اقدام غیرقانونی بانک مرکزی در اعطای مجوز مشروط به موسسه کاسپین

18 مرداد 1396 ساعت 9:27

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موسسه کاسپین با مجوز مشروط شروع به فعالیت کرده و بانک مرکزی صلاحیت اعطای چنین مجوزی را نداشته است.


به گزارش خدمت؛ سیدحسن حسینی شاهرودی، با بیان این‌که در حال حاضر 48 مورد مؤسسه و صندوق قرض‌الحسنه بدون مجوز فعالیت از بانک مرکزی در کشور وجود دارد که دارای گستردگی شعب در سراسر کشور هستند، گفت: تا کنون 10 مورد از این مؤسسات، با رقمی حدود 30 هزار میلیارد تومان سپرده در فرآیند تعیین تکلیف قرار گرفته‌اند، اما هنوز تعداد قابل توجهی از این موسسات تعیین تکلیف نشده‌اند.

به گفته این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی، بررسی گزارش‌های بانک مرکزی و اظهارات مدیران بانک مذکور در کمیسیون اقتصادی بیانگر این است که موسسه کاسپین، با «مجوز مشروط» تأسیس شده است. قطعاً وقوع چنین امری و صدور چنین مجوزهایی فاقد وجاهت قانونی بوده و بانک مرکزی صلاحیت اعطای چنین مجوزهایی را نداشته است.

وی افزود، بانک مرکزی صلاحیت‌های تخصصی مدیران موسسه کاسپین را به‌صورت دقیق بررسی نکرده و علاوه بر این، بانک مرکزی صرفا به اخذ تعهد نامه از مدیران موسسه کاسپین بسنده کرده که ضمانت اجرایی قوی به حساب نمی‌آید.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان این‌که مهمترین تخلفاتی که در روند انعقاد قراردادهای این مؤسسات با سپرده‌گذاران به چشم می‌خورد، عدم رعایت قوانین و مقررات است، گفت: طبق مستندات موجود در کمیسیون اقتصاد، در برخی قراردادها بین این مؤسسات و سپرده‌گذاران، هویت سپرده‌گذاران نامعلوم بوده و در پاره‌ای موارد نیز نسبت به جابه‌جایی اسامی سپرده‌گذاران در قراردادها بدون رعایت مقررات اقدام شده است.

منبع: تسنیم


کد مطلب: 76195

آدرس مطلب: http://www.khedmat.ir/news/76195/اقدام-غیرقانونی-بانک-مرکزی-اعطای-مجوز-مشروط-موسسه-کاسپین

خدمت
  http://www.khedmat.ir