دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

بانک مرکزی تضمین کننده سپرده مردم است

يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷
در سایه نبود شفافیت نظام مالی، موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز رشد کرده و مسوولیت بانک مرکزی در تضمین امنیت سپرده‌گذاران زیر سوال رفته است.
بانک مرکزی تضمین کننده سپرده مردم است
به گزارش خدمت؛ در حالی‌که انتظار می‌رود بانک مرکزی نسبت به موسسات مالی اعتباری و غیر مجاز در اسرع وقت واکنشی به نفع مردم نشان داده و از رشد قارچ‌گونه آن‌ها، به‌منظور حفظ منافع مردم ممانعت کند، اظهار نظر احمد حاتمی یزد از مدیران اسبق بانک مرکزی درشبکه خبر بسیاری را شگفت‌زده کرد.

به‌طوری که این شخص به صراحت  گفت: اگر مردم فکرمی‌کنند بانک مرکزی سپرده‌هایشان را نزد بانک‌ها تضمین می‌کند، دچار سوء تفاهم‌اند. بانک مرکزی، نه وظیفه بازپرداخت سپرده‌ها را بر عهده داشته و نه این‌که برای پرداخت سپرده‌های مردم منابعی در دست دارد.

  آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، درگفتگو با  خبرنگار بورس، بانک و بیمه، در این‌باره گفت: در کشورهای توسعه‌یافته، نهادهایی بر اساس یک‌سری شاخص‌های بانکی، به رتبه‌بندی و مقایسه موسسات مالی می‌پردازند. از این‌رو افراد و شرکت‌های خصوصی هم با توجه به این رده‌بندی‌های کمی و کیفی، به همکاری  با بانک‌ها اقدام می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در مورد اظهارات مقامات بانک مرکزی، مبنی بر عدم تضمین سپرده‌های مردمی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری گفت: طبق اصول، بانک مرکزی باید قبل از مجوز دهی به این نهادهای مالی، به  اعتبارسنجی آن‌ها پرداخته  و در صورت مشاهده تخلف، هشدارهای لازم را ارائه دهد. در مورد وضعیت کنونی پیش آمده در کشور، مقصر بانک مرکزی است؛ چرا که به‌منظور حفظ امنیت سپرده‌های مردم، از هشدار دادن به موقع غافل ماند.

وی با بیان این‌که در واقع بانک مرکزی پلیس مالی کشور است، گفت: متاسفانه به‌خاطر شفاف نبودن نظام مالی و  نهادهای ذی‌ربط، بانک‌ها رده‌بندی نمی‌شوند. مردم هم بی‌اطلاع از پیچیدگی‌های پولی، با دیدن سود چشمگیر 27 درصدی، پول‌های خود را در این‌گونه در موسسات غیر مجاز سپرده‌گذاری کرده و در نهایت به گرفتاری‌های امروزه دچار می‌شوند.

آلبرت بغزیان، در مورد خطر موسسات مالی و اعتباری غیر مجار گفت: به هنگام هجوم مردم برای برداشت سپرده‌ها، موسسه فوق دچار مشکل خواهد شد؛ همچنین باید اذعان کرد که امکان رخ دادن این قبیل از معضل‌ها، در هر جای دنیا وجود دارد؛ به طور مثال، حتی اگر مردم  آمریکا و اروپا هم تردیدی درباره امنیت سپرده‌های خود داشته باشند، با هجومشان، به ورشکستگی بانک‌ها منجر خواهند شد؛ حال که کشورهای در حال توسعه و آسیایی، در این فضا  جای خود را دارند.

وی در پایان، با اشاره به نقش اعتماد اجتماعی در نظام مالی گفت: اکنون با شرایط حادث شده از موسسات اعتباری و مالی غیر مجاز، اعتماد اجتماعی زایل شده و مردم دیگر به نهادهای مالی و دولتی اعتماد ندارند؛ از این‌رو احتمال بروز یک بحران سراسری دور از انتظار نیست؛ البته  آثار این معضل نظام بانکی، سال‌ها ادامه خواهد داشت. به‌طوری که در اروپا  نیز وثیقه‌های به امانت گذاشته شده وام‌گیرندگان نزد بانک‌ها کاهش یافته و با بازنگشتن آن‌ها، بحران بانکی بزرگی در غرب به‌وجود آمد.

منبع: افکار
کد مطلب: 79552
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند