برنامه کلان را ندارند؛ زیرا نگران هستند میز و جایگاه خود را از دست بدهند.

صفاتیان با اشاره به این‌که مسئله آسیب‌های اجتماعی مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری است، گفت: طی دو سال گذشته، چهار جلسه با سران قوا و مسئولین سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف برگزار کردند. در تقسیم‌بندی‌هایی که در حوزه‌های اجتماعی توسط دستگاه‌ها انجام شده بود، اعتیاد دارای بالاترین اولویت بود و بعد از آن نیز مسائلی همچون خشونت خیابانی، کودکان کار و طلاق وجود دارد.

وی درباره اولویت قرار دادن اعتیاد در آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: قسمتی از تمام مشکلات اجتماعی که امروز شاهد هستیم، به اعتیاد مربوط می‌شود و سوالی که اینجا مطرح می‌شود، آن است که آیا وجود 22 سازمان و دستگاه برای برخورد آسیب اجتماعی، در کاهش مشکلات، از جمله اعتیاد اثرگذار بوده‌اند؟

صفاتیان ضمن اشاره به موازی‌کاری‌ها در مقابله با آسیب‌های اجتماعی، تصریح کرد: اساسا ساختار مقابله با آسیب‌های اجتماعی مشکل دارد و از آن بدتر، نبود مدیران شجاع که قدرت تصمیم‌گیری بالا داشته باشند، است.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی، نمی‌توانیم با مدیران محتاط حرکت کنیم؛ زیرا این مدیران توانایی برنامه جدید را ندارند. وقتی مدیر جدید منصوب می‌شود، قدرت و جسارت تصمیم‌گیری برای یک برنامه کلان را ندارند؛ زیرا نگران هستند میز و جایگاه‌شان را بگیرند. دادن برنامه جدید، یعنی پیدا کردن مشکل زیاد، درگیری شدن با روزنامه‌ها، درگیر شدن با سیستم قضایی و انتظامی است.

صفاتیان ادامه داد: برنامه‌هایی که امروز اجرا می‌شوند، همه برنامه‌هایی هستند که از سال‌ها پیش اجرا می‌شدند و نتیجه هم نداده‌اند؛ یعنی کارهایی انجام می‌شود که هیچ تاثیری در حوزه برخورد با آسیب‌های اجتماعی ندارند. به‌عنوان مثال، وقتی می‌گوییم چه کاری انجام داده‌اید؟ می‌گویند شورای اجتماعی تبدیل به شورای عالی می‌شود. حتی موضوعاتی که در این شورا مطرح می‌شود، توسط هیچ سازمان و نهادی پیگیری نمی‌شود.

وی به بودجه‌ها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی اشاره و بیان کرد: وقتی بودجه در مسیر سازمان‌ها قرار می‌گیرد، در بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود و تا به یک شهرستان برای برگزاری یک برنامه در حوزه آسیب‌های اجتماعی برسد و چیزی از آن باقی نمی‌ماند. دلیل این موضوع آن است که مدیران ارتباطی در حوزه کاری خود ندارند و مصوبات شورای عالی اجتماعی، الزام اجرایی ندارند.

منبع: پارس
کد مطلب: 81170
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین