سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 20 Mar 2018
۰

دستور مقامات بالا برای عدم اطلاع‌رسانی درباره ترمینال سلام

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۵
در حالی ساخت ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) مطابق برنامه پیش نمی‌رود که به‌تازگی برخی مقامات، بر خلاف حق مردم برای دسترسی آزاد به اطلاعات، دستور منع هر گونه اطلاع‌رسانی درباره این پروژه پُر حاشیه را داده‌اند.
دستور مقامات بالا برای عدم اطلاع‌رسانی درباره ترمینال سلام
به گزارش خدمت؛ وزیر راه و شهرسازی، خردادماه سال 94، در بازدید از پروژه ترمینال سلام فرودگاه امام گفته بود: «کار اجرایی ترمینال زیارتی سلام از 67 روز پیش آغاز شده و حدود 7 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.» آخوندی همچنین زمان بهره‌برداری از این پروژه را 14 ماه آینده اعلام کرد. این در حالی بود که در روز موعود، نه‌تنها پروژه مذکور به اتمام نرسید، بلکه تابلو روزشمار آن هم منفی شد.

در ادامه، پس از توقف ساخت پروژه و پس از کش‌وقوس‌های فراوان، مقرر شد با پول بنیاد مستضعفان، شرکتی برای اجرای ترمینال سلام ایجاد شود. دی‌ماه سال گذشته، یعنی تقریبا هشت‌ماه پس از توقف، خواجه‌دلویی -معاون توسعه ساختمان بنیاد- در این‌باره گفت:‌ « ترمینال سلام، ترمینال شماره یک فرودگاه امام خمینی(ره) است که یکی از شرکت‌های بنیاد پیمانکار آن بود که به‌دلیل مشکلات مالی، حدود 8 ماه قبل کار ساخت آن متوقف شد. طی هشت‌ماه اخیر، برای یک مدل پیگیری شد و در این زمینه جلساتی با وزارت راه داشتیم تا منابع مالی این ترمینال تامین شود؛ در نهایت مدل BLT (اجرا، اجاره، واگذاری) برای این پروژه تعریف شد... قرارداد این پروژه چند روز قبل امضا و کار فعال شده است و امیدواریم ظرف یک‌سال آینده به بهره‌برداری برسد.»

مطابق قرارداد و گفته‌های مقام مسئول بنیاد مستضعفان، دی‌ماه امسال(کمتر از سه‌ماه دیگر) ساخت ترمینال سلام باید به اتمام برسد؛ اما در جدیدترین اظهارنظر مدیر پروژه ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) از تخریب 40 میلیارد تومان بنای این ترمینال با پیشنهاد مشاور هلندی طرح خبر داده و وعده داد این پروژه تا 9 ماه آینده تکمیل و تحویل می‌‌شود.

فرزاد همدانچی در خصوص آخرین تغییرات اعمال‌شده در نقشه اصلی ترمینال سلام و همچنین وضعیت پیشرفت پروژه، گفت: تغییر نقشه در ترمینال سلام با پیشنهاد مشاور طرح(شرکت هلندی ناکو) و با هدف افزایش ظرفیت ترمینال سلام انجام شد که منجر به تخریب 30 تا 40 میلیارد تومان بنا در داخل ترمینال(ساختمان وی‌آی‌پی) شد.

وی با بیان این‌که بعد از حدود شش‌ماه، با دستور وزیر راه و شهرسازی، خرداد امسال تخریب‌ها انجام و پروژه مجدداً از سر گرفته شد، افزود: نهایتاً شرکت احداث به‌عنوان سرمایه‌گذار این پروژه، بر اساس طرحی که ناکو داده بود، نقشهٔ فاز یک را آماده کرده است.

وی با بیان این‌که کار نازک‌کاری در فضای اداری ترمنیال به پیشرفت‌های خوبی رسیده است، افزود: طبق برنامه قرارداد، اکنون باید 50 درصد از ترمینال سلام تکمیل شده بود؛ اما به‌دلیل وقفه انجام شده و همچنین با هدف افزایش ظرفیت این ترمینال، در حال تهیه برنامه جبرانی برای تکمیل سلام هستیم. برای 9 ماه آینده توافق شده تا کار ترمینال سلام به سرانجام برسد.

بر اساس گزارش تسنیم، به‌نظر می‌رسد این اطلاع‌رسانی که توسط  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی انجام شده، چندان به مذاق برخی مقامات خوش نیامده و دستور آمد که مدیران و مسئولان مربوطه نباید در خصوص وضعیت ترمینال سلام تا اطلاع ثانوی اظهار نظر کنند.

دیروز نیز در حاشیه برگزاری همایش سیاست‌های توسعه مسکن، وضعیت ترمینال سلام را از وزیر راه و شهرسازی جویا شدیم که آخوندی گفت، اینجا موضوع مسکن است، درباره این موضوع سؤال کنید.
کد مطلب: 79724
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند