چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

زیارت امام حسین(ع) با تخلف عجین‌ شدنی نیست

دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
سفیر ایران در کشور عراق، با تاکید بر این‌که زیارت امام حسین(ع) با تخلف عجین نیست و امکان‌پذیر نخواهد بود، گفت: هیچ فردی حق ندارد به‌عنوان زائر، بدون ویزا وارد کشور عراق شود و شرع به‌همراه قوانین، چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.
زیارت امام حسین(ع) با تخلف عجین‌ شدنی نیست
به گزارش خدمت؛ ایرج مسجدی، امروز در همایش کارگزاران اربعین حسینی اظهار کرد: بنده سال‌های متمادی است که در این حوزه فعالیت دارم و شور و اشتیاق وصف‌ناپذیر مردم عراق در زیارت اربعین حسینی را از نزدیک مشاهده کردم.

وی خاطرنشان کرد: در ایام اربعین حسینی، مردم عراق از هر منطقه و شهری با هر فرهنگ و اعتقادی، حرکت به سوی کربلای معلی را برخود واجب می‌دانند و از چند روز قبل از مراسم اربعین، با پای پیاده برای این زیارت رهسپار می‌شوند.

سفیر ایران در عراق افزود: زائر عراقی خودش برای زیارت مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند و هیچکس اعم از مسئولان این برنامه‌ریزی را انجام نمی‌دهند؛ آن‌ها سازمان یا نهادی به‌عنوان ستاد برای برنامه‌ریزی این ایام ندارند و اصلا آنجا جایگاهی به نام ریاست ستاد اربعین وجود ندارد.

مسجدی تصریح کرد: معنای واقعی مردمی بودن را می‌توان در برنامه‌ریزی‌های این کشور مشاهده کرد؛ یعنی مردم خودشان موکب‌ها را راه‌اندازی می‌کنند و به زیارت می‌روند و خودشان به موقع بازمی‌گردند و تمامی برنامه‌ریزی‌ها به‌صورت مردمی است.

وی تصریح کرد: دولت عراق به معنای دولت، فقط بحث ایجاد امنیت را برای زائران اربعین مورد توجه قرار داده و تنها موضوع انتظامات و اختیارات در اختیار مردم بود، اما شرایط زائران ما کمی با آن‌ها متفاوت است.

سفیر ایران در عراق، با بیان این‌که برخی تفاوت‌های فرهنگی، زبان و سنت میان دو کشور وجود دارد، اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های زائران، در همین موضوع فرهنگ و زبان بازمی‌گردد که البته طی سال‌های زیادی این موضوع تا حدودی فهم شده است و البته به مرور زمان این تفاوت‌ها کاسته می‌شود.

مسجدی با برشمردن برخی خواسته‌های زائران ایرانی در ایام اربعین حسینی گفت: به‌عنوان نمونه، زائر ما از مرز که عبور می‌کند، به‌دنبال وسایل نقلیه می‌گردد، یا این‌که در این ایام که همه عراقی‌ها و زائران به زیارت کربلا و نجف می‌روند، قصد سفر به کاظمین و سامرا را می‌کنند که این جزوی از طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌ها محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: باید بحث موضوع مردمی بودن اربعین مورد توجه زائران و مسئولان قرار گیرد؛ چرا که مردمی بودن به معنای تامین بودجه از طریق مردم است و نباید الزامی برای دستگاه‌ها و نهادها ایجاد کرد.

سفیر ایران در عراق اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف ستاد مرکزی اربعین برای آینده این است که سیاست‌گذاری درستی درباره موضوعات مرتبط با مردمی بودن و زائران اربعین انجام دهد.

مسجدی با بیان این‌که سال گذشته برخی زائران ما از فرصت زیارت اربعین بهره جسته و قصد سفر به کاظمین و سامرا را کردند، گفت: زائران ایرانی فرصت را مغتنم می‌شمارند و نمونه بارز آن را سال گذشته با سفر یک میلیون و 800 هزار نفر از زائران ایرانی به سامرا و کاظمین شاهد بودیم که این رفتارها الزاماتی را در موضوع برنامه‌ریزی ایجاد خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته موکب‌های عراقی در مسیر کاظمین یا سامرا وجود نداشت که موظف شدیم قرارگاهی در سامرا برای برنامه‌ریزی زائران تشکیل دهیم که البته اقدامات قابل توجهی نیز صورت گرفته است.

سفیر ایران در عراق، با تاکید بر مردمی شدن مدیریت زیارت اربعین حسینی گفت: سیاست‌گذاری و مدیریت ما باید به سمتی سوق پیدا کند که تمامی برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها مردمی باشد؛ البته به گونه‌ای باید طرح‌ریزی صورت گیرد که زائران ما رها نشوند و بحرانی صورت نگیرد.

مسجدی تصریح کرد: باید موکب‌داران و زائران را به راه‌انداز ی مواکب در مسیر کاظمین، نجف و سامرا تشویق کنیم و این مورد قطعا مورد اقبال قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سامرا باید تبدیل به شرایط محیطی مناسب برای زیارت زائران شود و به‌طور حتم اهالی این منطقه با روی باز و گشاده برای حضور زائران استقبال می‌کنند.

سفیر ایران در عراق، با بیان این‌که مردم سامرا یکی از میهمان‌نوازترین مردم عراق محسوب می‌شوند، گفت: بهتر است سرمایه‌گذاران و برنامه‌ریزان در این منطقه حضور یابند و به فکر ایجاد هتل و امکانات مناسب برای زائران باشند.

مسجدی همچنین با بیان این‌که عراقی‌ها در موضوع اربعین، تمام همکاری‌ها را به‌طور کامل انجام می‌دهند، گفت: عراقی‌ها در این ایام، تمامی درخواست‌های خود را به روی ایرانی‌ها مسدود می‌کنند و این رویکرد آن‌ها جای تقدیر دارد؛ زمانی که طرف عراقی چنین همکاری را انجام می‌دهد، ما هم نباید بی‌توجه به قوانین این کشور باشیم.

سفیر ایران در کشور عراق، با تاکید بر این‌که زیارت امام حسین(ع) با تخلف عجین نیست و امکان‌پذیر نخواهد بود، گفت: هیچ فردی حق ندارد به‌عنوان زائر، بدون ویزا وارد کشور عراق شود و شرع به‌همراه قوانین، چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: تمامی دست‌اندرکاران انتظامی و امنیتی کشور باید نسبت به تردد افراد فاقد مدارک قانونی دقت کنند و مانع آن‌ها در این مسیر شوند؛ چرا که زندانی بودن زائر ما در کشور عراق نامناسبت است.

مسجدی تصریح کرد: زائر ما باید با مدارک قانونی و به‌صورت مناسب همراه با عزت، کرامت، نظم و امنیت وارد کشور عراق شود و سپس به سلامت به میهن عزیز بازگردد که امیدواریم در این موارد نیز دقت لازم انجام گیرد.

وی با بیان این‌که محور اصلی برگزاری مراسم اربعین حسینی عراقی‌ها هستند، گفت: ما در مسئله اربعین فقط نقش پشتیبانی را خواهیم داشت و در عمل موکب‌های عراقی و مردم این کشور، مراسم راهپیمایی اربعین حسینی را برگزار می‌کنند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 80070
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها