چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۱
۰

ارتش ترکیه: رفراندوم کردستان غیر قانونی است

يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵
ارتش ترکیه تاکید کرد که برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبی اقلیم کردستان عراق، غیر قانونی است.
ارتش ترکیه: رفراندوم کردستان غیر قانونی است
به گزارش خدمت؛ ارتش ترکیه در بیانیه خود اعلام کرد: سرلشکر یکم خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق را با عثمان الغانمی همتای عراقی خود مورد بررسی قرار داد و این همه‌پرسی را غیر قانونی می‌داند.

این بیانیه افزود: روسای ستاد ارتش ترکیه و عراق در این دیدار در شهر آنکارا، بر اهمیت حفظ وحدت سرزمینی عراق و وحدت سیاسی آن و مبارزه مشترک با گروه‌های تروریستی و در صدر آن‌ها داعش و حزب کارگران کردستان ترکیه تاکید کردند.

این در حالی است که نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه نیز در سخنرانی خود در پارلمان این کشور تاکید کرد: برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبی اقلیم کردستان عراق ممکن است باعث شعله‌ور شدن منطقه شود؛ به گونه‌ای که نتوان آن را مهار کرد.

وی افزود: تصمیم همه‌پرسی و اجرای آن ممکن است بسترساز یک‌سری واکنش باشد.

وزیر دفاع ترکیه گفت: همه‌پرسی گامی است که مرزهای سیاسی منطقه را تغییر خواهد داد و درها را به روی خطرات و تهدیدات بزرگتر باز خواهد کرد و بر ابعاد و شمار طرف‌های درگیر در منطقه خواهد افزود.

وی در اشاره به تفویض دولت برای اقدام نظامی ارتش ترکیه در خارج از مرزهای این کشور افزود: خطرات تهدید کننده امنیت ترکیه همچنان پابرجاست و ما نیاز به اختیاراتی داریم که این مجوز را به ما می‌دهد.

این در حالی است که ستاد مشترک ارتش ترکیه، پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که سطح مانورهای نظامی خود در منطقه سیلوبی-خابور در مرز با عراق را بالا برده است و یگان‌های بیشتری در این مانورها که از دو هفته پیش در جریان است، شرکت دارند.

منبع: مشرق
کد مطلب: 78713
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها
نامی
United States
ارتش ترکیه و دومین قدرت ناتو چهل ساله توسط 200 تا جوان کورد مثل خر تو گل مونده ، من جاتون بودم سکوووووت میکردم