شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
۰

بحران در صنعت تخم مرغ

شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، از شکست مذاکرات با افغانستان برای صادرات تخم مرغ به این کشور خبر داد و گفت: بعید است که ما بتوانیم تا آخر سال صادراتی انجام دهیم.
بحران در صنعت تخم مرغ
به گزارش خدمت؛ نبی‌پور درباره نتایج حضور افغان‌ها در کشورمان و مذاکرات انجام شده با آنان برای صادرات تخم مرغ به افغانستان، اظهار داشت: متاسفانه این مذاکرات به نتیجه نرسید و افغان‌ها به واردات تخم مرغ از کشور ما ترغیب نشدند.

وی اضافه کرد: قیمت تخم مرغ در کشور ترکیه بسیار پایین‌تر از ایران است و افغان‌ها نیز ترجیح می‌دهند که از این کشور واردات انجام دهند. رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با تاکید بر این‌که در حال حاضر عملا صادرات تخم مرغ از کشور متوقف شده است، گفت: از ابتدای سال تا کنون، تنها حدود ۳ هزارتن تخم مرغ از کشور صادر شده است.

نبی‌پور درباره این‌که با وضع پیش‌آمده پیش‌بینی می‌کنید تا پایان سال جاری چه میزان تخم مرغ از کشور صادر شود؟ گفت: بعید است که ما بتوانیم تا آخر سال صادراتی انجام دهیم؛ چرا که رقیب قدرتمندی مانند ترکیه داریم که نمی‌توانیم با او رقابت کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره قیمت این محصول در بازار نیز با بیان این‌که در حدود ۱۰ روز اخیر، قیمت نزدیک به ۱۰۰ تومان کاهش داشته است، افزود: میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در حال حاضر درب مرغداری، بین ۴۲۰۰ تا ۴۲۵۰ تومان است.

نبی‌پور همچنین با بیان این‌که اگر امسال با بیماری خاصی در صنعت طیور مواجه نشویم، میزان تولید تخم مرغ کمتر از سال گذشته نخواهد بود، اظهار داشت: میزان تولید معمولا حدود ۹۶۰ هزار تن است؛ اما اگر تولید مرغ‌های بومی و روستایی را نیز در نظر بگیریم، حدود یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: مصرف سرانه تخم مرغ در کشور، حدود ۱۰ کیلوگرم است؛ البته مسئولان دولتی عدد ۱۱ کیلوگرم را در این‌ زمینه قبول دارند که حتی اگر ما مصرف سرانه را ۱۱ کیلوگرم در نظر بگیریم، نیاز کشور به تخم مرغ، تقریبا ۸۵۰ هزار تن خواهد بود؛ بنابراین با حدود ۱۶۰ هزار تن مازاد محصول مواجه هستیم.

منبع: مشرق
کد مطلب: 77854
نام شما

آدرس ايميل شما

توصیه‌های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
نشانه‌های سردی معده چیست؟
ترک پرسپولیس در این شرایط نامردی است/ می‌خواستند مرا به زور استقلالی کنند