چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰
رضایی در نشست خبری:

هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام تشکیل شد

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام تشکیل شد.
هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام تشکیل شد
به گزارش خدمت؛ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر امروز (شنبه 29 مهر) در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به مصوبات امروز و بحث‌های صورت گرفته در این جلسه از مجمع، گفت: در جلسه امروز در رابطه با تعیین اعضای هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام بحث شد و ضوابط و شرایط تعیین اعضا را به تصویب رساندیم. 

وی با بیان اینکه هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل می‌شد، ادامه داد: وظایفی که در صحن مجمع داشتیم به هیئت منتقل می‌شود و این هیئت نقش تعیین کننده‌ای خواد داشت و نهایی ترین مرجع رسیدگی به سیاست‌های کلی نظام است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ارزیابی‌ها و کارهای کارشناسی در دبیرخانه صورت می‌گیرد و این نظرات کارشناسی درباره نحوه اجرایی شدن سیاست‌ها در قوای سه‌گانه مشخص می‌شود و می‌توانیم با این کار کارشناسی مشخص کنیم چه میزان انحراف در اجرای سیاست‌های کلی داشته‌ایم.

رضایی با تأکید بر اینکه با کارهای کارشناسی میزان انحرافات را از سیاست‌های کلی را تعیین می‌کنیم و بعد انحرافات را به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم تا آنها فعالیت‌ها و تصمیمات خود را اصلاح کنند، اظهار داشت: در هیئتی که تشکیل می‌شود روسای قوای سه‌گانه عضو هستند که دارای حق رأی هستند و مدیران و روسای دستگاه‌های اجرایی و روسای کمیسیون‌های مجلس و معاون اول‌های قوای سه‌گانه می‌توانند بدون حق رأِی در جلسات هیئت شرکت کنند.

وی با اشاره به اعضای دیگر این هیئت اضافه کرد: رئیس و دبیر مجمع نیز عضو این هیئت هستند و 20 نفر از اعضای مجمع نیز عضو این هیئت هستند که در جلسه آینده مجمع مشخص می‌شوند که در مجموع 25 نفر عضو این هیئت می‌شوند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران و برخی مباحث مطرح شده درباره مذاکره درباره برنامه موشکی کشورمان در این سفر نیز گفت: حتما مقامات اروپایی که به ایران می‌آیند دولت مردان ما سیاست‌های قطعی نظام را به آنها می‌گویند.

رضایی افزود: در مسئله موشکی از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم و برای دفاع از ملت و کشور هر آنچه مشروع باشد و مغایر با استانداردهای جهانی نباشد استفاده می کنیم.

وی با تأکید بر اینکه موشک مهمترین بخش دفاعی کشور است، گفت: برخی طرف‌ها می‌خواهند بحث‌های موشکی ما را محدود کنند تا در آینده تهدیدآفرینی کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به کمک موشک امنیت در کشور و منطقه را ایجاد می‌کند و برای ایجاد صلح و امنیت با کسی بر روی موشک‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره استقلال اقلیم کردستان نیز ادامه داد: اقداماتی در شمال عراق صورت گرفته که اقداماتی نادرست بود و برخلاف قانون اساسی عراق نیز بود.

وی اضافه کرد: شمال عراق در مسیر پیشرفت نیز قرار گرفته بود که آقای بارزانی با اقدام اخیر خود در آنجا ناامنی و تردید ایجاد کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان ریسک سرمایه‌گذاری بالا  رفت و این اقدام مانع سرازیر شدن میلیاردها دلار سرمایه به شمال عراق شد و به آنها ضرر وارد کرد.

رضایی ادامه داد: امیدواریم همه طرف‌ها در شمال عراق همانطور که پیشمرگ‌ها عاقلانه عمل کردند و عقب‌نشینی کردند و تمام مواضع را به ارتش عراق تسلیم کردند از پیشمرگ‌ها درس بگیرند و راه عاقلانه را پیش بگیرند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کشور روسیه تمایل دارد با اقلیم کردستان قرارداد نفتی امضا کند و آیا این اقدام آنها باعث بی‌ثباتی در منطقه نمی‌شود اظهار داشت: قانون اساسی عراق قانونی پیشرفته است و حقوق همه مناطق در این قانون اساسی دیده شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیشنهاد ما به همه کشورها این است که در چارچوب قانون اساسی عراق کار کنند زیرا با این اقدام نظم و ثبات در این کشور در عراق نهادینه می‌شود و همه طرفها منفعت می‌برند.
رضایی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا اظهار داشت: آقای اوباما در دفاع از برجام یک جمله تاریخی گفت و آن این بود که ادامه تحریم‌ها علیه ایران غیرممکن بود و اگر این روند ادامه داشت اقتصاد آمریکا دچار آسیب می‌شد.

وی تصریح کرد: آقای ترامپ شعری می‌گوید که در قافیه‌اش قطعا می‌ماند. برخی اظهارات آرزویی است که در ذهن آنها آمده و قطعا در عمل اجرایی نمی‌شود و شکست می‌خورد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نقض برجام بدون پاسخ نمی‌ماند، گفت: قطعا بی‌خاصیت کردن برجام نیز نمی‌تواند بی‌پاسخ بماند.

رضایی با اشاره به اینکه برخی مواقع کشورهای طرف برجام آن را نقض می‌کنند اگرچه ادعای آن را ندارند، اضافه کرد: بی‌خاصیت کردن برجام با نقض آن تفاوتی ندارد و این نمی‌شود که ما فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کرده باشیم و برخی بخواهند با فشار برجام را بی‌خاصیت کنند همان کاری را که به گفته برخی کارشناسان آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند و ما در مواجهه با بی‌خاصیت کردن برجام بی تفاوت نخواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه معاون اول رئیس جمهور اخیرا اعلام کرد که یک و نیم میلیون شغل در کشور ایجادشده و نظر شما در این باره چیست، گفت: آمار را دوستان دولت، مجلس و قوه قضاییه ارائه می‌کنند و حتما برای این آمار خود مستنداتی دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در کشور پژوهشگران و دستگاه‌های نظارتی داریم که در این باره نظر خود را اعلام می‌کنند.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه مقرر بود یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت در جلسه امروز درباره بررسی وضعیت موسسات مالی اظهاراتی داشته باشد و آیا صحبت‌های خود را در جلسه امروز ارائه کرده است یا خیر، گفت: در کمیسیون‌های مجمع دو بحث آب و پولی و بانکی به عنوان اولویت در جریان است و بحث‌هایی در این باره انجام شده است.

وی با تأکید براینکه برخی از اعضا نظراتی درمورد مسائل مطروحه دارند، گفت: مقرر شده تا اعضا در کمسیون‌ها حضور پیدا کرده و نظراتشان را اعلام کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نتایج بررسی‌ها در کمیسیون‌‌ها و دبیرخانه مجمع بحث می‌شود و نتایج آن به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد داده می‌شود.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره ضمانت اجرایی تصمیمات هیئت نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام چیست، گفت: قرار شد در ضمانت اجرایی و نظارت بازنگری صورت گیرد.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قوانینی وضع می‌کند و از طریق شورای نگهبان می‌توان عدم مغایرت با سیاست‌های کلی را تشخیص داد و در مورد قوه قضاییه و مجریه نیز ضمانت اجرایی این است که به قوا انحرافات را ابلاغ و گزارشایت در همین زمینه به رهبر معظم انقلاب ارائه کنیم.
کد مطلب: 80369
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها