يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

دست برداشتن از میانجی‌گری و ملحق شدن به محور سعودی، خواسته عربستان از کویت

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۹
مقاله تند یک نویسنده سعودی در مورد کویت، از تنش روابط دو طرف حکایت دارد؛ تا جایی که کویت به جای میانجی‌گری، خود اکنون برای بهبود روابط با عربستان، به میانجی نیاز دارد.
دست برداشتن از میانجی‌گری و ملحق شدن به محور سعودی، خواسته عربستان از کویت
به گزارش خدمت؛ عبدالباری عطوان، سردبیر این روزنامه رای الیوم، با اشاره به انتشار مقاله تند یک نویسنده سعودی در روزنامه الشرق الاوسط و یادآوری کمک‌های سعودی به کویت و قدرنشناسی کویت، نوشت: این مقاله از تنش روابط دو طرف حکایت داشته و نشان می‌دهد کویت اکنون برای بهبود روابط با عربستان، خود به میانجی نیاز دارد.

به عقیده عطوان، تجارب کشورهای عربی نشان داده است، این‌که میانجی‌ها به‌دنبال راه حلی برای بحران‌ها هستند، یعنی بحران به مرحله وخیمی رسیده است و باید فورا برای جلوگیری از انفجار وضعیت کاری انجام داد؛ اما معلوم نیست آیا این اصل در مورد تلاش‌های میانجی‌گرانه کویت در بحران محور سعودی با قطر نیز مطابقت دارد یا خیر؟

تلاش‌های میانجی‌گری کویت در چند روز گذشته، نمود یافته و شامل سفر شیخ صباح الخالد الاحمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کویت به چند کشور از جمله عمان بود آن هم پس از اینکه میانجی‌گری این کشور برای سه هفته متوقف مانده بود.

جلوگیری از رویارویی نظامی بین محور سعودی و قطر
منابع کویتی تاکید کردند، شیخ صباح الاحمد امیر کویت در ساعت‌های نخست بروز بحران بین محور سعودی با قطر با سفر به ریاض، ابوظبی و دوحه توانست مانع از وقوع رویارویی نظامی بین دو طرف بحران شود.

نکته قابل توجه این‌که سفر اخیر هیئت کویتی به ریاست معاون نخست وزیر و با مشارکت شیخ محمد عبدالله المبارک الصباح همزمان با سفر هیئت آمریکایی به منطقه به ریاست انتونی زینی معاون وزیر خارجه صورت گرفته است که هدف از آن حمایت از میانجی‌گری های کویت و تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران موجود است.

این تکاپوی کویتی و آمریکایی نشان می دهد دو طرف به خطر تصمیمات حاصل از نشست چندی پیش وزیران خارجه محور سعودی در منامه پی بردند از همین رو در صدد مهار آن برآمده‌اند.

فشار عربستان بر کویت برای ملحق شدن به محور سعودی
در این میان، دولت کویت با فشارهای فراوان عربستان روبرو است که تا متهم شدن به جانبداری از قطر و قدرنشناسی از عربستان و کمک‌های مالی و نیز نظامی در زمان حمله صدام به کویت، پیش رفته است.

پیام خشم سران سعودی در روزنامه الشرق الاوسط
در همین ارتباط، عبدالرحمن الراشد، با انتشار مقاله‌ای در روزنامه الشرق الاوسط که به سران سعودی بسیار نزدیک است، به همین اتهام‌ها اشاره کرد؛ تا جایی که می‌توان مقاله او را «پیام خشم» عربستان به خاندان حاکم کویت دانست که از راس خاندان حکومتی سعودی صادر شده است و به همین دلیل می‌توان متوجه شد که چرا کویت از توزیع این روزنامه در خاک خود جلوگیری کرد.

اشاره نویسنده سعودی به قدرنشناسی کویت در برابر عربستان
الراشد در مقاله خود تلاش کرد به رهبران کویت یادآوری کند که قطر تنها کشوری بود که در نشست سران عرب در دسامبر 1990 تلاش کرد از صدور تصمیم شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر جنگ نظامی برای آزادی کویت جلوگیری کند و با این‌کار در صدد مانع‌تراشی در آزادی کویت برآمد؛ تا جایی که شیخ حمد بن خلیفه، ولیعهد وقت قطر در آن زمان اصرار داشت که کویت آزاد نخواهد شد، مگر این‌که بحرین مجبور شود از حق مالکیت بر جزایر مورد اختلاف با قطر کوتاه بیاید.

این خواسته ولیعهد قطر در آن زمان موجب خشم پنح عضو دیگر شورای همکاری خیلج فارس شد؛ تا جایی که او را به دست برداشتن از این مواضع مجبور کردند.

چراغ سبز سران سعودی به نویسنده مقاله الشرق الاوسط علیه کویت
اکنون به نظر نمی‌رسد الراشد بدون چراغ سبز مسئولان بلندپایه سعودی توانسته باشد چنین مقاله تندی را منتشر کند و در آن از مواضع یک کشور عرب خلیج فارس انتقاد کرده و بحران موجود با قطر را با اشغال کویت در زمان صدام تشبیه کند؛ زیرا نویسندگان در عربستان برای نوشتن و کار مطبوعاتی چندان آزاد نیستند.

مخالفت عربستان با میانجیگری کویت
وقتی الراشد در مقاله خود یادآور می‌شود که «برادران کویتی باید به یاد داشته باشند که چهار کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین بودند که زمانی که صدام به خاک کویت حمله کرد، به کمک آن شتافتند و اکنون کویت باید در کنار آنان باشد»، به این معنی است که روابط کویت و عربستان متشنج یا رو به تنش است و عربستان نمی‌خواهد کویت در بحران با قطر میانجیگری کند؛ بلکه آن را به‌عنوان عضو پنجم محور دشمنی با قطر می‌خواهد و این کویت است که باید انتخاب کند.

فضای پر تنش روابط کویت و عربستان
در پرتو این فضای متشنج بین کویت و عربستان، به‌نظر نمی‌رسد ازسرگیری میانجیگری کویت بیش از گذشته شانس موفقیت داشته باشد؛ بلکه عجیب نیست که شیخ صباح الاحمد در سفر اخیر خود حامل عذرخواهی از میانجیگری در شرایط کنونی باشد.

اکنون میانجی کویتی، خود نیازمند واسطه‌ای است که روابطش را با مهم‌ترین محور بحران یا همان عربستان بهبود بخشد و این همان معضل بزرگ است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 76213
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه