دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه

دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر، با اشاره به افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه گفت: این میزان اصولا به میزان درآمد کشورها بستگی دارد و باید به این نکته دقت شود که علت مرگ و میرها در منطقه از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر آن حرکت کرده و میزان مرگ ناشی از این بیماری‌ها رو به افزایش است.
افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه
به گزارش خدمت؛ باقر لاریجانی -نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر- در نشست تخصصی چاقی و سیاست‌های کلان ملی و جهانی که در روز یک‌شنبه 16 مهرماه 96 برگزار شد، با بیان این‌که ظرفیت‌های زیادی برای کاهش چاقی در ایران وجود دارد، گفت: باید این ظرفیت‌ها به مجامع سیاستگذار دنیا معرفی شود تا برنامه‌ریزی مناسبی برای کاهش چاقی در کشور و منطقه صورت گیرد.

لاریجانی با معرفی آقای بوید استاد تغذیه جمعیت و بهداشت جهانی در دانشگاه اوکلند گفت: ایشان با دیدن گزارش ایران وضعیت کشور را خوب ارزیابی کردند و لازم است سایر ظرفیت‌ها و کارهایی که در کشور برای کنترل چاقی انجام شده معرفی شود.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر، با اشاره به افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه گفت: این میزان اصولا به میزان درآمد کشورها بستگی دارد و باید به این نکته دقت شود که علت مرگ و میرها در منطقه از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر آن حرکت کرده و میزان مرگ ناشی از این بیماری‌ها رو به افزایش است.

وی رفتارهای غلط تغذیه‌ای و کمبود فعالیت فیزیکی را از علل عمده چاقی در منطقه ذکر کرد و گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر، از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت است و با توجه به تاثیری که در میزان مرگ و میر افراد دارد، باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

لاریجانی با بیان هزینه‌های بالایی که چاقی برای نظام سلامت ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: علی‌رغم شواهد موجود سیاست‌گذاری در منطقه خاورمیانه برای کنترل چاقی کافی نیست و باید با نگاه سیستماتیک یک برنامه استراتژیک جهانی برای چاقی تدوین و با همکاری تمامی دولت‌ها و بخش‌ها اجرا شود.

وی اظهار داشت: چاقی در اثر ترکیبی از عوامل شخصی و محیطی ایجاد می‌شود و با توجه به این‌که این عوامل محیطی، نظیر عوامل اجتماعی، اقتصادی، روانشناختی و... در بخش‌های مختلف مدیریت می‌شود، برای کنترل چاقی، ضروری است تمام بخش‌ها در یک دولت با هم همکاری داشته باشند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر گفت: نظام سلامت بسیاری از کشورهای منطقه برای خدمات درمانی و بیماری‌های حاد شکل گرفته و عمده هزینه‌های این بخش برای خدمات درمانی به‌کار می‌رود و به خدمات پیشگیری و بهداشتی، کمتر توجه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در اکثر کشورهای منطقه، خدمات مراقبت از چاقی وجود ندارد و افراد تنها برای خدمات سطح دو و سه به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، گفت: سیاستگذاری‌های مرتبط با چاقی نیز مبتنی بر مداخلات شخصی است و سیاستگذاری سیستمیک در هیچ‌یک از کشورهای منطقه صورت نگرفته و همچنین میوه‌ها و سبزیجات به نسبت غذاهای فرآوری‌شده، گران‌تر هستند و مقررات کافی در این خصوص در منطقه وضع نشده است.

دکتر لاریجانی، بر لزوم ایجاد سیستم‌های نظارت بر اجرای سیاست‌های مرتبط با بیماری‌های غیر واگیر و چاقی و بودجه‌ریزی مناسب در این خصوص تاکید کرد و افزود: سیاستگذاری چندجانبه برای تدوین اقدامات مناسب، تامین زیرساخت‌های مناسب و حمایت دولت‌ها از برنامه‌های مرتبط با چاقی، از عواملی است که برای کنترل این مشکل ضروری است.

وی به تدوین سند ملی بیماری‌های غیرواگیر در ایران اشاره کرد و گفت: این سند مورد حمایت رئیس جمهور کشور و سایر مسئولین می‌باشد و برنامه‌های مدونی هم برای کنترل چاقی در ذیل این سند تدوین شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر، به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل چاقی اشاره کرد و گفت: برای توانمندسازی سیستم مراقبت و پیشگیری، ضروری است مراقبت‌های مرتبط با چاقی به نظام آموزش علوم پزشکی کشور وارد شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی، بستر خوبی برای پیشبرد این هدف هستند.

لاریجانی با تاکید بر این‌که عدم موفقیت در عمل به موقع برای کنترل چاقی، عواقب اقتصادی مهمی را در منطقه در پی خواهد داشت، افزود: منطقه خاورمیانه، منطقه‌ای با جمعیت جوان در دنیا است و بدون شک اگر برای کنترل چاقی در این قشر فکر و عمل نشود، عواقب غیر قابل جبرانی را به‌همراه دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر هزینه‌های چشمگیر بهداشتی و درمانی که چاقی به‌همراه دارد، عوارض و بیماری‌های ناشی از آن، موجب کاهش نیروی کار در منطقه و همچنین هدر رفت منابع طبیعی و آسیب به محیط زیست را فراهم می‌نماید. بنابراین لازم است دولت‌ها با نگاهی سیستماتیک و با پیروی از استراتژی‌های جهانی، برنامه‌ریزی مناسبی را برای کنترل چاقی داشته باشند.

منبع: افکار
کد مطلب: 79575
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند