يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

با مرگبارترین موجود روی زمین آشنا شوید!

چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
پشه‌ها حشراتی هستند که در سراسر جهان منفور به‌شمار آمده و کسی جز آزار و اذیت، چیزی از آن‌ها ندیده است.
با مرگبارترین موجود روی زمین آشنا شوید!
به گزارش خدمت؛ این حشرات مزاحم که همراه خود، بیماری‌های زیادی را منتقل می‌کنند، از طریق خوردن خون هر موجودی، از جمله انسان زندگی می‌کنند؛ اما اگر از دیدگاه این حشره اسرارآمیز نگاه کنیم، می‌فهمیم که این حشره نیز موجود جالبی است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد این حشره خونخوار آشنا کنیم.

پشه‌ها مرگبارترین موجودات روی زمین هستند
پشه‌ها بیشتر از هر موجود دیگری بر روی این کره خاکی باعث مرگ انسان می‌شوند. این حشرات می‌توانند ناقل بیماری‌های مرگباری مانند مالاریا، تب دانگ، تب زرد و آنسفالیت باشند. همچنین پشه‌ها ناقل یک انگل به نام کرم قلب هستند که برای سگ‌ها بسیار خطرناک و کشنده است.

تنها، پشه‌های ماده انسان‌ها و حیوانات را نیش می‌زنند و پشه‌های نر فقط از عصاره گل‌ها تغذیه می‌کنند.

پشه ها هنگام خوردن خون شما، هیچ منفعت شخصی‌ای از این‌کار نمی‌برند. پشه‌های ماده برای تخم‌هایشان نیاز به پروتئین دارند و برای این‌که بتوانند تخم بگذارند، باید خون بخورند. از آن‌جایی که پشه‌های نر وظیفه تخم‌گذاری را بر عهده ندارند، در نتیجه از انسان دوری کرده و از عصاره گل‌ها تغذیه می‌کنند. جالب این‌که پشه‌های ماده نیز هنگامی که قصد تخم‌گذاری نداشته باشند، به سراغ گل‌ها و عصاره آن‌ها می‌روند.

برخی از پشه‌ها به‌طور کلی از نیش زدن انسان دوری می‌کنند
همه گونه‌های پشه‌ها از خون بدن انسان تغذیه نمی‌کنند. برخی از پشه‌ها تنها از جانوران دیگر تغذیه می‌کنند و هیچ کاری به انسان‌ها ندارند. برای نمونه، یک نوع پشه با نام علمی «Culiseta melanura»، تقریباً به‌طور انحصاری، فقط پرندگان را نیش می‌زند و به‌ندرت پیش می‌آید که به قصد نیش زدن، به انسان نزدیک شود.

پشه‌ها بالداران بسیار کندی هستند
متوسط سرعت پرواز پشه‌ها، ۱ تا ۱٫۵ مایل در ساعت است. شاید این سرعت از نظر شما زیاد باشد؛ اما آن‌ها با رکورد دیگر حشرات در این زمینه، فاصله بسیاری دارند و در واقع می‌توان ادعا کرد که اگر بین گونه‌های مختلف حشرات، مسابقه سرعت برگزار می‌شد، پشه‌ها در رتبه آخر قرار می‌گرفتند.

بال پشه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه می‌زند
شاید همین موضوع توضیحی برای صدای ناخوشایندی است که با نزدیک شدن پشه‌ها به گوشمان می‌رسد. سرعت به‌هم خوردن بال‌های پشه بسیار سریع است.

پشه نمکزار ممکن است در فاصله‌ای ۱۰۰ مایلی از محلی که از تخم بیرون آمده زندگی کند
بسیاری از پشه‌ها، در زمین‌های نمناک حاوی تخم پشه متولد می‌شوند و در همان محل به زندگی ادامه می‌دهند؛ اما برخی دیگر، مانند پشه نمکزار، مسافت‌های طولانی را پرواز کرده تا مکان مناسبی را برای زندگی پیدا کنند که عصاره گل و خون فراوانی در اختیارشان باشد.

تمامی پشه‌ها برای تولید مثل، به آب نیاز دارند
تنها مقداری آب با عمق چند سانتیمتر کافی است که پشه ماده بتواند تخم‌های خود را در آن رها کند و بدین ترتیب لاروهای پشه در کوچک‌ترین گودال‌های آب بزرگ می‌شوند. برخی از گونه‌های پشه‌ها می‌توانند در گودال‌های آبی که در نتیجه بارش باران به‌وجود آمده و پس از چند روز از بین می‌روند نیز تخم‌ریزی کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهید که پشه‌ها را از خانه خود دور نگه دارید، باید کوچکترین گودال‌های آب را در اطراف خانه خود خالی کنید.

یک پشه بالغ می‌تواند ۵ تا ۶ ماه زنده بماند
البته پشه‌های بسیار کمی می‌توانند این مدت زنده بمانند؛ زیرا دشمنان زیادی دارند؛ اما در بهترین شرایط، یک پشه بالغ می‌تواند به اندازه حشرات دیگر زنده بماند.

پشه‌ها می‌توانند دی‌اکسید کربن را از فاصله ۲۳ متری حس کنند
دی اکسید کربنی که انسان‌ها و دیگر حیوانات تولید می‌کنند، یک سیگنال حیاتی برای پشه‌هاست و به آن‌ها می‌گوید که خون خوشمزه در همین اطراف است. در واقع آن‌ها حساسیت بالایی نسبت به دی‌اکسید کربن دارند. وقتی که پشه ماده دی‌اکسید کربن را در هوا حس کند، آن‌قدر در محدوده‌ای که بوی دی‌اکسید کربن را حس می‌کند عقب و جلو می‌رود تا قربانی خود را مکان‌یابی نماید.

منبع: برنا
کد مطلب: 76208
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه