يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 22 Oct 2017
۰

فایده حفظ کاخ‌ها

جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۲
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با انتقاد نسبت به از بین بردن معماری‌های اطراف حرم امام رضا (ع) به فواید فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حفظ نگهداری کاخ موزه‌ها پرداخت.
فایده حفظ کاخ‌ها
به گزارش خدمت؛ رحمت‌الله رئوف در گفت‌وگو با تسنیم، درباره فواید حفظ و نگهداری کاخ موزها اظهار داشت: مردم باید بیایند در این کاخ‌ها و با چشم خود مشاهده کنند که مثلاً 50 سال قبل که در ایران هموطنانشان در حلبی ‌آبادها بودند ساکنان نیاروان با چه امکاناتی زندگی می‌کردند.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران گفت: برای همین ما مسئولیت داریم کاخ‌ها را به مانند روزی که فعال بوده نگهداری و احیا کنیم و چیزی از آن کم نشده و تخریب نشود تا قدرت تشخیص مردم از بین نرود.

رئوف ادامه داد: وقتی مردم از نیاوران بازدید می‌کنند و وضعیت را با 50 سال قبل مقایسه می‌کنند و بعد جماران را نیز مشاهده می‌کنند که حضرت امام در سال 57 در آنجا مستقر می‌شوند این مقایسه مکان‌ها؛ ارزش فرهنگی بالایی را همراه خواهد داشت.

وی بیان داشت: ما باید با این اسناد مشخص به جوانمان متوجه کنیم که اینجا چه اتفاقی افتاده و سند هویتی این مقوله فرهنگی همین کاخ موزه‌ها است و اگر خوب نتوانیم از کاخ‌ها نگهداری کنیم این کاخ‌ها تخریب می‌شود و 200 سال آینده که من و شما نیستیم یک هئیت خارجی به ایران می‌آید و نباید این تصور به آنها دست دهد که صحبت‌های نظام جمهوری اسلامی سندیت نداشته است.

رئوف در توضیح بیشتر گفت:‌ مثل مشکلی که در حرم امام رضا (ع) در حال رخ دادن است و دارند همه آثار معماری حرم را از بین می‌برند و به صورت نو و جدید می‌سازند، درحالیکه 500 سال بعد کسانی که از آثار امام رضا (ع) سئوالی کنند، تصورشان اینطور نشود که ساختمان‌ها و فضای معماری حرم مشهد جعلی است و حتی شاید کربن 14 آورده و این بناها را از نظر قدمت چک کنند که با این کار احتمالاً بیشتر بناها مربوط زمان جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد، درحالیکه قدمت این بناها بسیار بیشتر و تاریخی است.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران خاطرنشان کرد:‌ وقتی یک کاشی و بنای قدیمی را حفظ می‌کنیم به نوعی سند هویتی است، و اگر سند هویتی را خوب نگهداری نکنیم در مباحث فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دچار مشکل می‌شویم.
کد مطلب: 70570
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا دوست دختر داشتن در اسلام حرام است؟
اشتباهات رایج ورزشی پسران در باشگاه
عواملی که باعث مرگ سلول‌های عصبی می‌شود