يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

چگونه به مراتب یقین دست یابیم؟

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
یقین، سه مرتبه دارد؛ علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین است.
چگونه به مراتب یقین دست یابیم؟
به گزارش خدمت؛ آیت الله محمد علی ناصری، پیش از ظهر امروز، پیرامون مراتب یقین اظهار کرد: یقین، سه مرتبه دارد؛ علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین است. مثلاً کسانی که تا به حال مکه نرفته‌اند و در عین حال، یقین دارند که مکه هست، یک مرتبه از یقین را دارند که به آن علم الیقین می‌گویند.

استاد اخلاق حوزه تصریح کرد: مرتبه دیگر یقین، این است که به مکه می‌رود و از دور می‌بیند.، این را عین الیقین می‌گویند که می‌بیند؛ مرتبه بعد، این است که می‌رود در خود مکه و از نزدیک، آن را می‌بیند که این را حق الیقین می‌گویند؛ پس سه مرتبه یقین داریم.

وی توضیح داد: مثال دیگر برای مراتب یقین، این‌که یک کسی می‌شنود آتشی هست و به‌وسیله‌ این شنیده، به وجود آن یقین می‌کند، این، علم الیقین است؛ همان شخص، اگر از دور، دود و آثار آتش را دید، این می‌شود عین الیقین؛ اما گاهی می‌رود در آتش و می‌سوزد؛ این می‌شود حق الیقین؛ همه این‌ها علم است؛ لکن این کجا و آن کجا؟!

آیت الله ناصری عنوان کرد: یقین متقین و شیعیان امیرالمؤمنین علیه السلام به آخرت، عین الیقین و حق الیقین است؛ اطمینان دارند که شکی در آخرت آن نیست و برای آن روز خود، زحمت می‌کشند.

وی ابراز کرد: برادرها! بهشتی هست، جهنمی هم هست و هر کسی بهشت و جهنم خود را خودش درست می‌کند؛ بهشت، زمین ساده‌ای است که خودت آن را آباد می‌کنی و جهنم هم زمین ساده‌ای است که آتش و مار و عقرب آن را خودت می‌فرستی؛ عذاب‌ها عمل خود فرد است؛ مگر در آیه شریفه نیست که می‌فرماید: «وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ»؛(بقره:110.)

استاد حوزه خاطرنشان کرد: هر کار خیرى را که براى خود از پیش می‌فرستید، آن را نزد خدا[در سراى دیگر] خواهید یافت؛ خداوند به اعمال شما بینا است، خداوند، عادل است، هر چه را می‌فرستی، خدا اثر همان را به تو بازمی‌گرداند.

منبع: افکار
کد مطلب: 76299
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود