شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - 19 Jun 2021
۰
تأکید دوباره العبادی:

برگزاری همه‌پرسی در منطقه کردستان برخلاف قانون اساسی است

پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹
نخست وزیر عراق با بیان اینکه به زودی «الحویجه» و غرب «الأنبار» آزاد خواهد شد، تأکید کرد که برگزاری همه‌پرسی در منطقه کردستان این کشور در تضاد با قانون اساسی است.
برگزاری همه‌پرسی در منطقه کردستان برخلاف قانون اساسی است
به گزارش خدمت؛ نخست وزیر عراق دوباره تأکید کرد که برگزاری همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق، بر خلاف قانونی اساسی این کشور است.

به گزارش شبکه سومریه عراق، حیدرالعبادی عصر چهارشنبه (امروز) در جریان کنفرانس خبری هفتگی خود که از تلویزیون این کشور پخش می‌شود، قول آزادی قریب الوقوع شهرستان الحویجه و غرب استان الأنبار را به مردم عراق داد.

وی ضمن تأکید دوباره بر مخالفت دولت عراق با برگزاری همه پرسی استقلال در کردستان این کشور اظهار داشت که این همه‌پرسی غیرقانونی و مخالف قانون اساسی عراق است.

حیدر العبادى ادامه داد: برگزارى همه پرسی یک جانبه کشور را وارد تونل تاریکى مى‌کند.

وی در مورد نفت استان کرکوک نیز گفت بیشتر این نفت به شکل غیر رسمی صادر می‌شود و این استان از درآمدهای آن بهره‌ای نمی‌برد.

گفتنی است نیروهای پیشمرگه کرد از سال 2003 به دنبال عقب نشینی نیروهای عراقی، شهر کرکوک را اشغال کردند و حکومت منطقه کردستان عراق نفت این استان را که دومین استان نفت خیز عراق است، استخراج و صادر می‌کند.

نخست وزیر عراق همچنین گفت که دولت این کشور هرگز با جنایتکاران توافق نمی‌کند بلکه آن‌ها را بین تسلیم شدن و مرگ مخیّر می‌کند.

احزاب سیاسی کرد عراق 26 ماه مارس با برگزاری همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان از عراق در 25 سپتامبر (سوم مهر) موافقت کردند.

دولت عراق بارها به صراحت اعلام کرده است که برگزاری این همه پرسی مخالف قانون اساسی این کشور بوده و شرایط در عراق را بحرانی خواهد کرد.

کردها قصد دارند همه پرسی استقلال را در خارج از مرزهای اداری منطقه کردستان، از جمله کرکوک، خانقین و سنجار برگزار کنند.

با این حال، عرب‌ها و ترکمن‌ها ساکن این مناطق با این تصمیم مخالفت کرده‌ و اعلام داشته‌اند که همه پرسی را تحریم خواهند کرد.
کد مطلب: 77784
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟