دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 26 Feb 2018
۰

بارزانی: ایران می‌تواند به حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند

يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۰
رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با بی بی سی تاکید کرد که ایران می‌تواند به حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند.
بارزانی: ایران می‌تواند به حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند
به گزارش خدمت؛ مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که نمی‌خواهد بر سر مساله استقلال کردستان وارد درگیری نظامی شود، اما در عین حال با کسانی که بخواهند با زور اسلحه بر سر کرکوک بجنگند، مقابله خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال درگیری نظامی در مناطق مورد مناقشه مانند کرکوک و طوزخورماتو، گفت: "امیدواریم ناچار نشویم با کسی بجنگیم. نمی‌خواهیم هم با کسی بجنگیم."

بارزانی در پاسخ به سؤالی درباره ورود احتمالی نیروهای حشد الشعبی به کرکوک گفته است:" اگر آنها فقط تهدید می کنند بگذار حرف خودشان را بزنند. اما اگر بخواهند وارد عمل شوند فکر کنم بعد از آن وضعیت جدیدی پیش رو خواهیم داشت."

وی افزود: "می‌خواهیم کرکوک سمبل همزیستی اقوام و ادیان باشد، ولی هر نیرویی اگر در فکر این باشد که با زور و سلاح بخواهد واقعیت کرکوک را عوض کند و آن را از کردستان جدا کند باید توقع این را داشته باشد که همه کردها خود را اماده جنگ برای این شهر کنند."

رئیس اقلیم کردستان عراق در بخش دیگری از این مصاحبه، نگرانی‌های مطرح‌شده درباره عواقب احتمالی همه‌پرسی را رد کرد.

بارزانی در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال افزایش بی‌ثباتی در اثر همه‌پرسی گفت: "اصلا چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم؟ آنها که این حرف‌ها را می‌زنند فقط بهانه می‌تراشند."

رئیس اقلیم کردستان گفت: ایران می‌تواند با استفاده از نفوذی که بر دولت مرکزی عراق دارد، برای حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند.
کد مطلب: 77882
نام شما

آدرس ايميل شما

حداکثر چقدر باید بخوابیم؟ + اینفوگرافیک
ترکیب زردچوبه با این مواد غذایی، خاصیت آن را ده برابر بیشتر می‌کند
نوشیدنی‌ای که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند