چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - 30 Sep 2020
۰

تلاش‌های پشت‌پرده ترامپ برای آزادی محکومان امنیتی بازداشتی در ایران

چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده دولت آمریکا تلاش‌های مخفیاه‌ برای آزاد کردن دو محکوم امنیتی که به «جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا» در ایران زندانی شده‌اند را شدت بخشیده است.
تلاش‌های پشت‌پرده ترامپ برای آزادی محکومان امنیتی بازداشتی در ایران
به گزارش خدمت؛ دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش‌های مخفیانه‌ای را برای آزاد کردن دو محکوم امنیتی که به «جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا» ده سال زندان شده‌اند، آغاز کرده است.

شعبه 15 دادگاه انقلاب ایران چندی پیش سیامک و باقر نمازی را به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا به 10 سال حبس محکوم کرد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «رئیس‌جمهور به دولتش دستور داده که شخصاً وارد شوند تا هر کسی را که می‌توانیم به وطن برگردانیم. این اتفاقی است که در پرونده نمازی شاهد آن هستیم و ما می‌خواهیم که آن را به تمامی موارد (بازداشتی‌هایمان) در ایران و فراتر از آن تعمیم بدهیم.»

به نوشته واشنگتن‌پست، تلاش‌های پشت‌پرده برای آزادی سیامک و باقر نمازی موضوع جدیدی نیست. مقام‌های وزارت خارجه و مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا در ماه‌های فوریه و مارس با «بابک نمازی» (برادر سیامک و پسر باقر) دیدار کرده‌اند. اما در حال حاضر، دولت آمریکا تلاش‌ها برای آزادی آنها را تشدید کرده است.

همچنین بابک نمازی روز 13 ژوئن به دیداری در کاخ سفید با حضور مقام‌های ارشد دولتی که ریاست آن را «دینا پاول»، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا به عهده داشت، دعوت شد.

بابک نمازی در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفته که در دیدار اخیرش با «دینا پاول» اگرچه نتوانسته در جریان جزئیات اقدامات دولت ترامپ قرار بگیرد، اما برداشتنش این بوده که دولت، آزادی برادر و پدرش را در اولویت قرار داده است.

دو مقام دولت ترامپ گفته‌اند که کاخ سفید در حال بررسی طیفی از اقدامات برای اعمال فشار بر ایران جهت آزادی نمازی‌ها و دو شهروند دیگر بازداشتی در ایران است.

مقام‌های مورد استناد واشنگتن‌پست گفته‌اند که این گزینه‌ها هنوز محرمانه هستند، اما «بیش از هویج (تدابیر تشویقی)، چماق (تدابیر تنبیهی) را شامل می‌شوند.»

پیشتر گزارش شده بود که مقام‌های دولت آمریکا موضوع این محکومان امنیتی را در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با مقام‌های ایرانی مطرح کرده‌اند.

منابع واشنگتن‌پست می‌گویند روش‌های غیرمستقیم دیگری هم وجود دارند که دولت ترامپ می‌تواند با تهران در خصوص این موضوع ارتباط برقرار کند. آنها به منظور جلوگیری از ضربه زدن به این مذاکرات حساس، از ذکر جزئیات این روش‌ها خودداری کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند که تدابیر قهری در نظر گرفته شده علیه ایران احتمالاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شامل خواهد شد.

واشنگتن‌پست نوشته محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا قول داد که می‌تواند آزادی نمازی‌ها را به سرانجام برساند، اما نتوانست به این وعده عمل کند.

ترامپ در بیانیه‌ای روز دوشنبه بعد از مرگ یک دانشجوی آمریکایی بازداشت‌شده در کره شمالی گفت که دولت او قصد دارد با جلوگیری از باقی ماندن شهروندان آمریکایی در دستان «رژیم‌هایی که به حاکمیت قانون احترام نمی‌گذارند» از وقوع تراژدی‌های مشابه جلوگیری کند.

مقام ارشد آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته که این وعده ترامپ توخالی نبوده و دولت وی تلاشش را برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در دولت‌های خارجی افزایش داده است.

یک مقام آمریکایی دیگر هم گفته که دولت آمریکا مصمم است در وهله اول، مشوق‌های دولت‌های خارجی برای بازداشت شهروندان آمریکایی را کاهش دهد.

مقام‌های ارشد دخیل در این موضوع، «تام باسرت»، مشاور رئیس‌جمهور در امور مبارزه با تروریسم. «جولیا نشیوات»، نماینده موقت رئیس‌جمهور آمریکا در امور گروگان‌ها هستند.
کد مطلب: 73044
نام شما

آدرس ايميل شما

۳ عادت مخرب که سلامت کبدتان را به خطر می‌اندازد
این 7 مدل دختر، پسران را فراری می‌دهند
تالار عروسی را چگونه انتخاب کنیم؟