شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰

اروپا به‌خاطر ایران پشت آمریکا را خالی نمی‌کند

يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴
یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: آمریکا به‌دنبال آن است که با نمایش خروج برجام ادراکی ایجاد کند که به‌دنبال این خروج، مذاکره مجدد به وجود بیاید.
اروپا به‌خاطر ایران پشت آمریکا را خالی نمی‌کند
به گزارش خدمت؛ رضا سراج، کارشناس مسائل استراتژیک در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر این‌که آماده‌ایم به همراه فرانسه، بریتانیا و آمریکا، تهران را تحت فشار بگذاریم و این‌که آیا با توجه به این سخنان می‌توان به پایبندی اروپا بدون آمریکا به برجام امیدوار بود، گفت: تجربه ما با سه کشور اروپایی در اوایل دهه ۸۰ نشان می‌دهد راهبرد اروپا راهبردی آزموده شده و در نهایت شکست خورده است.

سراج با بیان این‌که جریانی که در داخل همه تخم مرغ‌های خود را در سبد آمریکا گذاشت، حالا که با بدقولی آن‌ها مواجه شده و می‌خواهد فاز جدیدی را آغاز کند، تصریح کرد: این فاز جدید، اجرای برجام اروپایی است؛ این در حالی است که تجربه تعامل با اروپایی‌ها آزموده شده است و این تصور که اروپا پشت آمریکا را به بهانه حمایت از ایران خالی می‌کند، یک خوش‌خیالی بیهوده است.

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به نظرات ترامپ پیرامون برجام گفت: کابینه ترامپ توافق برجام را مناسب نمی‌داند. وی ابتدا به‌دنبال آن بود که برجام را باطل کند و مزیت‌های راهبردی جدیدی در آن نمایش دهد.

سراج افزود: از این‌رو آمریکا به‌دنبال آن است که با نمایش خروج برجام ادراکی ایجاد کند که به‌دنبال خروج آمریکا از برجام، مذاکره مجدد به وجود بیاید. با این بازی آمریکایی‌ها، یعنی وادار کردن ایران به پذیرش مذاکره مجدد، در حقیقت نوعی بازی ایران در زمین آمریکا و کابینه ترامپ کلید خواهد خورد.

این کارشناس مسائل استراتژیک در پایان خاطرنشان کرد: اروپا عملا نشان داده است که به هیچ عنوان خارج از اراده آمریکایی‌ها، به‌ویژه در حوزه مسائل بین‌المللی اقدامی انجام نخواهد داد.

منبع: مشرق
کد مطلب: 77893
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟