دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 19 Mar 2018
۱
۰

حمایت مجدد اسرائیل از استقلال اقلیم کردستان عراق

سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
معاون پیشین رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در اظهارتی بار دیگر بر حمایت تل آویو از استقلال اقلیم کردستان تاکید کرد.
حمایت مجدد اسرائیل از استقلال اقلیم کردستان عراق
به گزارش خدمت؛ مهر به نقل از تی آر تی نوشت: «یائیر گولان» معاون پیشین رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در اظهاراتی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را یک تحول مهم در خاورمیانه دانسته و از حمایت تل آویو از این روند خبر داد.

وی همچنین اعلام کرد که حزب کارگران کردستان (پ ک ک) به هیچ وجه یک گروه تروریستی نیست.

این اظهارات با توجه به حساسیت ترکیه بر روی مسئله استقلال اقلیم کردستان و همچنین جنگ 4 دهه ای آنکارا با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می تواند موجب آغاز دوباره تنش ها میان ترکیه و رژیم صهیونیستی شود.

پیش از این نیز در حالی که ایالات متحده به رهبران کرد عراق توصیه کرده از اجرای همه پرسی استقلال در شرایط کنونی منطقه منصرف شوند، نخست وزیر اسرائیل صریحا گفته بود که از برگزاری این همه پرسی جانبداری می کند و کردهای عراق حق دارند از استقلال برخوردار شوند.

از سالها پیش مشخص شده که اسرائیل به طور اصولی از آرمان کردهای عراق برای رسیدن به حق تعیین سرنوشت جانبداری می کند. در بیت المقدس معلوم شد که این ابراز حمایت تنها لفظی نبوده، بلکه چند تن از شخصیت های کرد عراق اخیرا به طور محرمانه از اسرائیل دیدن کرده و تقاضا کرده اند که اسرائیل بکوشد دولت ترامپ را نیز متقاعد سازد که از مخالفت با برگزاری همه پرسی دست بردارد.

یک نماینده زن عضو پارلمان اسرائیل (کِنِسِت) در گفتگو با خبرنگاران گفت که چندی پیش شماری از شخصیتهای کرد عراقی به اورشلیم آمده و با مقامات مربوطه دیدارهایی داشته اند. آن ها از اسرائیل درخواست کردند که نه تنها خود علنا دست دوستی به سوی کردها دراز کند، بلکه با توجه به نفوذی که در میان شخصیت های درجه اول سیاسی ایالات متحده دارد، بکوشد نظر مساعد آن ها را نیز جلب کند.

«کسنیا سووتلووا» عضو پارلمان اسرائیل رئیس نهادی به نام «انجمن دوستی اسرائیل و کردستان» است و می گوید که سازمان او این سفر را ترتیب داده بود.

یکی از دستیاران ارشد نخست وزیر اسرائیل به نام مایکل اورن در توجیه علت حمایت نتانیاهو از همه پرسی اقلیم کردستان، و در تائید خط سیاسی تعیین شده از جانب نتانیاهو گفت: «کردها یک عامل ثبات هستند و توان بالائی دارند و غرب ستیز یا اسرائیل ستیز نیستند».

اورن افزوده گفت: «قدر مسلم آن است که کردها پشتیبان جمهوی اسلامی ایران هم نیستند».

این سخنان از یکی از دلائل اصلی جانبداری دولت اسرائیل از آرمان کردها پرده بر می دارد. زیرا اسرائیل از گسترش نفوذ ایران در عراق و سوریه و دیگر کشورهای عرب منطقه به شدت نگران است و چنین می اندیشد که وجود یک کردستان مستقل در عراق می تواند توازن و ثباتی را به سود اسرائیل و ثبات منطقه و علیه ایران به وجود آورد.
کد مطلب: 78024
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب
احمد
اسراییل هیچوقت برای هیچ کسی دل نسوزونده؛ مثل همیشه فقط منافع خودشون براشون مهمه و اگر تمام مردم دنیا هم کشته بشن، برای اونا ذره‌ای اهمیت نداره. چون تفکر مسخره نژاد برتر، دیگران رو برده و نژاد پست‌تر از خودش میدونه... کسی که به حرف اسراییل و حمایت اون‌ها کاری رو انجام بده، جز این‌که در نهایت و اون هم در بهترین حالت ممکن، برده اون‌ها بشه و حتی اگه لازم شد نژادپرست‌ها و جنایتکارای اسراییلی اون رو قربونی حیات خودشون کنن، چیز دیگه‌ای به دست نمیاره