يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

تاثیر فاحش سیگار و الکل بر بروز سرطان سر و گردن

جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶
شایع‌ترین سرطان‌های سر و گردن، سرطان حنجره، تیروئید، سرطان نازوفارنکس و فضای خلف حلق و بینی بوده و نوع سلول‌های سرطان معمولا سنگفرشی مطبق است و این نوع سرطان‌ها می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی به‌وجود آید.
تاثیر فاحش سیگار و الکل بر بروز سرطان سر و گردن
به گزارش خدمت؛ یک متخصص پرتودرمانی و انکولوژی، با اشاره به این‌که سیگار و الکل تأثیر بسیار زیادی در بروز سرطان‌های محدوده سر و گردن دارد، گفت: سرطان اگر به موقع تشخیص داده شود، تا 90 درصد قابل درمان است.

دکتر رضا خدابخشی در ارتباط با برگزاری کارگاه کانتورینگ سر و گردن، اظهار داشت: جدیدترین دستاوردهای علمی و درمانی در حوزه پرتو-درمانی در این کارگاه ارئه می‌شود و نحوه تعیین تومور و نقاطی که تومور نفوذ کرده بر روی نرم افزاری طراحی و نحوه درمان بر روی سی‌تی‌اسکن 3 بعدی سازی شده و با روش شبیه‌سازی میزان اشعه‌ای که باید به بافت برسد، مشخص می‌شود.

وی افزود: پرتو-درمانی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که رایج‌ترین آن، درمان سه بعدی هدفمند است. درمان دیگر، پرتو-درمانی با شدت تعدیل یافته بوده و به‌دلیل این‌که زمان‌بر است و با اتلاف وقت مواجه می‌شویم، اصولا چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

مسئول بخش پرتو-درمانی بیمارستان بوعلی تهران گفت: هزینه پرتو-درمانی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی و نیمه‌دولتی بسیار اندک بوده، ولی در بخش خصوصی ممکن است گزاف باشد که بیماران دارای بیمه تکمیلی می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را با آن جبران کنند.

خدابخشی عنوان کرد: شایع‌ترین سرطان‌های سر و گردن، سرطان حنجره، تیروئید، سرطان نازوفارنکس و فضای خلف حلق و بینی بوده و نوع سلول‌های سرطان معمولا سنگفرشی مطبق است.

مسئول کارگاه کانتورینگ سر و گردن ادامه داد: در این سرطان‌ها، معمولا پرتو-درمانی همزمان با شیمی درمانی پاسخ معادل جراحی می‌دهد و در صورتی که سرطان به موقع تشخیص داده شود، تا 90 درصد قابل درمان است.

خدابخشی تصریح کرد: زمانی که سرطان، غدد لنفاوی را درگیر کند، درمان پیچیده شده و با یک سرطان که اکنون وضعیت پیشرونده داشته، درمان سخت‌تری خواهیم داشت؛ لذا تشخیص و درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص پرتو-درمانی و انکولوژی تصریح کرد: سیگار و الکل تأثیر بسیار زیادی در بروز سرطان‌های محدوده سر و گردن داشته و افرادی که در معرض مواد شیمیایی باشند، همچون کسانی که در کارخانجات مواد شیمیایی هستند، بیشتر ممکن است درگیر این سرطان شوند.

وی گفت: البته آلودگی هوا نیز در بروز این بیماری می‌تواند نقش ایفا کند و این مسأله در میان افرادی که استعمال دخانیات و مصرف الکل دارند، بیشتر است.

خدابخشی با اشاره به این‌که عفونت‌های ویروسی می‌تواند در شیوع این بیماری‌ها تاثیر داشته باشند، خاطر نشان کرد: استفاده از مواد لبنی، میوه، سبزیجات تازه، ورزش و تناسب اندام، همچنین پرهیز از استعمال سیگار در پیشگیری و کاهش موارد سرطان‌های سر و گردن بسیار تأثیر گذار است.

منبع: پارس
کد مطلب: 76247
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود