پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - 21 Sep 2017
۰

سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می‌شود/ رکود در ۶۰ درصد صنایع

جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می‌شود، گفت: به‌منظور مبارزه با قاچاق کالا، گیت‌های جدید به‌زودی وارد کشور می‌شوند.
سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می‌شود/ رکود در ۶۰ درصد صنایع
به گزارش خدمت؛ ابوالفضل حسن‌بیگی، ضمن بیان این‌که در کمیسیون امنیت ملی مجلس طی قانون برنامه ششم و در بودجه ۹۶ پیش‌بینی اعتبارات موردنیاز برای مقابله با قاچاق منظور شد، ابراز داشت: با توجه به این‌که سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می‌شود، لذا همین امر مجلس را بر آن داشت تا با باز گذاشتن دست عوامل اجرایی مبارزه با قاچاق کالا هر مبلغ که نیاز بود بتوانند از اعتبارات امنیتی و نظامی در این راستا استفاده کنند.

وی بابیان این‌که قاچاق در هر نقطه‌ای که توسط نیروهای امنیتی کشف شود، از بین می‌رود، افزود: امروز مشاهده می‌کنیم که جنس قاچاق با قیمت ارزان وارد می‌شود و این مهم باعث شده تا ۶۰ درصد صنایع کشور دچار رکود و کارخانه‌ها در شرف تعطیلی باشند و تولیدات آن‌ها به فروش نمی‌رسد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که قاچاقی که از شرق کشور و از افغانستان و پاکستان وارد می‌شود، عمدتاً مواد مخدر است و کالاهای قاچاق از جنوب و دریا از منطقه عمارات و مرز عراق و ترکیه وارد خاک ایران می‌شود، ابراز داشت: در این مناطق تلاش شد که گلوگاه‌ها توسط نیروی انتظامی بسته شود.

حسن‌بیگی همچنین با یادآوری حادثه تلخ تروریستی مرز میر جاوه و شهید شدن تعدادی از نیروهای انتظامی توسط قاچاقچی‌ها با هم‌دستی با تروریست‌ها، گفت: نیروهای امنیتی ایران با همکاری پلیس و ارتش پاکستان در تعقیب تروریست‌ها هستند که بتوانند با عوامل این امر برخورد جدی کنند.

وی با تاکید بر این‌که در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، به سرمایه‌گذاری‌های جدید نیاز داریم، لذا باید گیت‌هایی در مناطق دریایی و مرزی شمال و غرب قرار داده شود، تصریح کرد: اعتبارات این طرح توسط کمیسیون امنیت ملی پیش‌بینی شده تا بتوانیم با واردکردن این گیت‌ها از قاچاقی که از مجاری قانونی وارد کشور می‌شود، جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: بازدید اتفاقی از کانتینرها باعث می‌شد تا جنس قاچاق به‌راحتی وارد کشور شود؛ لذا در این راستا تصمیم‌گیری شد که تا زمانی که گیت‌ها در مرزها مستقر شود، همه اجناسی که وارد کشور می‌شود، مورد بازدید قرار گیرند.

حسن‌بیگی در ادامه، با بیان این‌که کشورهایی مانند هند و چین بالغ‌بر ۵۰۰ میلیارد دلار جنس به آمریکا صادر می‌کنند که بخشی از آن مرجوع می شود و متاسفانه دلالان با خرید آن‌ها و با قیمت پایین به‌صورت جنس قاچاق وارد کشور می‌کنند، گفت: این کشورها برای آن‌که صنایع کشورهایی مانند ایران را ذلیل کنند، جنس ارزان را به‌راحتی در اختیار دلالان قرار می‌دهند و بیشترین سود را از این امر می‌برند.

وی ادامه داد: زمانی که واردکردن جنس قاچاق ارزان‌تر از ساخت تولید داخل تمام شود، شاهد تعطیلی بخشی از صنایع خواهیم بود؛ لذا بهترین راهکار ارائه تسهیلات به واحدهای در شرف تعطیلی است تا آن‌ها را مجدد به چرخه تولید بازگردانیم و با ورود جنس قاچاق به‌شدت برخورد کنیم.

عضو خانه ملت افزود: در برخی از بخش‌ها با هماهنگی‌های قبلی کانتینری که جنس قاچاق نداشت مورد بازدید قرار می‌گرفت و از سوی دیگر نیز روند طولانی شدن پرونده‌های قضائی این امکان را به قاچاقچی می‌داد که بتواند مابقی اجناس خود را وارد کشور کند.

منبع: مهر
کد مطلب: 74532
نام شما

آدرس ايميل شما

فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است
قاتل آتنا به دار مجازات آویخته شد
به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟