شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 23 Sep 2017
۰

چه کسی مقصر گرانی برنج است؟

جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۰
گزارشات میدانی بیانگر آن است که هر کیلو برنج درجه یک در بازار عمده فروشی تا 16 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ در حالی‌که مسئولین امر قیمت منطقی هر کیلو برنج با کیفیت را 10 تا 12 هزار تومان اعلام می‌کنند.
چه کسی مقصر گرانی برنج است؟
به گزارش خدمت؛ در روزهای آغازین فصل برداشت، نوسانات قیمت برنج ایرانی در کوچه پس‌کوچه‌های شهر طنین‌انداز شده که هر کس دلایل خاص خود را برای این نابسامانی‌ها مطرح کند؛ این درحالی است که مسئولان امر برای حفظ آرامش بازار از ثبات قیمت‌ها خبر می‌دهند؛ با این وجود چه کسی را می‌توان در آشفته بازار نوسانات قیمت مقصر دانست؟

گزارشات میدانی بیانگر آن است که هر کیلو برنج درجه یک در بازار عمده‌فروشی، تا 16 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ در حالیکه مسئولین امر قیمت منطقی هر کیلو برنج با کیفیت را 10 تا 12 هزار تومان اعلام می‌کنند.

حال به سراغ مسئولان مربوطه می‌رویم تا از آخرین وضعیت نوسانات قیمت با خبر شویم:

کاوه خاکسار -مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی- با اشاره به چالش‌های خرید تضمینی برنج اظهار داشت: بر اساس قانون، خرید تضمینی محصولات کشاورزی در زمانی که امکان فروش محصول از سوی کشاورز وجود ندارد، انجام می‌شود؛ در حالی‌که برنج کاران برای فروش محصول خود مشکلی ندارند.

به گفته وی، امسال میزان تولید برنج داخلی حدود 2 الی 2 میلیون و 200 هزارتن مشابه سال گذشته خواهد بود.

خاکسار افزود: طی سال‌های اخیر، گرایش مردم به سمت برنج ایرانی افزایش یافته است و از آنجا که تولید داخل جواب‌گوی تمامی نیاز کشور نیست، شاهد نوسانات قیمت هستیم.

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی، قیمت منطقی هر کیلو برنج کیفی را 10 تا 12 هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت‌های بالاتر موجود در بازار، ناشی از سودجویی دلالان است که دستگاه‌های ذیربط بر این امر باید نظارت داشته باشند؛ چرا که هیچ‌گونه کمبودی در داخل وجود ندارد.

به گفته وی، عرضه برنج نو در بازار بر کاهش نوسانات قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش تقاضا برنج را گران کرد
دلاور حیدر پور رئیس جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به آن‌که ارقام کیفی، بومی محلی و پرمحصول با قیمت مناسب در بازار به فروش می‌رسد، نیازی به خرید تضمینی و توافقی محصول نیست.

وی افزود: بنابر قانون خرید تضمینی قبل از آغاز سال زارعی حداقل قیمت‌ها با سود متعارف از سوی دولت اعلام می‌شود تا در صورت کاهش شدید قیمت در بازار، دولت بتواند برای جبران زیان کشاورزان ورود نماید.

حیدر پور در پاسخ به این سوال که خرید توافقی می‌تواند بر تعادل قیمت‌ها تاثیر گذار باشد، گفت: سال 93 بازار برنج بومی با رکود مواجه شد که براین اساس، دولت اقدام به خرید 15 هزار تن خرید توافقی برنج با قیمت 5 هزار و 800 تومان کرد که این امر خروج بازار از رکود را به‌همراه داشت.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران، با اشاره به این‌که خرید توافقی برنج از سوی بازرگانی دولتی باید انجام شود، بیان کرد: مسئولیت تنظیم بازار بر عهده بازرگانی دولتی است؛ اما مشکل نقدینگی برای خرید محصول از کشاورزان وجود دارد.

وی ادامه داد: با وجود آن‌که امکان رقابت دولت با بخش خصوصی در همه جا وجود ندارد، اما در صورت توان مالی برخی شرکت‌ها، این‌کار باید صورت گیرد.

حیدرپور با اشاره به دلایل نوسانات بازار برنج بیان کرد: با وجود کیفیت مناسب برنج داخلی، گرایش افراد به سمت و سوی برنج ایرانی افزایش یافته است.

به گفته وی، قیمت منطقی خرید هر کیلو برنج از کشاورزان، 8 الی 9 هزارتومان است که در نهایت با سود 2 هزار تومانی باید به مصرف‌کننده عرضه شود.

پای واردات برنج هم‌زمان با فصل برداشت به کشور باز شد
عنایت الله بیابانی -قائم مقام خانه کشاورز- با اشاره به دلایل اصلی نوسانات قیمت برنج بیان کرد: نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله برنج با تاخیر اعلام می‌شود که این امر سبب شده تا تولیدکننده نتواند برنامه‌ریزی دقیقی برای تولید داشته باشد.

وی با انتقاد از واردات برنج هم‌زمان با فصل برداشت افزود: با توجه به آغاز برداشت و نبود وضعیت مناسب تولید، چه نیازی است که پای واردات برنج به کشور باز شود؟

بیابانی ادامه داد: واردات برنج هم‌زمان با فصل برداشت، اختلاط آن با برنج‌های با کیفیت و عرضه محصول با نرخ‌های بالا را به‌همراه دارد.

به گفته این مقام مسئول، وزارت جهاد کشاورزی پس از مشخص شدن میزان تولید، بر حسب نیاز باید اقدام به واردات برنج با کیفیت نماید.

منبع: افکار
کد مطلب: 74570
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟