يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر ثبت اسناد

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۸
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره اختلاف پلیس و ثبت بر سر سند خودرو اظهار کرد: در حال حاضر در دفاتر، سند نقل و انتقالات ثبت می‌شود و بخشنامه رییس قوه قضاییه فصل الخطاب است.
نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر ثبت اسناد
به گزارش خدمت؛ دشتی اردکانی -رئیس کانون سردفتران و دفتریاران- در نشست خبری صبح روز شنبه با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در سال گذشته، ۱۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۵۱سند در کشور ثبت شده است و بیشترین آمار متعلق به استان تهران است که ۳ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۴۸ مورد بیشترین آمار ثبت بوده است.

به گفته رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران، استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و فارس، در مراتب بعدی قرار دارند و همچنین استان ایلام با 59 هزار مورد، کمترین آمار را داشته است.

وی اضافه کرد: در 4 ماهه سال جاری،۳ میلیون و 745 هزار و 645 مورد سند در کل کشور ثبت شده است که بیشترین آمار مربوط به تهران، با آمار یک میلیون و 37 هزار و 86 مورد و ایلام با 18 هزار و 123 مورد، کمترین بوده است.

دشتی اردکانی ادامه داد: در سال ۹۵، 102 میلیارد و 678 میلیون تومان دفاتر اسناد رسمی حق ثبت را وصول و به حساب خزانه واریز کرده‌اند.

دشتی اردکانی درباره آزمون کانون گفت: برگزاری آزمون بر عهده سازمان ثبت است؛ اما تا جایی‌که اطلاع دارم، امسال آزمون کانون برگزار نمی‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر افرایش 10 درصدی نرخ حق التحریر و ابطال این موضوع از سوی دیوان عدالت اداری بیان کرد: طبق قانون نرخ حق التحریر هر چهار سال یک‌بار مورد بازنگری قرار می‌گیرد که با توجه به تورم در کشور و اضافه شدن دستمزد، باید این قانون مورد بازنگری قرار بگیرد؛ در بخشنامه سال 92 آمده بود هر ساله 10 درصد اضافه شود. سال گذشته انجام شد، اما امسال هیات عمومی رای داد که نباید انجام نشود و ما هم اضافه نکردیم تا رعایت حال مردم شود و تعرفه طبق سال 94 انجام می‌شود. اگر مردم این موضوع را مشاهده کردند، می‌توانند به بازرسی کانون شکایت کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره اختلاف پلیس و ثبت بر سر سند خودرو اظهار کرد: در حال حاضر در دفاتر، سند نقل و انتقالات ثبت می‌شود و بخشنامه رییس قوه قضاییه فصل الخطاب است. نباید مردم را سردرگم کنیم. طبق روال، تعویض پلاک توسط پلیس و نقل و انتقال مالکیت توسط دفاتر ثبت اسناد انجام می‌شود.

دشتی اردکانی، درباره اختلاف حقوقی با بنگاه‌های معاملات املاک نیز گفت: سند رسمی مزایایی دارد که هیچ سند دیگری ندارد. بنگاه‌ها باید طرفین را پیدا کنند و برای تنظیم سند به دفاتر هدایت کنند. در قانون، پیش‌فروش ساختمان هم پیش‌بینی شده که سند پیش‌فروش باید در دفاتر تنظیم شود.

به گفته وی، در سال گذشته، ۳۲۹ مورد و در چهارماهه نخست امسال، ۱۲۵ مورد سند پیش‌فروش در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است.

منبع: پارس
کد مطلب: 76315
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود