يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 Mar 2018
۰

مومنی: نفوذ شیطان زمینه‌ساز انحرافات رفتاری و گفتاری انسان است

سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
یک استاد حوزه علمیه قم، با اشاره به این‌که نفوذ شیطان، زمینه‌ساز انحرافات رفتاری و گفتاری انسان است، گفت: شیطان برای حمله به انسان، از راه‌ها و وسایلی استفاده می‌کند که قطعا در صورت شناخت آن‌ها، می‌توان سد راه او شد.
مومنی: نفوذ شیطان زمینه‌ساز انحرافات رفتاری و گفتاری انسان است
به گزارش خدمت؛ «حجت الاسلام سید حسین مومنی»، در ویژه برنامه مذهبی حرم مطهر رضوی که بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار شد، با اشاره به ضرورت شناخت راه‌های نفوذ شیطان بر انسان عنوان کرد: شیطان به‌طور مداوم در میان انسان‌ها به ایجاد وسوسه می‌پردازد و به‌صورت مستمر فساد و گمراهی را منتشر می‌سازد؛ لذا بر پیروان حق و حقیقت لازم است آنان نیز به‌طور پیوسته به تبلیغ و نشر حق بپردازند و در توسعه و گسترش آن بی‌تفاوت و ساکت نمانند.

وی ادامه داد: شیطان از راه‌های مختلف انسان‌ها را مورد تهاجم قرار می‌دهد و غایتی جز انفکاک میان انسان و پروردگار ندارد، مهم‌ترین سلاح شیطان و اولین راه نفوذ او در انسان، غافل کردن است. یعنی شیطان در مرحله اول می‌کوشد تا انسان را از خطر و ضرر غافل کند.

این استاد حوزه علمیه قم، نگاه آلوده به نامحرم را تیری زهرآگین از ناحیه شیطان دانست و اظهار کرد: شیطان با سرگرم کردن انسان به لهو و لعب و دنیا، او را از یاد حق بازمی‌دارد و قیامت را از یاد وی می‌برد و از این طریق وی را گرفتار عذاب شدید الهی می‌کند.

وی تصریح کرد: شیطان برای حمله به انسان، از راه‌ها و وسایلی استفاده می‌کند که قطعا در صورت شناخت آن‌ها می‌توان سد راه او شد. حملات شیطانی و کمین‌گاه‌های او برای حمله، معمولاً آشکار و در دیدرس عموم نیست. او چون هر دشمنی از نقاطی حمله می‌کند که فرد احتمال آن‌ها را کمتر می‌دهد و آسیب‌پذیرتر باشد.

«حجت الاسلام مومنی» تاکید کرد: همان‌گونه که از اموال خویش در برابر سارقین محافظت می‌کنید و احتیاط‌های لازم را در نظر دارید، باید در نفوذ شیطان نیز به‌شدت هوشیار و بصیر باشید.

وی گفتارهای ناپسند، نگاه به نامحرم، غرور و لقمه حرام را برخی از راه‌های نفوذ شیطان بر انسان معرفی کرد و گفت: شیطان با تشویق به گناهان کوچک، به‌صورت آهسته انسان را فریب می‌دهد و از گناهان کوچکی مثل تنبلی، بیکاری، بی‌حالی شروع کرده و انسان را به گناهان بزرگ می‌کشاند.

خطیب حرم مطهر رضوی، توسل و پیروی از اهل بیت(ع) را یکی از راه های مقابله با شیطان معرفی و عنوان کرد: خداوند متعال برای نفس درونی انسان‌ها اهرم‌های بازدارنده از گناه تعبیه کرده تا او بتواند بر نفس خویش تسلط داشته باشد.

منبع: ابنا
کد مطلب: 76526
نام شما

آدرس ايميل شما

مومیایی عجیب با سه انگشت در دست و پا (+عکس)
چطور ماهی قرمز بیمار و عصبی را تشخیص بدهیم؟
اعمال شب و روز اول ماه رجب