جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

نرودا از سرطان نمرده است/ رژیم پینوشه عامل مرگ شاعر؟

يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۹
نتایج تحقیقات درباره مرگ یکی از مشهورترین شاعران جهان یعنی پابلو نرودا نشان می‌دهد وی از سرطان پروستات فوت نشده بلکه احتمالا عاملان رژیم دیکتاتوری پینوشه او را کشته‌اند.
نرودا از سرطان نمرده است/ رژیم پینوشه عامل مرگ شاعر؟
به گزارش خدمت؛ مهر به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: به تازگی روشن شده که شاعر ۶۹ ساله برنده جایزه ادبی نوبل، که تاکنون گفته می‌شد بر اثر سرطان پروستات فوت شده، باید به دلیل دیگری جان باخته باشد.
در حالی که بر اثر ادعاهای راننده پابلو نرودا که چند سال پیش درگذشت، جسد این شاعر از خاک بیرون آورده شد تا بررسی‌های سم‌شناسی روی آن انجام شود، روز جمعه از سوی یکی از متخصصان بررسی این امر اعلام شد: ما هنوز نمی‌توانیم قطعا بگوییم خشونت یا عامل طبیعی عامل مرگ وی بوده است.

در این کنفرانس خبری که با حضور متخصصان انجام شد اعلام شد که قطعا درگذشت نرودا بر اثر مرگ طبیعی نبوده است.
گفته شده متخصصان در حال بررسی یک باکتری موجود در بدن نرودا هستند که می‌تواند عامل مرگ وی بوده باشد.
سال ۲۰۱۱ راننده سابق این شاعر به مجله‌ای مکزیکی گفته بود این شاعر که مدتی طولانی از اعضای حزب کمونیست بوده، وقتی در بیمارستانی در سانتیاگو پایتخت شیلی بستری بود به دلیل تزریقی مرگبار به معده‌اش از سوی دشمنان سیاسی‌اش، کشته شده است.

سال ۲۰۱۳ نرودا  نبش قبر شد تا روشن شود که علت واقعی مرگ وی چه بوده است. اما نتیجه آزمایش‌هایی که صورت گرفت نشان دهنده سمی در بازمانده استخوان‌های وی نبود.

سال ۲۰۱۵ دولت شیلی اعلام کرد بسیار محتمل است که یک گروه سوم عامل مرگ او بوده باشد. همان زمان دولت شیلی اعلام کرد یک آزمایش جدید انجام می‌شود تا روشن شود که آیا وجود فلزات سنگین در بدن او مشاهده می شود یا خیر. این آزمایش بر عهده محققانی در سوییس قرار گرفت.

این شاعر سال ۱۹۷۳ و با فاصله کمی از وقوع کودتای نظامیان در شیلی درگذشت.
نرودا که در سال ۱۹۷۱ برنده جایزه ادبی نوبل شد از سرطان رنج می برد. در حالی که قرار بود به مناسبت هفتاد سالگی او در سال ۱۹۷۴ هشت عنوان کتاب از وی در جهان منتشر شود، او ۲۳ سپتامبر و تنها دوازده روز پس از روی کار آمدن آگوستو پینوشه در شیلی درگذشت و هشت کتاب او پس از درگذشتش منتشر شدند.

سال پیش جسد نرودا بار دیگر در خانه محبوبش در ساحل اقیانوس آرام و در کنار همسرش به خاک سپرده شد.
 
کد مطلب: 80431
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین