دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 19 Mar 2018
۰

زود بودن تصمیم‌گیری در مورد حج عمره/ بازگشت حجاج به ایران با روزی ۶ پرواز

سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹
سرپرست زائران ایران و رئیس سازمان حج در نشست مشترکی درباره مباحث توافقنامه حج ایران و عربستان، برقراری حج عمره، پروازهای حجاج به عربستان و بالعکس، آزمایش DNA برخی شهدای منا، خدمات بهداشتی به زائران و احداث بیمارستان نظرات خود را بیان کردند.
زود بودن تصمیم‌گیری در مورد حج عمره/ بازگشت حجاج به ایران با روزی ۶ پرواز
به گزارش خدمت؛ حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه در پایان عملیات مناسک حج در نشست مشترکی توضیحاتی را در مورد جزئیات حج تمتع سال‌جاری ارائه کردند.

حجت الاسلام قاضی عسکر در این نشست، با بیا اینکه خدا را شاکریم که امسال زائران ایران توانستند حج همراه با عزت و کرامت انجام دهند گفت: این موفقیت، مرهون حضرت احدیت و لطف و بزرگواری رهبر معظم انقلاب اسلامی، سران سه قوه و شورای‌عالی امنیت ملی و دیگر عزیزانی است که هم در تصمیم گیری و هم چگونگی برگزاری حج امسال، کمک و یاری کردند و حج با موفقیت برگزار شد.

سرپرست حجاج ایرانی صریح کرد: حج امسال چند نکته مهم داشت: اولین نکته این است که با وجود اینکه مذاکرات درباره برگزاری حج، دیر شروع شد و به همین دلیل در تدارک آن با مشکلاتی روبرو بودیم و همچنین به دلیل تعطیلی یکساله حج، نگرانی‌هایی در بین اقشار مختلف مردم و مسوولان وجود داشت که آیا تمهیداتی اندیشیده شده که حوادث سال 94 تکرار نشود، از این رو مذاکراتی قاطع صورت گرفت و توافقنامه‌ای به دست آمد.

عملیاتی شدن توافقنامه حج ایران و عربستان
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: آنچه که در توافقنامه بین مسوولان حج 2 کشور ایران و عربستان آمد عملیاتی شد.

سید علی قاضی عسکر گفت: عزت، کرامت، حرمت و امنیت زایران ایرانی در حج امسال آنچنان که از زبان خود حجاج شنیدیم و مشاهده کردیم تاکنون تامین شده است.

وی افزود: این به معنای آن نیست که ما مشکل نداشتیم و مواردی که بود به وزیر حج عربستان منتقل شد و تا حدودی عمل شد و بعضی موارد هم باید برای آینده طرح و تصمیم گیری شود.

قاضی عسکر به عملیات حجاج هم اشاره کرد و گفت: هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اکثر زائران را جابجا کرد.

پایبندی طرفین منجر به اعتماد سازی و بهبود روابط شد
سرپرست حجاج ایرانی، حضور 10 نفر از دیپلمات‌های کنسولی ایران، انجام روان عملیات بانکی، بحث استقرار بیمارستان و درمانگاه‌ها در مکه و مدینه و مشاعر را نقاط مثبتی برای آینده عنوان کرد.

وی افزود: پایبندی طرفین به مفاد توافق از جمله مراسم دعا و اجتماعات زائران ایرانی می‌تواند اعتمادسازی و بهبود روابط 2 کشور را در پی داشته باشد.

قاضی عسکر گفت: مراسم برائت از مشرکین امسال باشکوه‌تر از گذشته برگزار شد و دعاهای کمیل در هتل‌ها و دعای عرفه امسال با حالت معنوی و شکوه بیشتری برگزار شد.

تصمیم‌گیری در مورد حج عمره زود است
وی با بیان اینکه آرامشی که حجاج ما داشتند معلوم کرد فضای منفی که در این خصوص ایجاد کرده بودند درست نبود افزود: برخوردها با ما امسال طور دیگری بود و باعث شد ما حج را به خوبی پشت سر بگذاریم.

وی به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به حجاج در خصوص استفاده از فرصت معنوی حج اشاره کرد و گفت: به عنوان شاهد، گواهی می‌دهم که آنچه در مسجدالنبی و مسجدالحرام می‌دیدم مردان و زنان زائر ایرانی در این روزها و شب‌ها به طور گسترده مشغول قرآن خواندن نماز و دعا بودند و به امور معنوی می‌پرداختند.

وی گفت: از اینکه عربستان تصمیم گرفت با شیوه‌های جدیدی با زائران برخورد کند متشکریم و ان شاءالله با کار کارشناسی و رفع نقایص، حج به نحو مطلوب‌تری انجام شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به سوالی درباره تمهیدات و مذاکرات صورت گرفته درباره برقراری مجدد عمره مفرده گفت: فکر می‌کنم هنوز تصمیم‌گیری درباره عمره زود باشد چون مواردی مثل پیگیری مسائل مسجدالحرام و حادثه منا هست که باید تکلیف شان مشخص شود.

به دنبال افزایش ظرفیت جهان اسلام برای رفع مشکلات هستیم
سرپرست حجاج ایرانی برگزاری حج امسال را در شرایطی که رابطه سیاسی 2 کشور قطع است تجربه موفقی در دیپلماسی کشور عنوان کرد که بخش‌های دیگر هم اگر استفاده کنند می‌تواند ثمربخش باشد.

وی افزود: ما دیپلماسی حج را راه‌اندازی کردیم و در همه حوزه‌ها مذاکره می‌کنیم و به نتیجه می‌رسیم.

قاضی عسکر گفت: زمان مناسبی است که دولت‌های 2 کشور گفت‌وگو کنند و طلیعه‌اش را می‌بینیم که با گفت‌وگو و مذاکره به تفاهماتی برسند و ظرفیت جهان اسلام برای حل مشکلات افزایش یابد.

قاضی عسکر افزود: آنها هم حسن نیت خودشان را نشان دادند و امیدواریم در حوزه دیپلماسی به نتیجه برسیم و روابط 2 کشور برقرار شود.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه خوشحالیم که مسیر برگزاری حج به عنوان رکن دین برای مردم ما فراهم شد و آن جو منفی که در فضاهای مجازی ایجاد شده بود از بین رفت گفت: حج گذاران ایرانی، حج خود را با رضایت برگزار کردند.

حمید محمدی گفت همکاری مسئولین عربستان نقش مهمی در برگزاری مناسب حج و رفع مشکلات داشت به طوریکه تغییر رویکرد و نگاه در عربستان به حاجیان ایرانی محسوس بود.

جواب آزمایش DNA برخی شهدای منا ماه آینده مشخص می‌شود
محمدی افزود: امسال هیچ آسیبی در مسیر جمرات به حاجیان ایرانی وارد نشد در حالی‌که شمار زائران ما تا 86 هزار نفر بود.

رییس سازمان حج و زیارت به مذاکرات صورت گرفته با وزیر حج عربستان در خصوص حادثه منای سال سال 94 هم اشاره و ابراز امیدواری کرد: گفت‌وگوها به نتیجه برسد و نتیجه آزمایش DNA که از خانواده‌های 7 شهید شناسایی نشده انجام شده، تا یک هفته آینده مشخص شود.

محمدی همچنین به برخی خدمات صورت گرفته در حج اشاره کرد و گفت: امسال منحصرا به ایران اجازه داده شد که در مشاعر، مراکز پزشکی و بیمارستان دایر کند.

وی افزود: در موسم مشاعر، 6 هزار و 500 نفر در منا و در عرفات، 3 هزار و 500 نفر ویزیت شدند که این خدمات پزشکی باعث شد بحران بیماری نداشته باشیم.

انتقال زائران به ایران با روزی 6 پرواز
وی گفت: 13 نفر در مجموع به علت کهولت سن، بیماری‌های قلبی و ریوی به رحمت خدا رفتند که از نظر آماری نسبت به دوره‌های قبل خیلی کمتر است.

به گفته رییس سازمان حج و زیارت، بازگشت حجاج بامداد سه‌شنبه آغاز می‌شود و همانند دور رفت، در دور برگشت هم 75 درصد حجاج ایرانی را هواپیمایی جمهوری اسلامی منتقل خواهد کرد.

محمدی افزود: روزی 6 پرواز، حج گذاران را از فرودگاه‌های جده و مدینه به کشورمان انتقال خواهند داد و از نوزدهم، میزان پروازها از جده 2 برابر خواهد شد و حاجیان مدینه بعد، تا پنجم یا ششم محرم به ایران باز خواهند گشت.
کد مطلب: 77714
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب