يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰
مگر به‌خاطر اتفاقات شب بازی با کره تعلیق شدیم؟

همه‌چیز درباره توضیح خواستن فیفا از فدراسیون فوتبال ایران/ تعلیق آخرین راه است، نه اولین راه

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱
فیفا بابت موضوع حاج‌صفی و شجاعی از فدراسیون فوتبال ایران توضیح خواسته، اما این اتفاق به معنای تعلیق نیست و نباید این‌گونه تفسیر شود که فدراسیون جهانی در گام اول، فوتبال ایران را تعلیق می‌کند.
همه‌چیز درباره توضیح خواستن فیفا از فدراسیون فوتبال ایران/ تعلیق آخرین راه است، نه اولین راه
به گزارش خدمت؛ مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در اقدامی عجیب و دور از انتظار، با پیراهن تیم پانیونیوس یونان، برابر تیمی از رژیم اشغالگر قدس به میدان رفتند؛ آن‌هم در شرایطی که ورزشکاران ایرانی در موقعیت‌هایی حساس‌تر از این و در المپیک و مسابقات جهانی، قید مدال‌ طلا را زدند و از رویارویی با ورزشکاران این رژیم خودداری کردند.

در این‌باره که شجاعی و حاج‌صفی نباید در این بازی به میدان می‌رفتند، تردیدی نیست و این‌که برخی می‌گویند این دو در پیراهنی غیر از پیراهن ملی ایران به زمین رفته‌اند هم قابل قبول نیست؛ چرا که این با نام ایران و به‌عنوان یک ایرانی در این بازی حاضر شدند. در واقع بازی نکردن با نمایندگان رژیم اشغالگر قدس تحت هر شرایطی باید رعایت شود و ارتباطی به این‌که بازی ملی باشد یا باشگاهی ندارد. نکته دیگر این‌که همان‌گونه که پیش از این به آن اشاره کرده بودیم، این دو می‌توانستند بندی در قراردادشان بگنجانند که در صورت رویارویی با نمایندگان رژیم صهیونیستی، بازی نکنند و یا این‌که به گونه‌ای با مسئولان باشگاه در این‌باره تعامل کنند؛ همان‌گونه که سال گذشته، علیرضا جهانبخش برابر تیمی از این رژیم به میدان نرفت و همانطور که وحید هاشمیان در بایرن‌مونیخ از بازی با نماینده رژیم صهیونیستی خودداری کرده بود.

پس از این اتفاق‌ها و بعد از اظهار نظر محمدرضا داورزنی، صحبت‌هایی مبنی بر احتمال تعلیق فوتبال ایران و حتی حذف از جام جهانی 2018 مطرح شد. داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، در اظهارنظری قابل تأمل، به صراحت گفت که شجاعی و حاج‌صفی از حضور در تیم ملی ایران محروم شده‌اند؛ اظهارنظری که بازتاب زیادی در رسانه‌های دنیا داشت. در واقع داورزنی نباید این‌گونه صحبت می‌کرد و حرف‌های این‌چنینی بزند که به‌جز این‌که روی دست نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه بگذارد، چیز دیگری در پی ندارد.

بعد از این ماجرا، بار دیگر بحث تعلیق فوتبال ایران مطرح شد؛ اما باید به این‌که نکته توجه کرد که بحث تعلیق یک ورزش اصولاً آخرین موردى است که سازمان‌هاى بین‌المللى به آن مى‌پردارند، نه اولین؛ پس در حال حاضر این موضوع چندان مطرح نیست. به‌عنوان نمونه، می‌توان بازی ایران و کره جنوبی در شب عاشورا را مثال زد. عده‌ای که اعتقاد دارند فیفا در اولین گام(و نه آخرین مرحله) فوتبال ایران را تعلیق می‌کند، به این نکته توجه داشته باشند که در شب دیدار ایران و کره، مراسم مذهبی برگزار شد و در ورزشگاه هم پرچم و شعارهای مذهبی نصب و سر داده شد. آیا فیفا در آن مقطع فوتبال ایران را تعلیق کرد؟ این را از آن جهت می‌گوییم که اگر قرار بر محرومیت و تعلیق به‌دلیل مسائل مذهبی بود، باید در آن مقطع هم چنین چیزی مطرح می‌شد؛ اما همان‌طور که اشاره شد، تعلیق آخرین راه است و فدراسیون‌های جهانی پس از به بن‌بست رسیدن در تمام موارد، سراغ تعلیق می‌روند.

نکته دیگر این‌که بحث عدم بازی کردن ورزشکاران برابر نمایندگان رژیم اشغالگر قدس، جزو تصمیماتی است که سال‌هاست اجرا می‌شود و این حق هر کشوری است که در خصوص موارد داخلى خودش تصمیم‌گیرى کند و سازمان‌هاى بین‌المللى به این موضوع احترام مى‌گذارند و برای آن‌ها حساسیتی ندارد؛ مگر این‌که این تحریکات از سوى داخل کشور پر رنگ جلوه داده شود.

طبق آنچه امروز خبرگزاری رویترز اعلام کرده، فیفا بابت این موضوع از فدراسیون فوتبال ایران توضیح خواسته است. در واقع نه بحثی درباره تعلیق مطرح شده و نه تهدیدی در کار بوده است. طبیعی است که فیفا از فدراسیون فوتبال ایران توضیح بخواهد و فدراسیون ایران هم می‌تواند با ارائه توضیحاتی این موضوع را خاتمه ببخشد. در واقع این‌کار دشواری نیست و فدراسیون می‌تواند با توضیحاتی این قضیه را جمع کند؛ به‌ویژه این‌که مسئولان نهادهای بین‌المللی، از جمله فیفا به قوانین داخلی کشورها احترام می‌گذارند.

در این میان، صحبت کردن بر مشکلات اضافه می‌کند؛ اما سکوتِ بدون تدبیر هم همان اندازه می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر چه شتاب‌زدگى وزارت ورزش جاى دفاع ندارد؛ اما به‌نظر می‌رسد تسامح و سکوت فدراسیون فوتبال، موجب ورود آن‌ها شده، همان اتفاقی که در گذشته هم رخ داد و وقتی شجاعی پس از مصاحبه با فردی در رسانه‌های معاند فعالیت می‌کند، به کمیته اخلاق احضار شد؛ اما در عمل برخوردی صورت نگرفت و اصلا اعلام نشد شجاعی در کمیته اخلاق حضور یافته است. به‌نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال از نقش کلیدى‌اش غافل شده و خواسته یا ناخواسته، موجب این مشکل شده است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 76332
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود