چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 25 Apr 2018
۰

واکنش نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی به اظهارات رئیس کل بیمه مرکزی

جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۴
علی حیدری، با بیان این‌که فعالیت بیمه‌های تجاری و بیمه‌های اجتماعی دارای تفاوت‌های ماهیتی هستند، اظهار داشت: علاوه بر احکام مطرح قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ که بیمه‌های مکمل بازنشستگی را ذیل نظام مزبور و تحت نظارت عالیه و راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌داند، اخیرا در ماده ۳ قانون احکام دائمی نیز براین موضوع مجددا تصریح و تاکید شده است.
واکنش نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی به اظهارات رئیس کل بیمه مرکزی
به گزارش خدمت؛ نائب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به سخنان رئیس کل بیمه مرکزی، گفت: رئیس کل محترم بیمه مرکزی از بررسی موضوع نظارت بر صندوق‌های بازنشستگی در مجمع اخیر بیمه مرکزی خبر دادند که این امر در تعارض آشکار با قوانین متعدد مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است.

علی حیدری با بیان این‌که فعالیت بیمه‌های تجاری و بیم‌های اجتماعی دارای تفاوت‌های ماهیتی هستند، اظهار داشت: علاوه بر احکام مطرح قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ که بیمه های مکمل بازنشستگی را ذیل نظام مزبور و تحت نظارت عالیه و راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌داند، اخیرا در ماده ۳ قانون احکام دائمی نیز براین موضوع مجددا تصریح و تاکید شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس، در ماده ۳ قانون مذکور آمده است "به‌منظور فراهم نمودن شرایط رقابتی و افزایش کارآمدی بیمه‌های بازنشستگی و جلوگیری از ایجاد هر گونه انحصار یا امتیاز ویژه برای صندوق‌های بازنشستگی، اعم از خصوصی، تعاونی یا دولتی اجازه داده می‌شود، صندوق‌های بازنشستگی غیر دولتی با تضمین پوشش تعهدات آتی بیمه‌شدگان بازنشسته بر اساس آیین‌نامه‌ای که به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، ایجاد گردد".

حیدری افزود: در تبصره این قانون نیز تصریح شده است "فعالیت این‌گونه صندوق‌ها در لایه بیمه‌های مکمل و در قالب نظام تأمین اجتماعی چند لایه است".

وی همچنین افزود: در ماده ۵ همین قانون نیز به سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر اجتماعی اجازه داده شده است تا بیمه‌های سطح مازاد و مکمل بازنشستگی را در قالب حساب‌های انفرادی(DC) برای افراد تحت پوشش خود فراهم سازند("ماده ۵- به‌منظور برقراری بیمه تکمیلی بازنشستگی، صندوق‌های بیمه اجتماعی مجازند نسبت به افتتاح حساب‌های انفرادی شخصی جهت بیمه‌شدگان با مشارکت فرد بیمه‌شده اقدام نمایند.").

نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی یاد آور شد: به موجب بند الف ماده ۵۷ قانون یاد شده و به‌ویژه ماده ۸۱ قانون برنامه ششم توسعه، فعالیت بیمه‌های مازاد و مکمل بازنشستگی در چارچوب نظام چند لایه تامین اجتماعی میسر خواهد بود که تحت راهبری خدمات تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ فلذا حتی اگر شرکت‌های بیمه تجاری بخواهند به این عرصه ورود کنند، باید تحت رگولاتوری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند.

حیدری تصریح کرد: رگولاتوری و تنظیم‌گری مقررات در حوزه بیمه‌های اجتماعی که مبتنی بر چند جانبه‌گرایی و به‌ویژه سه‌جانبه‌گرایی(کارگر، دولت و کارفرما) هستند، کاملا متفاوت با بحث بیمه‌های تجاری و انتفاعی است.

وی افزود: وضعیت رگولاتوری بیمه‌های تجاری در گذشته و در حال حاضر خیلی بهتر از وضیت رگولاتوری بیمه‌های بازنشستگی نیست و پرونده اختلاس بیمه و پرونده بیمه توسعه و حال و روز صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه تجاری، گواه این مدعاست.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، حیدری با انتقاد از طرح این‌گونه مباحث از سوی رئیس کل بیمه مرکزی گفت: متاسفانه سال‌هاست بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری که ماهیتا جزو صنعت بیمه‌های تجاری محسوب می‌شود، به اسم بیمه‌های بازنشستگی تبلیغ می‌شوند و آن‌ها را به‌جای بیمه‌های اجتماعی سطح پایه جا می‌زنند و هیچ نظارتی در این زمینه از طرف متولی نظارت و راهبری بیمه‌های تجاری اعمال نمی‌شود.

وی اظهار داشت: البته وقتی متولیان امور به‌جای این‌که به ILO و ISSA مراجعه کنند، بیشتر به بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، OECD و مکنزی اندکامپاند و... مراجعه کنند، نتیجه‌ای بهتر از موضع‌گیری امروز رئیس کل بیمه مرکزی حادث نخواهد شد.

منبع: افکار
کد مطلب: 76242
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟
تنها یک ضربه به سر، خطر پارکینسون را افزایش می‌دهد
پشت پرده کودکی لاکچری‌باز‌ها