يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 21 Jan 2018
۰

عروس و دامادها! شما این اشتباهات را مرتکب نشوید

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
ازدواج موجب صمیمیت و نزدیکی بین دو نفر می‌شود، اما به این معنی نیست که با ازدواج احترام گذاشتن به همدیگر باید تمام شود. به عبارت بهتر، احترام ضد‌ صمیمیت نیست.
عروس و دامادها! شما این اشتباهات را مرتکب نشوید
به گزارش خدمت؛ زندگی مشترک اغلب زوج‌های جوان با عشق شروع می‌شود و با خاطرات شیرینی همراه است و به همین علت چند ماه اول زندگی‌های مشترک زوج‌های جوان را ماه‌عسل می‌نامند؛ اما همین ماه عسلی که انتظار می‌رود ادامه پیدا کند، گاهی تلخ، تند و گزنده می‌شود و عامل اصلی آن نیز اشتباهات جزئی و کوچکی است که شکافی عمیق بین زوج‌ها ایجاد می‌کند.

برخی اشتباهات رایجی که بعضی زوج‌ها در اول راه زندگی، ناآگاهانه مرتکب می‌شوند، اما می‌توان از آن‌ها پرهیز کرد، در این مقاله تشریح شده است:

زوجین فراتر از مراسم عروسی را نمی‌بینند!
 برخی از زوجین آن‌چنان غرق در مراسم عروسی می‌شوند که به مسائل دیگر فکر نمی‌کنند؛ در حالی‌که مراسم عروسی هر چقدر هم که با شکوه باشد، یک‌روز بیشتر طول نمی‌کشد و پس از آن شما باید زندگی نویی را آغاز کنید.

درصدد تغییر یکدیگر برمی‌آیند
به احتمال قوی، شما به این علت با همسرتان ازدواج کرده‌اید که او را دوست دارید؛ در این صورت دلیلی برای تغییر دادن او وجود ندارد. راستش را بخواهید، بیشتر بزرگسالان تغییر چندانی نمی‌کنند؛ بنابراین بهتر است شما همسرتان را آن‌گونه که هست بپذیرید و به‌علت ویژگی‌های خاص او دوستش داشته باشید. تلاش برای تغییر دادن همسرتان، باعث رنجش او و سست شدن پایه‌های ازدواج‌تان می‌شود.

زن و مرد با هم فرق دارند
زن‌ها به‌طور معمول وقتی دچار مشکل می‌شوند، دوست دارند با حرف‌زدن خود را تخلیه کنند؛ در حالی‌که مردها در چنان شرایطی بیشتر احتیاج دارند که تنها باشند و فکر کنند. ناآگاهی زوج‌های جوان از این موضوع، موجب اختلاف بین آن‌ها می‌شود. با سکوت یک مرد، همسرش سعی می‌کند با او بیشتر حرف بزند و از آنچه آزارش می‌دهد باخبر شود؛ به‌طور معمول هم تا نفهمد چرا شوهرش ناراحت است، دست از سر او برنمی‌دارد و آرام نمی‌گیرد. همین رفتار موجب برانگیختگی و عصبانیت مرد می‌شود.

روان‌شناسان به بانوان جوان توصیه کرده‌اند بهترین کار این است که وقتی متوجه شدید شوهرتان ناراحت است، از او بپرسید که دوست دارد درباره موضوع با شما حرف بزند یا نه؟ و اگر پاسخش منفی بود، به او فرصت بدهید و تنهایش بگذارید.

گفتگو نیازمند مهارت است
یکی از مشکلاتی که زوج‌های جوان در روزهای آغازین زندگی مشترک با آن روبرو می‌شوند، نداشتن مهارت کافی برای گفتگو با هم است. زوج‌ها دلخوری یا رنجشی را که از هم پیدا می‌کنند، اغلب در قلب خود نگه داشته و می‌کوشند طرف مقابل را تحمل کنند و تصورشان این است که مشکل خودبه‌خود حل می‌شود، یا طرف مقابل رفتار ناپسندش را تصحیح می‌کند. به‌عنوان مثال، زن بدون مشورت با شوهرش وسیله‌ای گران‌قیمت را با پول خودش خریده، مرد با دیدن آن وسیله ناراحت می‌شود که چرا همسرش بدون مشورت با او کاری انجام داده، اما به‌جای گفتگو درباره مسئله، موضوع دیگری را بهانه می‌کند. بگو و مگوها و دلخوری‌هایی ایجاد می‌شود و بدون این‌که مسئله‌ اصلی حل شده باشد، مسائل دیگری به‌وجود می‌آید.

درباره مسائل پیش پا افتاده مشاجره می‌کنند
تمام زوجین گاهی در مورد مسائل پیش پا افتاده جروبحث می‌کنند، از باز گذاشتن در خمیر دندان گرفته تا قرار دادن لباس‌ها بر روی مبل. وقت خود را صرف امور مهم‌تر کنید. در واقع اگر بدترین کاری که همسرتان انجام می‌دهد این است که جوراب کثیف خود را بر روی کف اتاق می‌اندازد، شما باید خودتان را آدم خوش‌شانسی بدانید!

تعجیل در بچه‌دار شدن
اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، باید به این مسئله توجه کنید که برای در کنار هم بودن، زمان کافی بگذارید؛ زیرا پس از بچه‌دار شدن، دیگر موقعیتی برای با هم بودن پیش نخواهد آمد. وقتی فرزندی به زندگی شما وارد می‌شود، تمامی توجه شما را به‌خود جلب کرده و مطمئنا جایی در قلب شما برای خود باز می‌کند؛ اما شما باید تا جایی‌که می‌توانید، هم برای همسر و هم برای فرزندانتان وقت بگذارید.

 داشتن توقعات غیر واقعی از زندگی
اگر فکر می‌کنید ازدواج مانند قدم زدن در یک پارک است، سخت در اشتباهید. در زندگی، سختی‌های فراوانی وجود دارد. مدتی زمان لازم است تا زندگی با شخص دیگری را یاد بگیرید و در ایجاد این رابطه موفق شوید. گمان نکنید هر چه در جاده زندگی جلوتر بروید، چون متاهل شده‌اید، مشکلات گذشته‌تان به‌راحتی از بین می‌رود. برخی مشکلات هرگز از بین نمی‌روند. هر‌ طور که در گذشته بوده‌اید، همان‌طور هم می‌مانید.

در کار همدیگر دخالت نکنید
ازدواج موجب صمیمیت و نزدیکی بین دو نفر می‌شود؛ اما به این معنی نیست که با ازدواج احترام گذاشتن به همدیگر باید تمام شود. به عبارت بهتر، احترام ضد‌ صمیمیت نیست. گاهی زن و مرد جوان ناآگاهانه، با رفتارهایی که انجام می‌دهند، موجب دخالت در کار همدیگر می‌شوند. کنترل کردن طرف مقابل و وارد شدن به فضای شخصی او، موجب آزار و اذیت طرف مقابل می‌شود و همین امر زندگی مشترک را به تلخی می‌کشاند.

منبع: بهداشت
کد مطلب: 80139
نام شما

آدرس ايميل شما

رفع یبوست با "روغن زیتون همراه آب گرم"
چرا مردان در زندگی مشترک خیانت می‌کنند؟
سفره‌های زیرزمینی آب در ۱۲ استان ایران، تا ۵۰ سال آینده به‌طور کامل خشک می‌شود