يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

معضلی جدی در اقتصاد کشور

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۲
زارع خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات بانک‌ها، بدهی دولت است که باید تعیین تکلیف شود و در بودجه سال 96 افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار قرار گرفت که قطعاً در بودجه 97 نیز مد نظر قرار می‌گیرد.
معضلی جدی در اقتصاد کشور
به گزارش خدمت؛ قربانی، نماینده انجمن بانکداران خبره ایران، در نشست خبری تشکیل این انجمن گفت: توجه انجمن بیشتر بر روی سرمایه انسانی و تجارب شکل گرفته است و از بانکداران خبره دعوت شده تا در این انجمن تجارب خود را به مشارکت بگذارند.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات نظام بانکی ما حمایت صنفی از مدیران و کارکنان بانک‌ها است که انجمن به سهم خود می‌کوشد در این راه قدم بردارد، ادامه داد: انجمن شرکت رفته فراجناحی و گرایش خاصی ندارد و هدف آن تبدیل نگاه عادت مندانه به نگاه هوشمندانه به نظام بانکی و بانکداری است.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم در ادامه نشست اظهارداشت: حضور صاحبنظران و متفکران در انجمن می‌تواند کمک بیسار خوبی باشد اما هسته اصلی انجمن را باید مدیران بانک‌ها و اشخاصی تشکیل دهند که در گذشته بانکداری کرده‌اند.

وی افزود: بانکداری در ایران با 10 چالش جدی از جمله بالا بودن سود بانکی، افزایش معوقات بانکی، پایین بودن نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها، صوری عمل کردن بانک‌ها در اجرای عقود و تعداد شعب مواجهه است که انجمن باید برای مقابله با این چالش‌ها برنامه ریزی و در راستای رفع آن‌ها پیگیری کند.

عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست ادامه داد: بسیاری از نقطه نظرات مفید در چرخه‌های سیستم بانکی از بین می‌رود که با توجه به این‌که در ساختار انجمن بیشتر علاقه‌مندی حاکم است و وظیفه می‌توان این نقطه نظرات را از این طریق پیگیری کرد.

وی افزود: در حال حاضر کشور در انبوهی از قوانین غرق شده که برخی از این قوانین نفعی برای کشور ندارد و انجمن می‌توانند با ارتباط بین نظام بانکی و مجلس در راستای اصلاح این قوانین بکوشد.

وی با اشاره به موانع اصلاح معضلات سیستم بانکی گفت: کوتاه بودن عمر مدیریت‌ها٬ وجود انبوه قوانین و مقررات و نظام‌های موجود، از جمله مسائلی است که ریسک‌پذیری را در این حوزه زیاد می‌کند و انجمن با توجه به این‌که تابع این نظام‌ها نیست، در نتیجه بهتر می‌توانند در راه اصلاح گام بردارد.

پورزرندی، مدیرعامل بانک شهر نیز گفت: شرایط بانکداری در ایران بسیار مشکل شده که علت آن تحریم‌های طولانی بر ضد نظام بانکی است. وی افزود: نهادی در مجلس و دولت نداریم که از نظام بانکی و به‌ویژه بانک‌های خصوصی دفاع کنند و قوانین در حوزه بانکی مشکلات زیادی دارد که باعث به‌وجود آمدن تخلف‌هایی شده است.

بهروز نعمتی؛ نماینده مجلس نیز در ادامه نشست اظهار داشت: در حال حاضر تولیدکنندگان از بانک‌ها گله‌مندند و سیاست‌گذاران نیز از نظام بانکی انتقاد می‌کنند؛ از سوی دیگر، بانک مرکزی و بانک‌ها گلایه دارند که دولت برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند و توانمندی لازم را از آن‌ها سلب کرده است.

وی افزود: در چنین شرایطی، NGO ها هستند که می‌توانند مشکلات را حل کنند و به این سردرگمی پایان دهند. نعمتی ادامه داد: سود بانکی در دنیا 2 تا 5 درصد است و ما با سود فعلی در نظام بانکی نمی‌توانیم به این شرایط ادامه دهیم و باید به سمت و سوی اصلاح آن حرکت کنیم.

نعمتی خاطرنشان کرد: برای اصلاح، چاره‌ای جز اقتصاد مقاومتی نداریم که طی 10 سال گذشته مقام معظم رهبری همیشه بر مسائل اقتصادی تاکید داشته‌اند؛ اما کار مهمی در این زمینه انجام نشده است.

وی تاکید کرد: مهمترین هدفی که باید آن را پیگیری کند، خصوصی‌سازی بانک‌هاست؛ چرا که در حال حاضر هیچ یک از بانک‌ها به معنای واقعی خصوصی نیست و باید بخش خصوصی واقعی در نظام بانکی حاکم شود.

زارع، نماینده مجلس در ادامه نشست اظهار داشت: پنج سال است که منتظر دولت هستیم تا لایحه بانکداری را به مجلس ارائه دهد؛ اما هنوز این اتفاق نیفتاده و یکی از دلایلی است که امروز بانک مرکزی با چالش بازارهای پولی غیر متشکل روبرو شده است.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌های نظام بانکی، بانکداری بین‌المللی است. چه کسی ساخت‌های آن فراهم است، اما باید در این زمینه به الزامات آن نیز پایبند باشیم. زارعی تصریح کرد: یکی از اهداف انجمن باید ارائه راهکارهای کاهش نرخ سود تسهیلات باشد.

وی افزود: در مجلس گذشته، طرح بانکداری را با 300 ماده تدوین کردیم و در این مجلس نیز کمیسیون اقتصادی تک‌تک این مواد را در دست بررسی دارد٬ این موضوع نشان می‌دهد که مجلس علاقه‌مند است؛ اما بانک‌ها تعامل زیادی با مجلس ندارند.

زارع خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین مشکلات بانک‌ها، بدهی دولت است که باید تعیین تکلیف شود و در بودجه سال 96، افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار قرار گرفت که قطعاً در بودجه 97 نیز مد نظر قرار می‌گیرد.

برومندی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه نشست گفت: یکی از مهم‌ترین تهدیدهای کشور، در حوزه اقتصادی است که مهم‌ترین بخش اقتصاد را نیز بانک‌ها تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این‌که افزایش نرخ سود بانکی از معضلات جدی کشور است گفت: در جلساتی که کمیسیون امنیت ملی برای بررسی مشکل موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز تشکیل داد، متوجه شدیم که تعدادی از بانک‌ها و حتی دستگاه‌های دولتی، پول خود را در این موسسات برای کسب سود بیشتر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی تأکید کرد: ساماندهی وضعیت بانک‌ها در حال حاضر از مهم‌ترین مسائل کشور است و باید با نگاه دانش‌محور مسائل را پیگیری کرد که انجمن به‌خوبی می‌تواند این‌کار را انجام دهد و مجلس نیز آمادگی دارد با شفاف‌سازی و اصلاح قوانین در این راستا کمک کند.

عبدالمهدی ارجمندنژاد، مدیر کل مقررات مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: انجمن به‌‌خوبی می‌تواند خلأ بین دولت، بانک‌ها و سایر نهادها را پر کرده و به‌ویژه در زمینه تولید دانش و انتقال تجربیات، نقش ویژه‌ای را ایفا کند.

وی ادامه داد: انجمن‌های بسیاری در این کشور داشته‌ایم که رو به افول رفته‌اند و نتوانسته‌اند جای خود را باز کنند؛ امیدواریم این انجمن به سرنوشت آن‌ها دچار نشود. وی خاطرنشان کرد: همه مشکلات نظام بانکی به بانک‌ها و مدیران آن‌ها برنمی‌گردد، بلکه برخی از مشکلات به‌دلیل قوانین است که از سایر ارکان به آن‌ها تحمیل می‌شود.

منبع: افکار
کد مطلب: 76349
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود