جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - 20 Apr 2018
۰

افزایش قیمت پروازهای اربعین؛ مسئولان در خواب خرگوشی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
در حالی سازمان هواپیمایی کشوری نرخ سرسام‌آور پروازهای اربعین را تکذیب کرده که به‌نظر می‌رسد مسئولان این زیرمجموعه وزارت راه از اتفاقات ناخوشایند بازار بی‌خبر هستند.
افزایش قیمت پروازهای اربعین؛ مسئولان در خواب خرگوشی
به گزارش خدمت؛ دیروز سازمان هواپیمایی کشوری به نقل از مدیر روابط عمومی اش قیمت 2 میلیون تومانی نرخ پروازهای اربعین را تکذیب کرد.

جعفرزاده در این‌باره گفت: «نرخ بلیت پروازهای ایام اربعین با هیچ‌گونه افزایشی روبرو نبوده و شرکت‌های هواپیمایی و دفاتر معرفی شده، ملزم به فروش با نرخ بلیت در مسیرهای تهران-نجف-تهران، تهران-بغداد-تهران، یک میلیون و 200 هزار تومان و مشهد-نجف-مشهد، مشهد-بغداد-مشهد، یک میلیون و 500 هزار تومان و بلیت یک‌سره از مبدا تهران، 600 هزار تومان و یک‌سره مشهد به دو مقصد نجف و بغداد، 750 هزار تومان تعیین شده است.»

وی افزود: سازمان هواپیمایی کشوری به‌منظور ساماندهی و جلوگیری از اختلال در فروش بلیت پروازهای ایام مذکور، لیست تکمیلی(پیوست) نمایندگان رسمی فروش بلیط پروازهای ایام اربعین را جهت رفاه متقاضیان با ذکر آدرس و شماره تلفن‌های آن مراکز اعلام کرده است.

وی بیان کرد: هر گونه فروش خارج از نرخ اعلام شده تخلف محسوب شده و در صورت ارسال شکایات از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری به نشانی www.cao.ir به‌طور حتم با متخلفان برخورد خواهد شد.

سازمان هواپیمایی کشوری گویا خود را به خواب خرگوشی زده است؛ در حال حاضر به‌راحتی می‌توان بلیت رفت و برگشت مشهد-نجف را نه با قیمت‌های مصوب، بلکه با قیمت حدود 2 میلیون تومان خریداری کرد.

هر چه خرید بلیت‌ پروازهای اربعین با قیمت‌های مصوب برای مردم سخت است، به همان اندازه خرید بلیت‌های چارتری با قیمت‌های سرسام‌آور که برخی وب‌سایت‌ها آن را عرضه می‌کنند، راحت است. طی سال‌های اخیر، شرکت‌های هواپیمایی با مجوز سازمان هواپیمایی کشوری، بخشی از صندلی های پروازی خود را به‌خصوص در ایام پیک سفرها، از جمله اربعین حسینی، به‌صورت چارتری به شرکت‌های فعال در این حوزه واگذار می‌کنند. این واسپاری پُر خیر و برکت(برای برخی ایرلاین‌ها و دلالان) شرایطی را به‌وجود آورده تا در نبود تناسب بین عرضه و تقاضا، پروازهای اربعین با نرخ‌های سرسام آور بفروش برسد.

در این بین، واکنش سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور به گرفتاری‌های مردم در این بخش، جالب و تاسف‌بار بوده است. این زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، یا موضوع افزایش قیمت‌ها را تکذیب کرده و یا این‌که توپ کم‌کاری‌های خود را به زمین سایر فعالان حوزه حمل ونقل هوایی مسافری انداخته است.

سازمان مذکور، به‌ویژه طی دو سال و چند ماه اخیر، نتوانسته انتظارات قانونی را برای احقاق حقوق مسافران برآورده کند که نمونه بارز آن را می‌توان در بی‌توجهی ایرلاین‌ها به دستورالعمل رعایت حقوق مسافران، به‌خوبی مشاهده کرد.

سازمان هواپیمایی بیش از آن‌که به‌دنبال انجام وظایف قانونی خود باشد، درگیر حواشی صنعت حمل ونقل هوایی کشور بوده است. با توجه به مصائب متعددی که بر مردم در بخش حمل‌ونقل هوایی رفته، لازم است وزیر طرفدار حقوق شهروندی، برای ساماندهی به وضعیت بغرنج این بخش نیز هر چه زودتر وارد عمل شود. به‌نظر می‌رسد نسخه تغییر ساختاری که در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با ورود مدیرعامل جدید این شرکت در حال انجام است، باید برای سایر دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط در حمل ونقل هوایی کشور پیچیده شود.

منبع: مشرق
کد مطلب: 80129
نام شما

آدرس ايميل شما

تخمه آفتابگردان چقدر کالری دارد؟
6 هشداری که به شما می‌گوید باید چربی بیشتری مصرف کنید
اثرات مخرب و جبران‌ناپذیر قرص‌های مسکن بر جنین