يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

کشف چندین تن مواد شیمیایی داعش در موصل

دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵
فرمانده پلیس فدرال عراق، آخرین آمارها از عملیات جستجو و پاکسازی موصل از بقایا و عناصر گروهک تروریستی داعش را اعلام کرد.
کشف چندین تن مواد شیمیایی داعش در موصل
به گزارش خدمت؛ فرمانده پلیس فدرال عراق روز دوشنبه اعلام کرد: بر اساس آمارها درباره عملیات جستجو از هفتم جولای تا روز یک‌شنبه هفتم آگوست، بیش از ۴۷ تروریست در مناطق ساحل راست موصل در مرکز استان نینوا در شمال عراق بازداشت شده‌اند.

در این عملیات نیروهای پلیس فدرال بیش از ۱۰ تن ماده شیمیایی نیترات آمونیاک را که تروریست‌های داعش از آن در ساخت موشک، بمب‌های دست‌ساز و سایر مواد انفجاری استفاده می‌کردند، کشف و ضبط کردند. تروریست‌ها این سلاح‌ها را برای هدف قرار دادن غیر نظامیان و جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی در ساحل راست موصل به‌کار می‌بردند.

همچنین در بازرسی از خانه‌ها، ساختمان‌ها و مواضع محل استقرار عناصر داعش، دست‌کم ۱۸۴ کمربند انفجاری، چهار کارگاه ساخت تله‌های انفجاری، پنج بشکه حامل ماده C۴ -ماده‌ای با قدرت انفجار بالا- کشف شد.

کشف بیش از دو هزار گلوله خمپاره، پنج خمپاره‌انداز، ۷۰ اسلحه موشک‌انداز ،۱۲۵ موشک و ده سیستم ارتباطی از دیگر کشفیات نیروهای پلیس فدرال است.

جودت در بیانیه‌ای افزود: پلیس فدرال با ادامه پاکسازی بخش قدیمی موصل از بقایای داعش، بر کارگاه ساخت مواد انفجاری و توسعه موشک‌های گراد مسلط شد.

بر اساس این بیانیه، نیروهای عراقی همچنین، مقادیر زیادی فسفات و کلر رقیق شده که در ساخت بمب‌های شیمیایی به‌کار می‌رود، به‌دست آوردند.

فرمانده پلیس فدرال، با اشاره به کشف یک کارگاه ساخت مواد انفجاری در منطقه حی الرفاعی در ساحل راست موصل، از انتقال همه این مواد به دور از مناطق مسکونی خبر داد.

پیش‌تر نیز فرمانده پلیس فدرال عراق، از کشف حدود ۳۲ تن و نیم ماده نیترات آمونیوم متعلق به تروریست‌های داعش در ساحل راست و محور جنوبی عملیات آزادسازی موصل مرکز استان نینوا خبر داده بود.

گفتنی است، گروهک تروریستی داعش ده‌ها بار از گازهای شیمیایی خردل و کلر، علیه نیروها و غیر نظامیان در داخل موصل استفاده کرد که کشته شدن ده‌ها نفر از جمله چندین کودک را در پی داشت.

حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، دهم جولای گذشته پیروزی بر داعش و آزادی کامل شهر موصل را پس از حدود نه ماه جنگ اعلام کرد.

منبع: مهر
کد مطلب: 76080
نام شما

آدرس ايميل شما

چاقی و روغن زیتون!
آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه