يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۰

اساتید معارف با تجهیز به علم روز، شبهه‌های دانشجویان را پاسخ دهند

چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، از اساتید گروه معارف دانشگاه آزاد خواست با مجهز شدن به علم روز، شبهه‌های دانشجویان را پاسخ دهند.
اساتید معارف با تجهیز به علم روز، شبهه‌های دانشجویان را پاسخ دهند
به گزارش خدمت؛ فرهاد رهبر -رئیس دانشگاه آزاد- در گردهمایی دو روزه مدیران و اعضای هیئت علمی گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، با سلام و درود به پیشگاه بقیه‌الله(عج)، مقام معظم رهبری، روح بلند امام(ره)، ارواح طیبه شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم و حضرت آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی(ره) اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز در این جمع نورانی و باصفا شرکت دارم و امیدوارم خداوند به برکت اعیاد بزرگ اسلامی گذشته، به این جلسه خیر و برکت عنایت کند.

وی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم گفت: امیدوارم در آغاز سال تحصیلی که هم‌زمان با دهه اول محرم است، خداوند به همه ما توفیق دهد که رهرو راه سیدالشهدا حسین بن علی(ع) باشیم و بتوانیم وظیفه خود را برای نورانیت‌بخشی به فضای دانشگاه و دانشجو از انوار الهی، انبیا و آموزه‌های قرآن انجام دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد، خطاب به اساتید و مدیران گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مسئولیت و خدمت بسیار ارزشمندی در اختیار شما قرار گرفته است. یک مجموعه عظیم دانشجویی با بیش از یک میلیون دانشجو و حداقل 10 درصد واحدهای درسی در اختیار شماست که فرصت بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود. بدون شک بنیانگذاری این واحد درسی و تدوین اهدافی برای آن، به این منظور بوده که بتوانیم آموزه‌های دینی و اسلامی را در دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به صورت سیستماتیک و نظام‌مند به مرحله اجرا درآوریم.

فرهاد رهبر با بیان این‌که دانشجویان ما از نسل جوان با ضمیری پاک و ذهن پرسشگر هستند، گفت: مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده شماست و شما اساتید با برتری علمی می‌توانید جایگاهی در دل این دانشجویان ایجاد کنید تا کار شما اثربخشی بیشتری داشته باشد.

وی افزود: اگر توانستید این برتری علمی را برای دانشجو به اثبات برسانید، یقیناً جایگاه ویژه‌ای در دل او پیدا خواهید کرد و اگر بتوانید با آموزه‌های دینی دل و ذهن او را تصاحب کنید، از بسیاری بلایا مصون خواهید ماند؛ اما اگر نتوانید تاثیرگذار باشید و برتری علمی شما در کلاس درس و ذهن دانشجویان به خوبی دیده نشود، زیان‌های بسیار زیادی خواهیم دید.

** اساتید گروه معارف اسلامی، خود را به علم روز مجهز کنند
رئیس دانشگاه آزاد، خطاب به اساتید و مدیران گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به شما توصیه می‌کنیم هنگامی که سرکلاس درس حاضر می‌شوید، خود را به علم روز و چیزی که مورد مطالبه دانشجویان است، مجهز کنید. اگر غیر از این اتفاق افتد، ضد ارزش خواهد بود. دانشجویان اگر بدانند که می‌توانند پرسش‌های خود را در کلاس شما مطرح کرده و پاسخی درست بگیرند، با جان و دل در کلاس درس شما حاضر خواهند شد.

وی در ادامه، با تاکید بر این‌که امروز دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران دیگر از عرصه نظامی وارد نخواهد شد، گفت: دشمن عرصه نظامی را تجربه کرده و توان نظامی ایران را می‌داند؛ به همین دلیل دیگر از این عرصه وارد نخواهد شد و همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، امروز عرصه تهاجم فرهنگی است. ابزار جنگ و تهاجم فرهنگی نیز متفاوت است.

رهبر افزود: یکی از برنامه‌ریزی‌های امروز دشمن این است که جوانان با ضمیر پاک را از ما جدا کرده و از آن‌ها برای مقاصد خود بهره‌برداری کند که یکی از ابزارهای آن‌ها شبهه‌افکنی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این‌که در حال حاضر تعداد رسانه‌های رسمی فارسی‌زبان بیگانه که علیه ایران فعالیت می‌کنند، بسیار زیاد است، گفت: مانند دوران جنگ تحمیلی، امروز نیز تمام دنیا با خصومت و دشمنی با ایران رفتار کرده و خود را در عرصه فرهنگی برای مقابله با ما مجهز کرده است. دشمن در این عرصه از ابزارهای متعددی استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها رسانه‌های فضای مجازی است.

وی افزود: اکثر جوانان ما به‌طور متوسط 40 ساعت از هفته خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند و این فضا پر از شبهه‌افکنی‌هایی است که ذهن جوانان ما را پر کرده است.

فرهاد رهبر با بیان این‌که ما باید در دانشگاه بتوانیم پاسخ شبهات دانشجویان را بدهیم، تاکید کرد: اعتقاد ندارم که به‌صورت تدافعی پاسخ شبهات داده شود؛ بلکه از آنجا که همواره بهترین دفاع، حمله است، باید به‌صورت تهاجمی در این فضا ظاهر شد تا بتوانیم ذهن و قلب دانشجویان را به‌دست آوریم.

** اساتید گروه معارف اسلامی، فرماندهان جبهه فرهنگی کشور در دانشگاه هستند
وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف، حضور یک‌‌ساعته اساتید معارف اسلامی در کلاس درس کفایت نمی‌کند؛ بنابراین وظیفه شماست که به‌عنوان فرماندهان جبهه فرهنگی کشور در دانشگاه، وظیفه فرماندهی خود را به نحو احسن انجام داده و در ارتباط چهره به چهره و تنگاتنگ با دانشجویان خود باشید. دانشجویان باید به شما به‌عنوان مشاوری امین اعتماد کنند.

فرهاد رهبر با بیان این‌که حضور صِرف اساتید در کلاس درس هیچ فایده‌ای ندارد، گفت: البته کلاس درس شما باید پر محتوا بوده و بتوانید خود را به علم روز و مباحث تخصصی مجهز کنید و همچنین شبهات دانشجویان را از قبل پیش بینی کرده و پاسخ مناسبی برای آن‌ها طراحی و در کلاس ارائه کنید.

** بهره‌گیری از ابزار نوین و به‌روز برای انتقال مطالب به دانشجویان
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با تاکید بر این‌که یکی دیگر از موارد مهمی که اساتید گروه معارف می‌توانند در کلاس انجام دهند، بهره‌گیری از ابزار نوین و به‌روز برای انتقال مسائل به دانشجویان است، گفت: برای مثال اگر کسی شبهه‌افکنی کرد که چرا انقلاب اسلامی به‌وجود آمده، می‌توانید با بهره‌گیری از ابزار نوین و ابتکاری مانند نمایش فیلم، به این شبهات به صورت درست و مستدل پاسخ دهید.

وی با بیان این‌که ابزار نوین به ابتکار شما برمی‌گردد، گفت: اگر قرار به تدریس محتوای روتین کتاب‌های معارف باشد، خود دانشجویان نیز می‌توانند این‌کار را انجام دهند؛ اما شما باید به‌صورت عملی و به‌عنوان فرمانده جبهه فرهنگی دانشگاه، وارد کار شده و گوی و میدان را در اختیار بگیرید.

رهبر با بیان این‌که ما همواره آرزوی داشتن ارتباط بین دانشگاه و حوزه را داشته‌ایم، گفت: شهید مطهری کسی بود که در رژیم طاغوت تحولی جدی بین دانشجویان ایجاد کرد و دلیل اصلی این تحول، برقراری ارتباط درست بین حوزه و دانشگاه بود.

وی خاطرنشان کرد: من امروز تمامی شما اساتید گروه معارف اسلامی را شهیدمطهری می‌دانم که بتوانید با برقراری ارتباط بین دانشگاه و حوزه، نورانیتی را که در حوزه وجود دارد، به دانشگاه منتقل کنید و این وظیفه شماست.

** امروز جنگ، جنگ فرهنگی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این‌که به‌نظر من تنها 10 درصد وظیفه شما حضور در کلاس درس است، گفت: 90 درصد وظیفه شما این است که بتوانید جوانانی که امروز در اختیار شما هستند را حفظ کنید. امروز جنگ، جنگ فرهنگی است و اگر نتوانیم در این میدان مدیریت لازم را انجام دهیم، قاعده بازی را باخته‌ایم.

فرهاد رهبر تاکید کرد: توقع من این است که بتوانیم در دانشگاه آزاد اسلامی با برتری علمی خود، دانشجویان خوش‌روحیه، امیدوار، شجاع، دارای اعتمادبه‌نفس، مومن، آینده‌نگر و آینده‌اندیش و مهم‌تر از همه دارای روحیه خدمت به مردم، به جامعه تحویل دهیم. این وظیفه تمامی اساتید در دانشگاه است؛ اما وظیفه اساتید گروه معارف اسلامی بسیار سنگین‌تر است؛ چون نیمی از این صفات مثبت و پاک، می‌تواند از مجاری آموزه‌های دینی و قرآنی به دانشجو آرامش دهد.

وی ابراز امیدواری کرد در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی که مقام معظم رهبری مسئولیت هیئت موسس و هیئت امنا را به دکتر ولایتی با ماموریت‌های ویژه‌ای واگذار کرده و بنده نیز به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در خدمت شما هستم، بتوانیم منویات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری را در این دانشگاه تحقق بخشیم.

رئیس دانشگاه آزاد، در پایان خاطر نشان کرد: تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به یک دانشگاه متدین و با آموزه‌های دینی و دانشجویانی اسلامی و متدین، در دستان شماست. امیدوارم این ماموریت به سرانجام مطلوب خود برسد و من به انجام این ماموریت توسط شما یقین دارم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 78099
نام شما

آدرس ايميل شما

چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب
با استامینوفن کدئین مسافرت نکنید؛ جریمه می‌شوید